Dzień Dziecka w polskim Sejmie

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Miał miejsce dzisiaj, 11 lutego 2016 r.  Uchwalono program 500+ będący najszerszym programem pomocy dla dzieci i ich rodzin w III RP.  Przez 26 lat nie było czegoś podobnego.  Stało się tak mimo oporu opozycji, która najpierw robiła wszystko, by obrzydzić ludziom tę ustawę [pisałam o tym {]]>TUTAJ]]>}], a gdy to nie dawało wyników, nagle postanowiła przelicytować PiS proponując wyższe świadczenia dla większej ilości dzieci [co bylo nierealne wobec braku pieniędzy w budżecie].

 Podobał mi się dziś wywiad z posłem Tadeuszem Cymańskim zamieszczony w portalu Wpolityce.pl {]]>TUTAJ]]>}.  Pan poseł powiedział:  "Ale podkreślam – zalety tego programu przewyższają absolutnie wszelkie mankamenty.".  Stwierdził też:  "To jest kwestia klimatu wokół rodzicielstwa.".  Calkowicie się z nim zgadzam.  W linkowanej wyżej mojej notce napisałam:

 "[Warzecha] Pominął przy tym psychologiczną stronę programu [500+], ktory pomyślany jest tak, by przekonać ludzi, że rodzenie dzieci jest chwalebne i pożądane, a dziecko jest darem, a nie nieszczęściem.  Ma to być odtrutka na dziesięciolecia [od lat 60-tych do połowy 90-tych] propagandy "walki z przeludnieniem", która przekonała wielu, że rodzenie wiekszej ilości dzieci jest nieodpowiedzialne i wylansowała słowo "dzieciorób" jako obelgę.".

 To jednak wcale nie wszystkie dzisiejsze dobre wiadomości.  Oto w tym samym portalu Wpolityce.pl czytamy {]]>TUTAJ]]>}: "Koniec odbierania dzieci z powodu biedy! Sejm przyjął zmiany" :

 "Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wyłącznie z powodu ubóstwa, wbrew woli rodziców nie jest dopuszczalne - przewiduje nowela Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uchwalona w czwartek przez Sejm.".  Niestety:

 "Posłowie przyjęli poprawkę PiS do noweli, uchylającą przepis przejściowy dodany podczas prac w komisji. Odrzucili natomiast poprawkę klubu Kukiz‘15, zgodnie z którą umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej byłoby możliwe tylko wówczas, gdy zachodzi realne i bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.".

 Szkoda, że ta poprawka klubu Kukiz'15 nie przeszła, gdyż uniemożliwiłaby ona takie zdarzenia, jak zemsta psychologa na rodzinie Bajkowskich.  I tak jednak - przyjęty zapis znacznie ogranicza samowolę urzedników.  Tak, dziś jest dobry dzień dla dzieci i ich rodzin.

 
 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (7 głosów)