Mechanizm nowoczesnej cenzury

Obrazek użytkownika Spitfire
Blog

We współczesnym świecie coraz to więcej ludzi korzysta z internetu. Internet pozwala ludziom wymieniać się informacjami w całkowicie autonomiczny sposób, dzięki czemu społeczeństwo, jako ogół ludzi, staje się mądrzejsze. Gdyby nie internet, to praktycznie nikt nie wiedziałby, na przykład, o tym jakie było rzeczywiste zagrożenie świńską grypą i najprawdopodobniej większość osób chciałaby się zaszczepić. Tradycyjne media w tym przypadku nie sprawdziły się zupełnie, gdyż nie dość, że nie informowały społeczeństw w rzetelny sposób, to w dodatku szerzyły wśród nich nieuzasadnioną panikę.

Internet jest więc dla pewnych wpływowych grup osób, w tym dla rządów, pewnego rodzaju zagrożeniem. Społeczeństwo, w niekontrolowany przez nikogo, sposób może się wymieniać informacją i to robi. Blogi, fora internetowe, strony w stylu "wykopu", facebook et cetera, et cetera są miejscami przez które każdego dnia przepływają gigabajty najróżniejszych informacji, które częstokroć z jakichś powodów są pomijane przez media tradycyjne. Przepływ takiej informacji oznacza, że szereg technik public relations (też propagandy), które służą do wywierania wpływu na decyzje ludzi, charakteryzuje się dużo mniejszą skutecznością. Ludzie wymieniający się informacjami nie dają się łatwo oszukać i wprowadzić w błąd.

Z tego właśnie powodu cenzuruje się internet w Chinach; z tego właśnie powodu próbuje się teraz poddać internet kontroli w szeregu innych krajów (w tym w Polsce), poprzez stworzenie "rejestru stron i usług niedozwolonych" (przepiękna eufemiczna nazwa). Jak zwykle tego typu działaniom towarzyszy gra pozorów, więc mówi się o walce z pedofilią i przestępcami.. To jednak stanowi tylko - zgodnie z tzw. "strategią małych kroków" pierwszy krok na drodze do zupełnej kontroli internetu, głównie pod względem poglądów politycznych, które w internecie można wyrażać. Uważam, że w późniejszym czasie na przykład poprzez zwykłe "rozporządzenie ministerstwa" (albo dodatkową ustawę) do "rejestru stron i usług niedozwolonych" będzie można dodawać cały szereg innych "zbójeckich wykroczeń" (a la żarty o kobietach, blondynkach etc.).

Mechanizm działania cenzury w internecie będzie stosunkowo prosty. Poprzez stworzenie "rejestru stron i usług niedozwolonych" zacznie się wywierać presję na właścicieli platform internetowych et cetera, którzy w obawie przed znalezieniem się na "czarnej liście" (co będzie oznaczało koniec biznesu) zaczną sami filtrować treści, które będę pojawiały się na ich stronach. Warto zauważyć, że nikt nie będzie tutaj balansował na granicy "prawa", bo ryzyko się nie opłaca, więc na wszelki wypadek cenzurowane będą także takie treści, które tylko w niewielkim stopniu będą zbliżały się do tej granicy.

Donald Tusk zaproponował ostatnio internautom podjęcie debaty na temat polskiego "rejestru stron i usług niedozwolonych". Chciałem zauważyć, że kompromis w tym przypadku nie będzie żadnym kompromisem. Kompromis będzie oznaczał wprowadzenie ustawy, czyli to będzie pierwszy krok na drodze ku całkowitej cenzurze internetu. Propozycja Donalda Tuska jest li tylko zwykłą zagrywką piarowską, której celem jest stworzenie wrażenia, że internauci akceptują pomysł.

To hucpa i pozostaje mi tylko powiedzieć, że nie rozmawia się z ludźmi, którzy "stoją tam, gdzie stało ZOMO". Okazuje się, że "stanąć tam gdzie ZOMO" jest bardzo łatwo. Jeśli sprawy dalej potoczą się w tym kierunku, to XXI wiek będzie wiekiem, w którym technologia nie tylko nie będzie służyć ludziom, ale i będzie wymierzona przeciwko nim. Wyjątkowo mocno niepokoi mnie zachowanie PiS-u w tej sprawie. Myślę, że wszystkim wyborcom PiS-u powinno zależeć na tym, aby PiS wystąpił na forum publicznym bardzo zdecydowanie odnośnie tej kwestii. Głęboko wierzę, że tak właśnie się stanie, a jeśli nie to trudno; mówi się adios! I niech się dzieje to, co tam chce się dziać!
 

Brak głosów

Komentarze

"PiS wystąpił na forum"
Książka życzen i zażaleń - zaiste cudów się oczekuje .
A nie łaska tak po robociarsku , chłopsku , patriotycznie omówić problem z kolegami na prawo i lewo .
Z sąsiadem , bratem , kuzynem - przedstawić obraz tego matactwa .
PiS - jak działa w internecie widać :(

Vote up!
0
Vote down!
0
#45190

Jedyną odpowiedzią jest szyfrowanie swojej aktywności w sieci. Na obecną chwilę i w przyszłości :) nie widzę odpowiednich zasobów w Polsce na łamanie nawet bezpłatnie dostępnych programów szyfrujących e-majle, dyski twarde i monitorujacych korzystanie z sieci.

Vote up!
0
Vote down!
0
#45195

Po jakiego ? Szyfrowanie spowolni tylko przesył :)
Jak masz tajemnice albo nie chcesz być widoczny to się poprostu ukryj głęboko w dziurce mysiej :)
Ile Kaczmarek miał komórek - i co?

Vote up!
0
Vote down!
0
#45205

Po co konspiracja w czasach okupacji i po? Mogli siedzieć cicho, no nie? (: Na rzeczy ważne mam dość czasu i wolny przesył mi nie przeszkadza :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#45209