Krótko o Sikorskim i Noblu

Obrazek użytkownika Zolmar
Humor i satyra
Sikorski ukraiński noblista

29 września 1938 roku w Monachium spotkali się przywódcy III Rzeszy, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dyskutowano o losie Czechosłowacji, która w roku 1938 stała się obiektem niemieckich roszczeń terytorialnych. Adolf Hitler żądał przyłączenia do Rzeszy pasa ziem przygranicznych Czechosłowacji pod hasłem samostanowienia tzw. Niemców sudeckich. Arthur Neville Chamberlain, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1925 roku, chciał za wszelką cenę uniknąć wojny. Zaproponował politykę ugłaskania (appeasement) Hitlera poprzez spełnienie jego żądań – i w Monachium uzgodniono rozbiór Czechosłowacji. Po powrocie do Londynu z Monachium na lotnisku brytyjski premier wymachiwał tekstem umowy monachijskiej, głosząc: „Przywiozłem wam pokój!”. Ten żałosny występ proroczo skomentował Winston Churchill: – Chamberlain myśli, że oddalił wojnę za cenę hańby. Tymczasem będzie miał i hańbę, i wojnę.

Tyle wyciąg z historii. Pytanie czy historia kogoś czegoś nauczyła?

76 lat później...

"...przymierzany przez swoich klakierów na tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Radosław Sikorski ma duży problem. „Słuszna koncepcja” dla Ukrainy, którą zaciekle forsował, stała się właśnie narzędziem wspólnej polityki Janukowycza i Putina przeciw majdanowi i nowemu rządowi Ukrainy. Wczoraj Radosław Sikorski stwierdził, że winny obecnemu kryzysowi na Ukrainie jest sam Wiktor Janukowycz, który złamał porozumienie wynegocjowane w blasku fleszy. Zakładało ono m.in., że ukraiński satrapa pozostanie u władzy do końca roku. To nie tak.
Wracam pamięcią do dnia podpisania tego porozumienia: „Bando precz, zekom śmierć!” – słyszało się wówczas na majdanie. Radykalizacja nastrojów, wypowiedzenie przez plac posłuszeństwa opozycji parlamentarnej, wygwizdanie liderów – taka była reakcja na „wielki sukces” europejskich polityków i widmo dalszej władzy znienawidzonego „Januka”. W konsekwencji prezydent uciekł.

Jak pokazała jego wczorajsza konferencja, „Januk” uczepił się feralnego porozumienia jak tonący brzytwy. Problem jednak w tym, że zaczyna tą brzytwą groźnie wymachiwać." /* A Rosjanie pod pretekstem "obrony swych rodaków" rozpoczęli okupację ukraińskiego Krymu grając Janukowiczem.

/* Wojciech Mucha "Janukowycz gra Sikorskim" "GazetaPolskaCodziennie"

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

http://www.youtube.com/watch?v=gXNbOiJ-4MY

Vote up!
3
Vote down!
-2

Poloniatube

#419063

bardzo wymowne.

Vote up!
2
Vote down!
-2

„Naród, który nie ma siły i woli powiedzieć łotrom, że łotry, nie wart być narodem." Aleksander Fredro

#419068