Zerwać się z łańcucha Moskwy - Polska i Ukraina mają inne ścieżki

Obrazek użytkownika Tomasz A.S.
Świat

W lipcu 1991 r. oficjalnie rozwiązano Układ Warszawski.

Od czasu gdy w marcu 1992 - Podczas wizyty w Polsce, Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner oświadczył, że "drzwi do NATO są otwarte" upłynęło równe siedem lat.
W tym czasie odbyły się cztery rundy rozmów akcesyjnych, potem Polska musiała akceptować wysokość składki do funduszu NATO, nastąpiła ratyfikacja Protokołów Akcesyjnych przez członków NATO. Równolegle Czechy i Węgry przechodziły też tę samą drogę.
W marcu 1999 - W Independence (stan Missouri - USA) Minister Spraw Zagranicznych RP, przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA, akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Polska stała się formalnie stroną Traktatu - członkiem NATO - Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Stało się to 5 lat przed wejściem Polski do Unii.

A na Ukrainie miałaby być inna kolejność?

Niedawno, bo 22 października 2013 roku szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen powiedział:
„Po wieloletnich zabiegach Ukraina zdecydowała się porzucić swoje starania o przystąpienie do NATO”
Od wielu lat Ukraina i Gruzja zabiegały aby stać się członkiem NATO. Ich politykę wspierały Stany Zjednoczone. Jednak w 2008 roku członkowie Sojuszu odrzucili wnioski obydwu krajów.

Rosja ostro sprzeciwia się rozszerzeniu NATO na wschód. Miedwiediew sprzeciwił się przystąpieniu Gruzji do NATO. To wystarczyło.

A jaki jest interes Ukrainy?

Znany dysydent rosyjski Władimir Bukowski powiedział:
– Te wszystkie gry wokół Ukrainy to całkowity idiotyzm. Ten świat zwariował. Europa i kierownictwo Unii Europejskiej nie rozumieją, że Ukraina zupełnie nie pasuje do Unii. Ukraińcy, którzy na siłę pchają się do tej Unii, nie rozumieją, że to może spowodować ich tragedię narodową. Umowa z Unią zrujnuje ich rolnictwo. Unia nałoży na nich takie restrykcje, że nawet zabroni im produkować ulubione sadło, a Ukraińcy przecież nie mogą bez niego żyć…
Nie rozumieją, że stowarzyszenie może spowodować masowe bezrobocie na Ukrainie. Komu w Europie są potrzebne te gigantyczne przestarzałe zakłady pracy? One nie są w stanie konkurować z nowoczesnym przemysłem europejskim. To może doprowadzić do nowej antypomarańczowej rewolucji i do całkowitego już podporządkowania Ukrainy Rosji.
Dla wzmocnienia swej niepodległości Ukraina potrzebuje wstąpienia do NATO, a nie do Unii. Jedynie NATO może zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo i na zawsze pogrzebać pragnienia Kremla o podporządkowaniu Ukrainy.
Ukraińscy przywódcy, zarówno ci rządzący, jak i opozycyjni pomylili geografię z polityką. Propozycje europejskie to jest czystej wody zakłamanie. Gospodarka Ukrainy zupełnie nie jest gotowa do integracji. Podpisanie umowy grozi katastrofą. Wplątanie do tej sprawy Julii Tymoszenko to już po prostu cynizm" – powiedział Bukowski.

fot.Spiegel

Brak głosów

Komentarze

Bukowski: "Nikt na Zachodzie nie umie rozmawiać z Rosją. Na Kremlu rozumieją jedynie cięty język. Ja od dawna chcę otworzyć przy jakimś Uniwersytecie specjalne seminarium pt. „Jak trzeba rozmawiać z Rosją”. Chcę uczyć, że jedyne słowa, które tam rozumieją to: „idź na ch…”
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#396433

uprawaia.
na ukrainie nigdy nie bedzie dobrze jesli bedzie dalej wasalem mosklakim.Zachodnia ukraina to ma jeszce we krwi polskosc i zachodnia kulture.Ukarina moze calkowiecie sie zmienic w ciagu 20 lat tylko nakozysc,to ogromny potencjal i rynek zbytu.Owszem sa przestarzale fabryki ale to nie stanowi o majatku teren i hala to jest maly wklad w biznes licza sie fachowcy i produkcja.
Nawet w najnowoczesniejszych fabrykach zlomuje sie wszytkie i wprowadza nowe tak ze o co chodzi? mozna te bardzo stare zastapic nowymi
Strach ze Ukraina sie urwie z kacapkiego lancuch zajarzal Putinowi do oczu a wlasciwie do dupy bo juz sra po nogawkach.
Jesli by Ukraina sie urwala i uzyskala niepodleglosc to nastapil by koniec Putina i jego mafi w dosc szybkim czasie.
A co siedzacy na kacpaskiej pensji PObolszewicji rzad tez juz ma pelno w gaciach nie mowiac o jej siostrze SLD.
Njabarzdiej realny jest podzial Ukrainy na zachodnia europejska i wschodnia kacapska za do momentu kiedy tamta czesc sama by odciela sie od kacapow widzac ze tonie moskalkim bagnie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#396513