Renegat i zdrajca, agent NKWD, sowiecki generał Zygmunt Berling (1)

Obrazek użytkownika Tomasz A.S.
Historia

Umieszczam po przeczytaniu dzisiejszego felietonu Aleksandra Ściosa w którym napisał:
"Historia własnego kraju; wiedza o zbrodniczym systemie komunizmu, o mechanizmach rządzących PRL- em, o zdradzie i hańbie narodowej – to nadal biała karta w świadomości milionów naszych rodaków."
Na zdjęciu: pomnik postawiony na polecenie Jaruzelskiego przy Trasie Łazienkowskiej. Nie było dotąd "woli politycznej" aby go rozebrać. Od początku obmalowywany przez warszawiaków odpowiednimi napisami, odnawiany z uporem przez służby miejskie.

Zygmunt Berling urodził się w 1896 roku w Limanowej. W latach 1914–1918 służył w Legionach i armii austriackiej, potem w Wojsku Polskim, był dowódcą batalionu w wojnie 1920 roku, później szefem sztabu dywizji, zastępcą dowódcy okręgu korpusu i dowódcą pułku. W 1930 roku został awansowany na podpułkownika.
Jolanda Magyarosy Węgierka (z Siedmiogrodu, wtedy w granicach Rumunii) to pierwsza miłość sprzed 1920 roku, od której bogatych rodziców dostał wtedy odmowę na ślub. Ponieważ był chorobliwie ambitny, wziął po paru miesiącach po odmowie ślub w Polsce z panną Kazimierą Chodnikiewiczówną (31.01.1920 Kielce) z którą miał czworo dzieci. Po 14 latach, aby się rozstać formalnie z Kazimierą dokonuje konwersji, aby Konsystorz Ewangelicko-Reformowany w Wilnie uznał związek małżeński Kazimiery i Zygmunta za rozwiązany. 20 października 1934 staje wraz z Jolandą przed węgierskim pastorem w Turdzie i składają przyrzeczenie małżeńskie. Ten związek wkrótce również rozpadnie się po urodzeniu córki. Po tym jego druga żona Jolanda procesuje się o meble, które przywiozła ze sobą z Rumunii.
Wreszcie w związku z aferami małżeńskimi Oficerski Sąd Honorowy pozostawił go w stan nieczynny od 5 kwietnia do 30 lipca 1939 r. a z dniem 31 lipca 1939 roku w stan spoczynku. Dlatego w momencie wybuchu wojny Berling nie miał przydziału mobilizacyjnego. Wyjechał do Wilna do kochanki, córki krawca wileńskiego i tam
na początku listopada 1939 roku został aresztowany przez NKWD. W obozie jenieckim w Starobielsku został zwerbowany do współpracy z NKWD. Czynnie włączył się w sowieckie działania propagandowe, przekonując do wizji odbudowy Polski jako republiki integralnie włączonej do ZSRR. Skierowany wraz z grupą oficerów deklarujących chęć wspierania Sowietów do willi NKWD pod Moskwą nazywaną willą rozkoszy w Małachówce, pomagał w weryfikacji ich prawdziwego stosunku do Rosji. Był współautorem wiernopoddańczej deklaracji hołdu i lojalności, skierowanej do Stalina w marcu 1941 roku.

Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej zadeklarował chęć służenia w Armii Czerwonej. Jednak po wznowieniu stosunków dyplomatycznych ZSRR z rządem polskim w Londynie otrzymał od NKWD polecenie zgłoszenia się do jednostek Wojska Polskiego, tworzonych pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W tym czasie wciąż podtrzymywał tajną współpracę z wyznaczonymi oficerami NKWD. Lecz już wtedy był śledzony przez kontrwywiad wojskowy gen. Andersa.
Tomasz A.S.
następny odcinek: http://niepoprawni.pl/blog/5462/renegat-i-zdrajca-agent-nkwd-sowiecki-general-zygmunt-berling-2

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)