Gdzie są ci zdrajcy i agenci? Gdzie ta ekspansja Moskwy? 10 cytatów z Gazety Polskiej Codziennie.

Obrazek użytkownika KP
Kraj

Rosja zamierza wykorzystać kryzys zadłużenia w Europie do ekspansji ekonomicznej na Zachód – ostrzega znany amerykański ośrodek badań strategiczno-politycznych Stratfor. Plan Rosji składa się – według Stratforu – z czterech części.

Po pierwsze, chce ona stworzyć wrażenie, że ma stabilną i zdrową gospodarkę, a zatem jest właściwym partnerem do pomocy w rozwiązaniu problemu zadłużenia. Prowadziłoby to do pogłębienia podziałów w Unii, gdyż kraje środkowej Europy, które w XX w. znajdowały się pod dominacją sowiecką, nie mogą ufać w szczerość intencji Moskwy.

Po drugie, Rosja planuje wykup taniejących aktywów europejskich. Zaczęła już przejmować firmy przeżywające kłopoty. Skupia się na bankach, firmach energetycznych oraz instytucjach strategicznych, jak porty i lotniska. (…). Chce także kupić firmy energetyczne – terminale naftowe, dostawców energii i stacje benzynowe.

Trzecia część planu to zaproszenie dla firm europejskich do inwestowania w Rosji, aby dokonać szybkiego postępu technologicznego i gospodarczego. Chodzi tu zwłaszcza o takie sektory, jak telekomunikacja, transport, energetyka, a nawet zbrojeniówka.

Czwarta część rosyjskiego planu to wsparcie dla zadłużonych krajów strefy euro. GPC nr 48, 04.11.2011

Minister Kopacz nie chciała zachodnich ekspertów. Zaraz po katastrofie międzynarodowe organizacje i eksperci zaoferowali swoją pomoc. MAK (Międzypaństwowy Komitet Lotniczy) te propozycje odrzucił, a polski rząd nie zaprotestował. Informacje na ten temat znajdują się w stenogramie spotkania z 13 kwietnia 2010 r. w Moskwie. Konferencji przewodniczył premier Władimir Putin, a polski rząd reprezentowała Ewa Kopacz, najwyższa rangą minister ze składu polskiej delegacji.

GPC nr 49, 05-06. 11.2011

Chiny i Rosja okradają Amerykę z drogocennej wiedzy. Chodzi o dziesiątki miliardów dolarów. Służby specjalne i firmy z Pekinu oraz z Moskwy używają w tym celu hakerów. Po raz pierwszy tak otwarcie mówi o tym amerykański wywiad. Służby specjalne USA w raporcie dla Kongresu ujawniają, że największe szkody amerykańskiej gospodarce wyrządzają hakerzy na usługach wywiadów i firm z Chin i Rosji. Cyberataki są „stałym zagrożeniem dla bezpieczeństwa gospodarczego USA” – czytamy w odtajnionym raporcie.

GPC nr 49, 05-06. 11.2011

Rosja finansuje Polski festiwal. Festiwal Filmów Rosyjskich to przykład umacniania rzekomej więzi polsko-rosyjskiej. Rosjanie robią to rękami polskiego, acz wykształconego w Moskwie miłośnika rosyjskiej i sowieckiej sztuki. (…). Festiwal Filmów Rosyjskich chwalony był już przez Radosława Sikorskiego, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz- Waltz i prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Prezydent Komorowski wystosował na tę okazję specjalny list do gości imprezy. Sponsorem głównym zeszłorocznej edycji był Gazprom Export, spółka córka rosyjskiego monopolisty gazowego.

GPC nr 49, 05-06. 11.2011

Poprzez położenie rur w miejscu skrzyżowania gazociągu z północnym podejściem do portu w Świnoujściu Nord Stream skutecznie zablokował na przyszłość rozwój tego polskiego portu. W tym miejscu należy wyjaśnić jedną rzecz. Zakopanie rury na podejściu zachodnim jest nam w zasadzie obojętne, jeśli chodzi o przyszłość naszych portów, gdyż chodzi nam o podejście północne. To tamtędy miałyby wchodzić statki o zanurzeniu powyżej 13,5 m. Ponadto nie chodzi tylko o tzw. gazowce, które faktycznie dzisiaj mają mniejsze zanurzenie, ale o największe kontenerowce, których zanurzenie sięga nawet 15 m. W tej chwili podejście północne nie daje takich możliwości, ale gdyby zostało odpowiednio pogłębione, co według fachowców nie jest zbyt trudne, mogłoby zezwolić na wejście takich statków do portu w Świnoujściu. Niestety leżąca na dnie rura, a już za kilka miesięcy dwie rury, skutecznie to uniemożliwią, co w konsekwencji spowoduje, że statki tego typu, zamiast do Świnoujścia będą zmuszone wchodzić do Rostocku, gdzie już teraz trwają intensywne prace pogłębieniowe.

GPC, nr 50, 07.11.2011

Brytyjska prokuratura zażąda od Rosji wydania byłego oficera KGB Dmitrija Kowtuna. Chce mu postawić zarzuty w sprawie zabójstwa Aleksandra Litwinienki – donosi „Sunday Times”. Kowtun miał pomagać w zamachu innemu b. kagebiście, Andriejowi Ługowojowi. (…).Rosjanin, lecąc do Londynu, zatrzymał się w Hamburgu u byłej żony. W jej mieszkaniu i w samochodzie, którym poruszał się Kowtun, wykryto ślady polonu. To on mógł więc przewozić zabójczą broń.

GPC, nr 51, 08.11.2011

W Polsce oprogramowanie do liczenia głosów i przetwarzania danych dostarczają prywatne firmy. Ich przesyłanie odbywa się łączami, które należą do kolejnej prywatnej firmy. Państwowa Komisja Wyborcza została w ten sposób sprowadzona do roli prezentera wyników wyborów. Przetarg na wykonanie i wdrożenie oprogramowania dla obsługi wyborów do Sejmu i Senatu RP w 2011 r. wygrała łódzka spółka Pixel Technology s.c. Jako spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie musi przekazywać do KRS informacji finansowych, struktury właścicielskiej czy powiązań kapitałowych. Pixel obsługuje wybory już od blisko 10 lat i była bohaterem skandali związanych ze złym działaniem systemu informatycznego. W wyborach samorządowych w 2002 r. oprogramowanie Pixela zawierało błąd, który wpłynął na opóźnienie w obliczaniu wyników wyborów. (…).Bez przetargu wybrano także firmę ATM SA, która zapewniała łącza do sieci publicznej i infrastrukturę techniczną dla Krajowego Biura Wyborczego. ATM jest producentem rejestratora lotniczego zamontowanego w samolocie Tu-154M i zapisującego dane z urządzeń samolotu

GPC, nr 52, 09.11.2011

Jak wiadomo, Tu-154M został przez stronę polską odebrany w styczniu 2010 r. po trwającym 7 miesięcy remoncie generalnym. Remont ten wykonywany był w Rosji, co już samo w sobie urąga podstawowym zasadom bezpieczeństwa. Według wojskowych ekspertów lotniczych, z którymi rozmawialiśmy, w tak długim czasie można w samolocie, np. w jego oprogramowaniu, „zainstalować dosłownie wszystko”. Równie podejrzany jest fakt, że po tak gruntownym remoncie, w ciągu zaledwie trzech miesięcy pozostałych do katastrofy, w Tu-154M często psuł się autopilot i blok sterowania. Czyli podzespoły mające decydujący wpływ na bezpieczeństwo w trakcie podchodzenia do lądowania.

GPC, nr 53-54, 10-13.11.2011

Nawet Komisja Millera musiała przyznać, że Tu-154 był błędnie naprowadzany z wieży. Dokładnie tak, aby rozbić się na doskonale kontrolerom znanym zboczu przed lotniskiem. Komunikaty, że jest „na kursie i ścieżce”, mimo że faktycznie leciał wprost w ziemię, wprowadzały w błąd niezwykle skutecznie. Załoga nie mogła mieć świadomości, że jest okłamywana.

GPC, nr 55, 14.11.2011

Ponad 20 tys. Serbów mieszkających w Kosowie podpisało petycję do rosyjskiego parlamentu o przyznanie... rosyjskiego obywatelstwa. Aż 21 733 prośby przekazano rosyjskiej ambasadzie w Belgradzie. Przedstawiciel zrzeszenia Stara Serbia, który dostarczył petycję, wyraził nadzieję, że poprzez rosyjskie MSZ dotrze ona do Dumy Państwowej w Moskwie. Obecnie Serbowie stanowią

GPC, nr 57. 16.11.2011

Brak głosów