Marksizm w TV Republika

Obrazek użytkownika Smok Eustachy
Gospodarka

Pluralizm światopoglądowy w TV Republika ma jednak charakter socjalistyczny. Zamknięci są bowiem na środowiska konserwatywno-liberalne, czyli Korwina Mikke. A nie jest on wcale gorszy od Bugaja, Kika, Rolickiego, których zapraszają. Wczoraj zacząłem oglądać program Barełkowskiego i Bugaja,  ale wyłączyłem, takie to było głupie. Obydwaj akceptują podstawowy dogmat marksistowski o walce klas, tylko jeden jest za jedną klasą a drugi za drugą. W tym sensie TV Republika dla systemu ideowo niegroźna. Wzięli też Mordasiewicza, który stanowi ponury wykwit tzw kapitalizmu kompradorskiego: W istniejących okolicznościach rachunek ekonomiczny nie jest  najważniejszy, ważne żeby sobie porządzić i okładać bidotę batogami.

Zaczęli od tendencyjnej sondy ulicznej, atakującej przechodniów wymyślnymi kategoriami abstrakcyjnymi. A powinni się spytać, czy jeśli ktoś zarabia 2x więcej to powinien płacić 2x większy podatek? Każdy by powiedział że tak i po dyskusji. Żerują na nieodróżnianiu przez społeczeństwo "większej kwoty" od "większego udziału procentowego".

Bugaj nie wytłumaczył, skąd weźmie kasę na zasiłki, na które ludzie przejdą jak im śmieciówki pozamyka. Mamy bowiem obecnie:

  • robotę na czarno,
  • śmieciówki, w tym też te umowy o dzieło,
  • zatrudnienie na etat czasowe,
  • zatrudnienie na etat na czas nieokreślony.

Jak się te śmieciówki skasuje to niekoniecznie pozatrudniają ludzi na etat. Może przejdą do szarej strefy, albo zamkną firmę, ograniczą działalność, ludzie trafią na bezrobocie. Nie ma obowiązku prowadzenia firmy. Bugaj by dał dobry przykład: rozkręcił jakiś biznes, pozatrudniał wszystkich na etaty, procent by się podniósł. Tymczasem Solidarność zatrudnia na śmieciówki, Krytyka Polityczna  zatrudnia na śmieciówki, ciekawe czy TV Trwam też zatrudnia?

Tymczasem jak podawali kiedyś w Roninie około połowy śmieciówek to są umowy wymuszane, a druga połowa się pracownikom opłaca po prostu. Studenci np tego i owego nie potrzebują. A wymuszać można tylko dlatego, że jest bezrobocie. A komu najbardziej zależy na bezrobociu?

Największym pracodawcą w kraju jest rząd. Bezpośrednim i pośrednim. Zatrudnia nauczycieli, lekarzy, strażaków, policjantów (zawody potrzebne) i urzędasów (zawody niepotrzebne). Jeśli bezrobocie spadnie, to ludzie z tych zawodów zaczną odchodzić, trzeba będzie im więcej płacić i spełniać różne zachcianki, żeby w ogóle chciało im się coś robić. A skąd rząd weźmie? To już lepiej niech będzie to bezrobocie żeby nie trzeba było ludziom podnosić.

Wracam do doktryny walki klasowej, którą akceptuje i ten i ten. Tymczasem należy mówić o podziale na człowieka pracy i człowieka po pracy, Człowiekowi pracy zależy, żeby siedzieć w tyrce 7-15 i do domu. Człowiekowi po pracy zależy, żeby inni siedzieli w robocie wieczorem, bo chce iść do sklepu, galerii ,warsztatu, nawet urzędu. Będzie darł ryja, jeśli pańcia na poczcie pójdzie na przerwę regulaminową. Woli płacić mniej niż więcej, dlatego solidarność klasowa jest mrzonką.

Co do podatków: owszem, na ogół są podstawą budżetu ale nie musi tak być. Nie widzę przeszkód dla stworzenia przez państwo od zera koncernów jak Microsoft, Apple, Oracle etc. Wtedy by państwo żyło z dywidend a my byśmy podatków nie musieli płacić. Ale jakoś nie chce.

Na Facebooku jest profil poświęcony różnym kłapnięciom Mordasewicza jhttps://www.facebook.com/jeremimordasewiczocenia?fref=ts Kto ma Fejsa niech wchodzi. Swoja drogą Fejs to niezły wałek - nacięli naiwniaków na giełdzie. Przepisy prawa pracy istnieją tylko dla tego, że  przedsiębiorcy to w większości idioci i prędzej zbankrutują, niż ludziom podniosą. Pojęcie efektywności pracy to dla nich totalna abstrakcja. To jednak temat na inną notkę.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

No, thanks, no more Korwin-Mikke.

Do analizy tego co jest, mamy zupełnie wystarczajce narzędzia analityczne i Korwin jest tu zbędny.W chwili obecnej koncepcje Korwina przez swoją ograniczoność i zafiksowanie na jednym aspekcie (gospodarka) są bliższe marksizmowi na odwyrtkę niż realiom.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#357573

//są bliższe marksizmowi na odwyrtkę niż realiom//

Racja,tylko nie na odwyrtkę. Jest to komplementarność VON Mizesizmu z Marksizmem: XIX-wieczne post-oświeceniowe utopie o poziomie zrozumienia świata rodem z bazarowego kramu.

Nikogo jakoś nie dziwi całkowita zbieżność wyidealizowanego społeczeństwa handlowego propagowanego przez GzM (Guru z Muszką) z postulowanym przez Krapotkina absolutnym komensalizmem biologicznym i społecznościowym.

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

#357579

 "Przepisy prawa pracy istnieją tylko dla tego, że  przedsiębiorcy to w większości idioci i prędzej zbankrutują, niż ludziom podniosą. Pojęcie efektywności pracy to dla nich totalna abstrakcja."

Czy to na temat wielkich koncernow, ktorych i tak zadne przepisy nie obchodza i ktore doskonale wiedza jak wykorzystac pracownikow niewolnicza praca za glodowe stawki, bo chetnych do pracy az nadto, czy tez o malych prywatnych przedsiebiorcach w Polsce, ktorych produkcja staje sie niemal nieoplacalna pod naporem podatkow i ubezpien?

?

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#357580

 Podobno Rzeczpospolita Polska jest "socjalnym panstwem prawa" . Bylbym wdzieczny, gdyby zechcial Pan zdefiniowac w kontekscie Panskiej notki to pojecie. Wtedy  dykusja bedzie o wiele prostsza, byc moze cos z niej wyniknie, a tak .....  

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#357612

Smoku Eustachy,
Z powodów wyłuszczonych przez Pana, oraz ze wzgledu że :
- w TV REPUBLIKA rej wodzi mason !,
- TV Republika ma niejasne powiązania z Polsatem ...
Cofam mój kredyt zaufania dla TV Republika !
Firley

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Firley

#357633

Ograniczone zaufanie nigdy nie zaszkodzi, ale obejrzeć można (ja nie oglądam ze względu na utrudnienia w postaci wykupu dostępu).

Trzeba tylko pamiętać, że jeśli chodzi o sytuację międzynarodową, to dowiemy się jedynie o Rosji, ewentualnie (teraz) reżimie w Syrii.
O tym ograniczeniu trzeba pamiętać, żeby nie dać sobie wmówić, że tylko na tym "świat stoi".
Dzisiaj w Empiku obejrzałam GP tygodniową - i też tylko Rosja. Odłożyłam z powrotem na półkę, nie kupując, bo i bez tego wiem, co mam myśleć o Rosji, a chciałabym dowiedzieć się i o innych rzeczach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#357641