Jak nie kijem to pałką w profesora UJ Andrzeja Nowaka

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

Prof. Andrzej Nowak miał wygłosić referat na konferencji poświęconej czerwcowi 1989 roku. Zaproszenie zostało jednak odwołane.

Szefowa resortu nauki, która chciała sprawdzić, jak na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego powstają prace magisterskie, odwołała kontrolę. Profesor Andrzej Nowak, promotor pracy Pawła Zyzaka na temat Lecha Wałęsy, której publikacja chęć kontroli wywołała, nadal jednak w środowisku akademickim traktowany jest "nadzwyczajnie".

Sprawa kontrowersyjnej dla wielu publikacji młodego magistra oraz związana z tym istotniejsza kwestia wolności badań naukowych i debaty publicznej nadal nie jest zakończona. Przekonał się o tym właśnie po raz kolejny profesor Andrzej Nowak. Jak udało nam się dowiedzieć, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności, znany historyk prof. Jerzy Wyrozumski, zaprosił go do udziału w konferencji poświęconej czerwcowi 1989 roku w naszej części Europy. Po kilku dniach zaproszenie zostało jednak cofnięte.

Andrzej Nowak, który miał być w trakcie tej konferencji prelegentem, zaproponował referat o przemianach ery Gorbaczowa w Związku Sowieckim, a temat ten został wstępnie zaakceptowany. Dwa dni później otrzymał e-mail od prof. Wyrozumskiego, z którego wynikało, iż "wobec zaistniałych okoliczności" zaproszenie zostaje wycofane.
Cofnięcie zaproszenia ma bez wątpienia związek z atmosferą panującą w środowisku akademickim po publikacji pracy o przeszłości Lecha Wałęsy.
A więc za niepoprawność polityczna profesor Andrzej Nowak musi być ukarany - póki co zakazem wystapienia na konferencji.
A co bedzie dalej? Jak daleko posunie się obecna władza wypełniająć żądania Wałęsy poparte szantażem?

Wreszczie czy o taką Polske walczył jak sam mówi Lech Wałęsa własnymi rekami?
O Polskę,w której tłumiona będzie wolność słowa a na niepoprawne wydawnictwa nakładana będzie cenzura ?
O Polskę ,w której Wałęsa nie bedzie oprotestowywał książek o sobie pisanych tylko przez samego siebie lub pod jego dyktando?

http://fronda.pl/news/czytaj/prof._andrzej_nowak_nie_moze_wystapic_na_konferencji_naukowej

http://wyborcza.pl/1,91446,6482745,_Dziennik_Polski___niewygodny_prelegent.html

http://www.wprost.pl/ar/158257/Niewygodny-prelegent/

Ocena wpisu: 
Brak głosów