Uczta

Obrazek użytkownika kryska
Kultura

Ennio Morricone (ur. 10 listopada 1928 w Rzymie) - włoski kompozytor muzyki filmowej.

Studiował w Akademii Muzycznej św. Cecylii w Rzymie, w klasie trąbki, kompozycji i muzyki chóralnej. Rozpoczął pisanie muzyki filmowej w 1955 roku, ale jednocześnie pracował w dziedzinie klasycznej kompozycji i aranżacji. W 1964 roku rozpoczął współpracę z reżyserem Sergio Leone, a także z Bernardo Bertolucci. Dla Leone napisał muzykę do filmów Za garść dolarów i Dobry, zły i brzydki i szeregu dalszych, tzw. spaghetti westernów.

Ennio Morricone
Załadowane przez: aurelien362. - Odkryj inne klipy wideo.

. Wkrótce ograniczył wszelkie inne zajęcia i zajął się wyłącznie komponowaniem muzyki filmowej – w sumie do ponad 400 filmów, w tym 30 westernów, które uczyniły go znanym.

Ennio Morricone - Amapola z "Once upon a time in America"

Otrzymał szereg nagród, w tym pięć nominacji do Oscarów, m.in. za Misję i Nietykalnych. 14 grudnia 2006 Akademia Filmowa przyznała kompozytorowi statuetkę Honorowego Oscara za całokształt twórczości. Nagrodę odebrał podczas gali, która odbyła się 25 lutego 2007.

30 sierpnia 2009 roku Ennio Morricone wystąpił w Polsce na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej.

Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki.
Muzyka człowiekowi towarzyszy już od jego pojawienia się na Ziemi. W czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach wykonanych z kości.

Przyjemnego wieczoru z muzyką Ennio Morricone.

żródło: materiały z sieci

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dzięki Kryska!

Jak by ten świat wyglądał bez Bacha, Mozarta, Niemena, Verdiego, Bizeta, Gałczyńskiego, Frosta, Joyce, Leonardo, Moneta, Morricone, Lai, itd, itd.

Pozdrowienia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#130782

I cała seria muzyki do spaghetti westernów

Oraz do pięknego filmu Giuseppe Tornatore.

Pozdrawiam

jwp

P.S. Zaprosiłem cię do znajomych, albo potwierdź, albo usuń z panelu. Czy będziesz oprócz na Nieporawnych pisać na Nowym Ekranie ?

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#130814

Nie można zapomnieć o temacie z OUTiA


i temacie z Cinema Paradiso
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#130837