Michał Lorenz

Obrazek użytkownika kryska
Kultura

Michał Lorenc urodził się 5 października 1955 roku, w Warszawie. Należy do najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 170 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywa ł swoją muzykę z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i z Warszawską Operą Kameralną. Należy do Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Zaczynał, pisząc piosenki dla studenckich zespołów. Jako 18-latek, w 1973 r., związał się na cztery lata z "Wolną Grupą Bukowina". Od 1979 r. do 1981 występował razem z Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim w "Teatrze Paranoicznym", który sami założyli. Pierwsze kroki w filmie stawiał jako klapser. Po raz pierwszy skomponował muzykę w 1979 r. do serialu telewizyjnego "Przyjaciele" Andrzeja Kostenki. Jednak dopiero kiedy filmy zaczęli robić reżyserzy z pokolenia Lorenca, przyszły prawdziwe sukcesy. W 1989 r. skomponował muzykę do głośnego filmu "300 mil do nieba" Macieja Dejczera. Dostał za nią nominację do statuetki Felixa - Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego, przyznawaną przez Premiera RP. Od tego momentu jego kariera nabrała tempa. W 1992 r. zdobył swoją pierwszą nagrodę za najlepszą muzykę filmową na FPFF w Gdyni - za muzykę do "Psów" Pasikowskiego. W 1994 r otrzymał dwa razy nagrodę Poznańskich Koziołków na 13 Krajowym Festiwalu Filmów dla Dzieci za muzykę do młodzieżowego serialu "Łowca. Ostatnie starcie" oraz filmu "Skutki noszenia kapelusza w maju". Lata 1995 i 1997 przyniosły kolejne nagrody na FPFF za "Prowokatora" Krzysztofa Langa oraz "Bandytę" Dejczera. Muzyka do tego ostatniego filmu stała się prawdziwym przebojem i przyniosła Lorencowi platynową płytę. W 1996 roku przez 6 miesięcy pracował w Los Angeles w USA, z kultowym reżyserem hollywoodu - Bobem Rafelsonem (m.in.: "Pięć łatwych utworów"-1970, "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy"-1981). Muzyka, którą napisał do filmu Rafelsona - "Krew i wino" , została zgłoszona przez wytwórnię 20th Century Fox do Oscara.

Motyw Wyjazd z Polski skomponowany przez Michała Lorenca do filmu Różyczka stanowił oprawę muzyczną Wiadomości Telewizji Polskiej podczas żałoby narodowej (w dniach 10-18 kwietnia 2010), po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Lorenc
http://michallorenc.com/bio.php

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Tytuł kawałka: DROGA.

Miejmy nadzieję, że za chwile wszyscy nie będziemy się musieli zwijać do szwecji albo do jakiejś innej ameryki...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#58438