Czy Sikorski ma szansę zostać szefem NATO ?

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

Czechy popierają kandydaturę Radosława Sikorskiego na stanowisko sekretarza generalnego NATO.

Minister spraw zagranicznych tego kraju Karel Schwarzenberg uważa, że szef polskiej dyplomacji mógłby być kandydatem wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Szef czeskiego MSZ poinformował o tym na zakończenie spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Hluboce nad Wełtawą.

Faworytem wyścigu o stanowisko szefa NATO jest obecnie duński premier Anders Fogh Rasmussen. Popierają go m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania.

Czy Radosław Sikorski ma szanse na zostanie szefem NATO? W sobotę zyskał poparcie szefa czeskiego MSZ. Jednak zaprzeczył mu prezydent Vaclav Klaus. Mimo to Lech Kaczyński na szczycie NATO wystąpi z kandydaturą Polaka na nowego sekretarza Paktu, by pokazać, że Warszawa nie podda się dyktatowi Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
"Wiadomo, że Rasmussen i tak dostanie w końcu nominację. Ale chcemy pokazać, że nie podoba się nam sposób, w jaki doszło do jego wyboru" - tłumaczy nasz rozmówca. "W podobny sposób zostało urażonych kilka innych krajów NATO" - dodaje.

Polski rząd dotkliwie odczuwa to, że największe kraje Sojuszu nie podjęły z nim żadnych konsultacji w sprawie Rasmussena. Duńczyk został uznany za faworyta trzy tygodnie temu w trakcie zamkniętych rozmów kanclerza Angeli Merkel, prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego i premiera Gordona Browna. "Wielka europejska trójka" zaproponowała go potem Barackowi Obamie, który początkowo wolał kanadyjskiego ministra obrony Petera MacKay.
Jednak - ku rozgoryczeniu polskiego MSZ - sekretarz stanu USA Hillary Clinton nawet nie spytała się Radosława Sikorskiego o zdanie w tej sprawie. Stąd niezadowolenie Polaków. "Nie możemy dopuścić do odrodzenia się , które będą same o wszystkim decydowały w NATO" - tłumaczy polski dyplomata.

http://news.money.pl/artykul/sikorski;ma;poparcie;czech;by;zostac;szefem;nato,62,0,439358.html
http://www.prawica.net/node/15921
http://wiadomosci.onet.pl/1889679,11,item.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,6130093,Litwa_popiera_kandydature_Sikorskiego_na_szefa_NATO.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

http://fakty.interia.pl/swiat/news/sikorski-kombinuje-jak-moze-chce-rosji-w-nato,1283092,2943
"To w członkostwie w NATO polski minister upatruje szans Rosji na demokratyzację struktur wojskowych, a w szczególności ukrócenie samowoli oficerów i wprowadzenie cywilnej kontroli nad armią".
Tą wypowiedzią as tuskowej dyplomacji zjednał sobie sympatię
braci potężnego kompleksu wojskowego Rosji na dłuuugie lata.
Dobrze, że nie wspomniał o ograniczeniu pijania wódeczki
wśród żołnierzy i oficerów po wstąpieniu Rosji do Paktu
Atlantyckiego.
Jak oni sobie pomyśleli, że dowodzić nimi ma Radek ...
boszszszsz...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

basket

#16910