A to Polska właśnie - Rafał Ziemkiewicz

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

http://fakty.interia.pl/felietony/ziemkiewicz/news/a-to-polska-wlasnie,1325862,2789

- "Każda sitwa i mafia bierze kawałeczek z rozsypanej przed dwudziestu laty struktury totalitarnej władzy i gnębi, kogo się tam akurat da, ściągając różne haracze. Za zezwolenie, za dopuszczenie, za odwalenie się, za podzielenie się. Niejeden wylądował tak, że w jednym układzie jest strzyżoną owcą, ale za to w innym łapie się między tych, którzy strzygą.

Władza ma na każdego haka, ale i każdy ma sposób na władzę. I, generalnie, nikt sobie nie wyobraża, że może być inaczej, chyba że w Anglii. Nawet więcej, nikt, może poza wyjeżdżającymi, nie chce, żeby było inaczej, bo się przyzwyczaił i mniej więcej wie, jak się poruszać w tym splocie układów i absurdów, komu i kiedy odpalić, od kogo i kiedy zgarnąć, co i kiedy olać, a kiedy uważać.

Gdyby nagle jakiś cud zlikwidował to wszystko i urządził sprawy prosto i jasno, jak na Zachodzie, to by połowa Polaków odetchnęła z ulgą, ale druga połowa oszalałaby, nie mogąc się odnaleźć w życiu i nie mogąc przeboleć, że nagle nic nie znaczą, nikt się ich nie boi i nie oferuje najmniejszej nawet grzeczności.
Ta druga połowa zaś na tyle jest wpływowa, że potrafi zablokować jakąkolwiek próbę zmiany czegokolwiek. Przełom, jaki dokonał się w latach 2005 - 2007 polegał na tym, że elita polityczna uświadomiła sobie, że narażanie się grupom interesu to zguba. Że to się musi skończyć tak, jak z Kaczyńskim - podpadnięciem wszystkim i powszechną nienawiścią.

Dlatego nowa władza zachowuje się zupełnie inaczej: żeby się nikomu nie narazić, nie robi nic. Nie zbudowała autostrad, ale i IPN nie rozwiązała. Nie rozpędziła CBA, ale i nie zamknęła żadnego mordercy laptopów. Jak już musi coś, to powie. Po tygodniu wszyscy zapomną, co powiedziała. To powie co innego." -

- "Co mówi dziś? Sięgam w gazety z kilku ostatnich dni: szanse Buzka rosną. Szanse Buzka rosną. Buzek ma coraz większe szanse. Coraz większe szanse ma Buzek na przewodniczącego. Buzek poparciem się coraz większym... Kujawiak, kujawiaczek, siwe oczko, śpiiiiij"...

Rafał A. Ziemkiewicz

ps. na zdjęciu - Krzyżtopór /świętokrzyskie/

.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Piszę o tym tu: http://prawica.net/node/14790

Pozdrawiam
Bacz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#23590