Listy do Redakcji: w sprawie hejnału mariackiego

Obrazek użytkownika Redakcja
Kraj

TMHiZK do KRRiT w sprawie hejnału mariackiego
Pan Jan Dworak
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa stanowczo protestuje przeciwko ograniczeniu przez kierownictwo Programu I Polskiego Radia czasu południowej transmisji hejnału mariackiego.
Powtarzana cztery razy na cztery strony świata melodia wraz z charakterystycznymi krokami wykonującego ją strażaka stanowi integralną całość i była codziennie wysłuchiwana przez miliony rodaków, także tych, których los rzucił do odległych krajów. Płynące z radiowego głośnika dźwięki przypominały im Ojczyznę i ożywiały najpiękniejsze wspomnienia z czasów młodości. Podczas II wojny światowej wzruszał polskich żołnierzy-tułaczy oraz rzesze uchodźców.
Nie przekonuje nas argument dyrektora Jedynki Kamila Dąbrowy o potrzebie przyspieszenia serwisu informacyjnego. Słuchacze są od wielu lat przyzwyczajeni, że rozpoczyna sie on po czterokrotnym odegraniu hejnału, który stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko Krakowa, ale całej Polski. Warto dodać, że jest on rozważany jako polska kandydatura na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.
Wyrażając opinię wielu krakowian apelujemy o przywrócenie jednej z najpiękniejszych radiowych tradycji w Polsce, czyli transmitowania przez Jedynkę o godzinie 12.00 całego hejnału mariackiego.
Prezes TMHiZK
prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski
Do wiadomości:
Minister Skarbu
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Prezydent Miasta Krakowa
Media

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Krakow to moje rodzinne miasto i nigdy nie przypuszczalam, ze dozyje takiej chwili, zeby komus sie nie podobal w calosci hejnal krakowski.
Kim jest dupek Dabrowa, ze cos takiego przeszlo.Gdyby to ode mnie zalezalo, to za ten hanieby wrecz pomysl wylecialby z roboty ze skutkiem natychmiastowym.
Czy pisanie do Dworaka cos pozmoze, watpie, bo ta zyjaca kreatura, wykonujaca rozkazy Tuska i Komorowskiego, juz sie nam przedstawila przy okazji Telewizji Trwam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#298035

Sluszne, tylko czemu tej sieroty nikt nie odstrzelil ,czas najwyzszy

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#298050

Zamiast hejnału,mozna puścić X reklam!!!

Przecież w PRL bis nie ma juz "misji",nie ma "publicznych"
mediów...jest ordynarna komercja!

Całe bloki reklamowe we wszystkich "przekaziorach"!

Wytłumaczy się publice,że ten Tatar zrobił poprawkę i strzelił
jeszcze raz...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#298062