Kodeks etyki nauczycieli

Obrazek użytkownika Dariusz Zalewski
Kraj

Magdalena Środa współpracuje z ZNP przy opracowywaniu nauczycielskiego kodeksu etyki. Wśród proponowanych przez nią zapisów jest między innymi taki:

"Nauczyciel powinien starać się, by uczniowie, wśród których pracuje, przestrzegali zasad wzajemnego szacunku, równości, tolerancji i by mieli szacunek do (kulturowej, etnicznej, religijnej, przekonaniowej) różnorodności". Są to kwestie związane z koncepcją człowieka.

Inna propozycja wspomnianej autorki brzmi: "Nauczyciel w procesach nauczania powinien być rzetelny, powinien zachować neutralność światopoglądową oraz być bezstronnym w ocenianiu. Wszelkie formy indoktrynacji (politycznej, religijnej, ideologicznej) są w zawodzie nauczyciela niedopuszczalne"(cytaty za: gazetaprawna.pl)

Za tą lewicową nowomową pełną słodkich słów o tolerancji i równości skrywa się ideologiczna pułapka. Cały problem w tym, że opowiadanie się za ideologią tzw. “neutralności światopoglądowej” jest już formą indoktrynacji. Na samym wstępie mamy zatem do czynienia ze sprzecznością.

Nie ma wychowania bez narzucania

W relacjach międzyludzkich, zwłaszcza tych, które występują na terenie szkoły, zawsze będziemy mieli do czynienia z narzucaniem bądź preferowaniem jakiegoś światopoglądu (w kontekście bazowania na określonej filozofii). Bez tego po prostu szkoła nie mogłaby funkcjonować.

Problem jest w czym innym: czy to “narzucanie” służy obiektywnemu rozwojowi dziecka, czy jest tylko formą propagandy, mającej na celu wyhodowanie posłusznego politycznie wyborcy oraz bezmyślnego słuchacza i oglądacza reklam?

Istotna różnica

Edukacja klasyczna odwołuje się do realistycznej wizji osoby ludzkiej, dążąc do jej rozwoju w różnych wymiarach (umysłowym, moralnym itp.). W efekcie wyposaża młodego człowieka w sprawności, dzięki którym jest on zdolny do samodzielnego myślenia i dokonywania wyborów moralnych.

Z kolei “nowoczesne” pedagogiki modernistyczne i postmodernistyczne “wychowują do czegoś”, są zideologizowane i zazwyczaj służą interesom partyjnym. Choć posługują się etykietą “tolerancji” czy “wolności”, to tak naprawdę wychowują człowieka wewnętrznie zniewolonego, podporządkowanego swoim słabościom i zachciankom.

* * *

Uwzględniając powyższy kontekst, kodeks etyki nauczycieli, proponowany przez środowiska lewicowe, zawsze będzie narzędziem indoktrynacji w duchu politycznie poprawnej ideologii. Gdyby został wprowadzony, poprzez swój uniwersalny charakter będzie narzucał nauczycielom pewną wizję pedagogiki i tym samym wpływał na sposób wychowywania przez nich dzieci.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jestem nauczycielem i głośno i wyraźnie wychowuję swoich uczniów w wierze Katolickiej a także staram się im otworzyć oczy politycznie,dając im przykład kiedy tylko sie da, tzn że niedługo będę bez pracy:)
Nie wyobrażam sobie swojej pracy bez takiego wychowania. Najwyżej polecę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

kaczoorek

#123174

Nie należę do ZNP, żaden kodeks etyki nie jest mi potrzebny - wystarczy Dekalog i wzorce dawane wychowankom poprzez osobowość. Nauczyciel dobry - to nauczyciel, który nikogo nie udaje, posiada charyzmę i krzewi zasady, które sam na co dzien stosuje.

Ty zas Kaczoorku nie martw się o to, ze będziesz bez pracy, ale pamiętaj, żebyś swoich poglądów nie narzucał uczniom na siłę, nazbyt agresywnie, tylko cierpliwie ukazywal ich sens w różnych okolicznościach i rozmaitymi metodami...przede wszystkim ucz ich MYŚLENIA - reszta przyjdzie sama - piszę to jako belferka z 30 letnim stażem, spełniona i z satysfakcją  realizująca swoje powołanie - chociaż lekko nigdy mi nie było, nie jest i zapewne nie będzie...

Jeżeli nauczyciel będzie nijaki - to żadne kodeksy pani Środy i ferajny mu nie pomogą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#123218

i nauczyciel głeboko sprzeciwiam się temu, żeby taka miernota intelektualna jaką jest środa mówiła mi jak mam pracować  z dziećmi i młodzieżą!

kurcze,strasznie się wkurzam na samą myśl!

co to w ogóle znaczy "kodeks etyki zawodu"???

takie przepisy określające jaki powinien być nauczyciel już są!!!

hallowa odziera zawód nauczyciela z resztek godności!!! i to przy takiej współpracy!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#123263

Mając na uwadze dbałość o powrót do wzorców moralnych dawno sprawdzonych w praktyce winno się czym prędzej powrócić do sprawdzonej od niemalże zarania - edukacji klasycznej.
Opartej na wszechstronnym wykształceniu także zgodnym z historią i tradycją danego Narodu. Kładąc szczególny nacisk na dokładne klasyczne wykształcenie ( nauki ścisłe , filozofię , języki obce , retorykę , sztukę konwersacji itd )obejmując szczególną troską tych spośród nas , którzy mogą stanowić potencjalne zaplecze przyszłych elit Narodu.

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#123271

i obie prezentuja INDOKTRYNACĘ nauczycieli.
Nathanel

TO JEST MOJA OPINIA I JA JĄ W PEŁNI PODZIELAM.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Czytasz tego bloga na własną odpowiedzialność. Skargi i zażalenia nie będą przyjmowane. © Copyright by Nathanel. All rights reserved.

#123293