Wigilia Norwida

Obrazek użytkownika Godziemba
Kraj

Wielu wybitnych twórców opiewało okres Świąt Bożego Narodzenia. Jeden z moich najbardziej ulubionych poetów Cyprian Kamil Norwid napisał piękny „Psalm Wigilii”.

 
O, dzięki Tobie, Ojcze ludów — Boże, Że ziemię wolną dałeś nam i nagą, Ani oprawną w nieprzebyte morze, Ni przeciążoną gór dzikich powagą, Lecz jako piersi otworzoną Boże...
Więc na arenie tej się nie ostoi Przeciwnik żaden, jeno mąż bezpieczny — I ten, co za się nierad szuka zbroi, Ale zupełny, wcale obosieczny, Który jak gwiazda w niebie czystym stoi.
I za to jeszcze dzięki Ci, o Panie, Że człek się ówdzie laurem nie upoi „ Ani go wiatrów ciepławych głaskanie Prze — atłasowi w nicość — i rozstroi Na drzew i kwiatów motyle kochanie.
Strzeliście w niebo spojrzy on ku Tobie, Który przez stajnię wszedłeś do ludzkości, I w grobie zwiędłych ziół leżałeś — w żłobie, I w porze ziemskich próżnej zalotności, I kiedy cały świat się tarzał w grobie.
Za prawo tedy do Polski obszaru Dziękujem Tobie, któryś niezmierzony, Wszech-istny —jednak z obłoków wiszaru Patrzący na świat w prawdzie rozdzielony Światło-cieniami czaru i rozczaru.
I który łaski zakreślisz promieniem Dzielnicę ludów w czas ludów — chaosu, Tak, jako morze obszedłeś pierścieniem I nie rzuciłeś gór na wagę losu, Lecz najpodlejszym bawisz się stworzeniem.
Do Ciebie, Ojcze Ojczyzn, się podnosim W tym to ubóstwie naszym bardzo sławnym, I w tej nadziei, co po skrzydeł osiem Przybiera co dzień i w płaczu ustawnym, I w bólach, które tak mdło jeszcze znosim.
O, dzięki Tobie za państwo — boleści, I za męczeńskich — koron rozmnożenie, I za wylaną czarę szlachetności Na lud, któremu imię jest — cierpienie — I za otwarcie bram... nieskończoności.
 
Wszystkim czytelnikom mojego bloga życzę Wspaniałych, Rodzinnych, pełnych radości z Narodzin Zbawiciela Świąt.
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Serdeczne życzenia na Boże Narodzenie, Godziembo :-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#316507

Pogodnych, pomimo fatalnej pogody i politycznej aury, Radosnych Świąt.

Godziemba

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Godziemba

#316522

Wrogów starych, a także całkiem nowych spotykamy
Którzy mieli być przyjaciółmi , tak nas zapewniali
Ostatecznie w łapy naszym wrogom nas wydali
Niech Bóg obudzi w Narodzie Myślenie prawdziwe
Wtedy sami zapewnimy sobie życie godne, sprawiedliwe
Życzę Zdrowych Świąt w gronie Rodziny bez ogłupionych
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#316628

Dziękuję serdecznie.

Godziemba

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Godziemba

#316882