Mimo represji Polacy nie dali się złamać

Obrazek użytkownika Jacek Maziarski
Kraj

Na polskim portalu www.Kresy24.pl (gorąco polecam!) ukazał się fotoreportaż ukazujący uparte trwanie polskości na Białorusi pod rządami Łukaszenki.

Polskość żyje i zwycięża – mimo szykan i rozwiązania Związku Polaków, którego miejsce miał zająć kontrolowany przez KGB pseudozwiązek kierowany przez renegatów – Józefa Łucznika i Tadeusza Kruczkowskiego. Miał zająć – ale dywersyjna akcja białoruskiego KGB skończyła się plajtą. Czytamy o tym w tekście:

Związek Polaków na Białorusi żyje!

Nie od dziś wiadomo, że Polacy potrafią być solidarni i zjednoczyć się w walce o swoje prawa, kiedy spotykają ich represje. Podobnie stało się ze Związkiem Polaków na Białorusi. Mimo zdelegalizowania Związku przez reżim Łukaszenki, odebrania ZPB Domów Polskich, zwalczania polskiego szkolnictwa oraz ciągłych szykan i represji, które spadają na działaczy, nie tylko przetrwał, ale pod kierownictwem Andżeliki Borys dokonał wręcz cudu – rozwinął autentyczną aktywność!
W odróżnieniu od wspieranego przez białoruski reżim i KGB «pseudo-związku» Józefa Łucznika i Tadeusza Kruczkowskiego, o którego «dokonaniach» jakoś nic nie słychać...

Do informacji o działalności Związku Polaków na Białorusi na stronie Kresy24.pl dodano galerię kilkunastu zdjęć ilustrujących uparte trwanie i radosne przeżycia oddzielonych od kraju Polaków. Zdjęcia te będą wkrótce prezentowane na specjalnej wystawie w Parlamencie Europejskim. W ślad za portalem Kresy 24.pl przedstawiamy je Państwu już teraz.


Zdjęcie nr 1 – wręczenie pierwszej na Białorusi Karty Polaka żołnierzowi Armii Krajowej Władysławowi Uchnalewiczowi.

 

 

 

 

 


Zdjęcie nr 2 - Obchody podwójnego jubileuszu: 20-lecia Klubu Polskiego przy ZPB i Polskiej Szkoły Społecznej w Brześciu.

 

 

 

 

 

Zdjęcie nr 3 - Mega-koncert legendarnego zespołu „Lombard” w Grodnie zorganizowany przez ZPB 2 maja 2008 r. z okazji Dnia Polonii pomimo szykan ze strony władz. Za organizację tego koncertu Andżelika Borys została ukarana przez reżim grzywną.

 

 

 

 

Są to tylko wybrane zdjęcia z Białorusi – wszystkie fotografie mogą Państwo obejrzeć pod adresem: http://kresy24.pl/showArticles/article_id/67/.

Korzystając z okazji zapraszamy Polaków z Białorusi do nadsyłania informacji i zdjęć o tym, co dzieje się na Białorusi do wykorzystania na portalu www.niepoprawni.pl. Materiały prosimy nadsyłać na adres kontakt@niepoprawni.pl . Można także skontaktować się z nami za pomocą formularza kontaktowego.
Otwieramy gościnne drzwi naszego portalu i czekamy na Waszą współpracę!

Brak głosów