Czy to już koniec lustracji?

Obrazek użytkownika Jacek Maziarski
Kraj


Gazeta Wyborcza z 15.stycznia br. ujawnia, że PO zamierza zlikwidować lustrację współpracowników służb PRL. „PO od wielu miesięcy przygotowuje nowelizację ustawy lustracyjnej i ustawy o IPN – pisze GW. Według źródeł Gazety jedną z ważniejszych zmian ma być likwidacja Biura Lustracyjnego w IPN.

– Nie powołamy w miejsce Biura żadnej nowej instytucji - mówi nieoficjalnie Gazecie jeden z autorów projektu PO. (...)Tak jak dotąd osoby podlegające lustracji będą też musiały składać oświadczenia lustracyjne. Ale jeśli nie będzie miał kto ich weryfikować, to z polskiego prawa zniknie zarzut kłamstwa lustracyjnego”.

Zbigniew Chlebowski, szef klubu parlamentarnego PO powiedział dziennikarzowi Gazety: „Potwierdzam, że zmiany, które chcemy wprowadzić, idą w takim kierunku. Potwierdzam, że chcemy skończyć z lustracją w obecnym kształcie”. Chlebowski nie ujawnił, kiedy projekt będzie gotowy i kiedy zajmie się nim Sejm.

Do informacji o zamierzonej likwidacji lustracji nie przypadkowo GW dołącza publikację znanego krakowskiego przeciwnika lustracji, prof. Andrzeja Romanowskiego z UJ. W artykule ”Zlikwidujmy IPN” Romanowski pisze: „Likwidacja IPN jest potrzebna Polsce, bo instytucja ta niszczy największą zdobycz narodu w XX wieku: demokratyczne państwo prawa. Ustawa o IPN (...) umożliwia dokonujące się w naszym kraju "polowanie na ludzi". Póki więc IPN istnieje, musimy mieć odwagę bronić przed nim Polski - prawdy o jej dramatycznych dziejach i prawdy o jej niepodległościowej tradycji. Aby jednak na takie akty odwagi nie trzeba było liczyć - powinniśmy zlikwidować IPN jak najszybciej”.

Uniemożliwienie lustracji oznaczać będzie bezkarność wielu osób odpowiedzialnych za zbrodnie przeciw współobywatelom i uniemożliwienie ścigania kłamców lustracyjnych. Z tego punktu widzenia planowana przez PO nowelizacja prawa spełnia w praktyce postulat A. Romanowskiego, który domaga się likwidacji IPN. Tak, istotnie zanosi się na faktyczną likwidację IPN, który zostanie pozbawiony możliwości wykonywania funkcji, do których powołał go polski sejm.

Tak się złożyło, że dokładnie tego samego dnia (15 stycznia) Polskie Radio nadało informację o wizycie Angeli Merkel w Instytucie Gaucka - niemieckim odpowiedniku IPN. Polskie Radio informuje: Niemiecka kanclerz oczekuje, że Instytut Gaucka będzie jeszcze przez lata kontynuował swą pracę. Jej zdaniem dopiero za jakiś czas można pomyśleć o przekazaniu teczek komunistycznej policji do archiwów państwowych. Angela Merkel podkreśliła również, że „otwarcie akt Stasi przyczyniło się do pojednania a nie do podziału społeczeństwa”.

W obliczu trwających przygotowań do likwidacji Biura Lustracyjnego IPN zwracam się z apelem do wszystkich Polaków, którym leży na sercu odsłonięcie zbrodni PRL i doprowadzenie do rzeczywistego pojednania społecznego, aby zechcieli poprzeć akcję obywatelskiego protestu przeciw legislacyjnym planom PO potwierdzonym przez Z. Chlebowskiego.

Historyczne pojednanie Polaków nie może opierać się na ukrywaniu komunistycznych przestępstw i zbrodni. Jego podstawowym warunkiem jest pełna prawda, bo przekonaliśmy się już, że jej ukrywanie przed społeczeństwem jest przyczyną powtarzających się kryzysów i dramatycznych podziałów w społeczeństwie.

Proponuję następujący tekst listu otwartego do premiera rządu i szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska: My, niżej podpisani stanowczo protestujemy przeciw planom likwidacji Biura Lustracyjnego IPN, ponieważ w praktyce oznacza to ograniczenie dostępu społeczeństwa do wiedzy o komunistycznej przeszłości i stanowi próbę otoczenia szczególną ochroną ludzi ponoszących współodpowiedzialność za przestępstwa popełniane przed 1990 rokiem.

Jacek Maziarski

Brak głosów

Komentarze

Stwórzmy kolejny list, a jak nic nie pomoże to wyjdźmy na ulice.

P.S.: Oczywiście Niepoprawni będą się angażować w każdą inicjatywę mającą na celu unaocznić i zwalczyć zjawisko obrony starego postkomunistycznego układu przez partię PO i koalicję rządzącą. Na początek ten list.

Vote up!
0
Vote down!
0
#11003

Ustawa PO to plan, by bezpowrotnie pożegnać się z prawdą, pożegnać się ze sprawiedliwością. PO chce upodlić tu i teraz ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę i nie dali się spodlić w tamtych ciężkich czasach. PO to całkowicie skompromitowana partia, która oszukała miliony Polaków niemieckim kapitałem kupującym czas antenowy w zdradzieckich mediach. PO to partia uwikłana w nieczyste interesy na pograniczu i poza granicami prawa - to zdrajcy Polaków i Polski działający na szkodę naszego kraju. PO to partia starająca się wepchnąć nas spowrotem w bagno IIIRP, w momencie gdy chwytaliśmy się brzegu i wydostawaliśmy na zewnątrz. Nóż w kieszeni - Szubienice i Trybunały..

Jestem za tym aby niepoprawni.pl poparli inicjatywę Jacka Maziarskiego, włączyli się w propagowanie i szukanie sygnatariuszy powyższego listu.

Podpisuję się pod nim obiema rękoma!

Vote up!
0
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#11006

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Przemoc rzadko jest odpowiedzią, ale kiedy jest, jest jedyną odpowiedzią.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#11016

hehe w dzisiejszych czasach ciężko przekonać typowego leminga, że potrzebne jest, by wyszedł on na ulice i zaprotestował;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#11020

Miał oczywiście na myśli, że lustracja niszczy "socjalistyczne państwo bezprawia".
No, ale jest prof. a Migalski nie jest i nie będzie.

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#11019

PO wypełnia obietnice przedwyborcze. Oczywiście, o których głośno nie mówiła...

Vote up!
0
Vote down!
0
#11025

W dzisiejszej "GW" ukazał się felieton nieocenionego Wojciecha Czuchnowskiego, w którym domaga się głowy Janusza Kurtyki i jego ekipy. Do czego, jak tuszę Platformie przy wsparciu SLD nie zbraknie ni sił, ni ochoty...

pozdrowienia

 

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#11045

Bo lustrację trzeba wypalić "gorącym żelazem", a lustratorów zapędzić do jaskiń" (Lichocką już zapędzili do jaskini czyli Rzepy), jak twierdzą teoretycy salonu.
GW-czej lepiej nie czytać, bo powoli zbliża się do poziomu trybuny, ot taka gazeta "okupacyjna w języku polskim".
Pozdro.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#11085