Przebudzenie rosyjskiego tygrysa

Obrazek użytkownika Jacek Maziarski
Świat

W mroźnym klimacie rosyjskiego kryzysu gospodarczego zaczynają powstawać spontaniczne, oddolne ruchy obywatelskiego protestu. Jednym z nich jest syberyjskie Stowarzyszenie Aktywnych Obywateli Rosji „Tygrys” (TIGR – Towariszczestwo Inicjatiwnych Grażdan Rossiji).

„Tygrys” powstał na rosyjskim dalekim wschodzie, we Władywostoku, na fali sprzeciwu wobec grudniowej podwyżki ceł na importowane samochody (Kreml chciał tym sposobem ratować rosyjski przemysł samochodowy). Wschodnie pogranicze żyje jednak z importu używanych japońskich aut, a nowe bariery celne godzą w żywotne interesy jego mieszkańców, więc we Władywostoku zaczęły się demonstracje, które stopniowo rozszerzyły się na inne miasta wschodniej Syberii.

Tak powstał „Tygrys” - adres jego strony internetowej noszącej tytuł „Gazieta „Płamja” czyli Gazeta Płomień brzmi: http://iskra-tigr.ru/tigr/

Na stronie „Tygrysa” znajdujemy 16 punktowy zbiór postulatów zbuntowanych obywateli rosyjskiego Dalekiego Wschodu . Na pierwszym miejscu umieszczono oczywiście żądanie obniżki ceł na importowane samochody, jednak niektóre punkty listy postulatów „Tygrysa” mogą kojarzyć się z postulatami polskiej „Solidarności” – np. żądanie podwyżek płac i emerytur czy zaniechania zbiorowych zwolnień pracowników i powstrzymania podwyżek czynszów. Inne punkty zdecydowanie wykraczają jednak poza program umiarkowanych reform „Solidarności”. W punkcie 8. swej listy postulatów przywódcy „Tygrysa” żądają dymisji rządu, w punkcie 9. – przywrócenia swobody wypowiedzi, a w punkcie 16. prawa do wolnych wyborów na poziomie regionalnym.

„Tygrys” zapowiada, że 31 stycznia wezwie mieszkańców rosyjskiego Dalekiego Wschodu do strajku generalnego. Nie wydaje się, by syberyjskim tygrysom udało się spełnić tę groźbę jeszcze tej zimy – nowy ruch obywatelski jest na razie zbyt młody i za słaby. Ale rosyjski kryzys gospodarczy sprawia, ze obywatelska rewolta będzie nieuchronnie narastać. Za kilka miesięcy w Rosji może być już gorąco. Syberyjskie lata bywają bardzo upalne.

Trzeba zacząć uważnie obserwować wydarzenia u naszych wschodnich sąsiadów – portal Niepoprawni.pl będzie odtąd systematycznie informował o sytuacji w Rosji i w krajach dawnego sowieckiego imperium.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

Jeśli TIGR jest wewnętrznym ruchem rosyjskim - to nie daję mu dużych szans. Ale z Władywastoku "na kilometry licząc" chyba bliżej do Pekinu niż do Moskwy. Jeśli w tym maczają ręce Chińczycy - to może być ciekawie.
Jest takie przekleństwo - podobno chińskie - obyś żył w ciekawych czasach.
AW

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#10950

[quote=Jacek Maziarski]

Trzeba zacząć uważnie obserwować wydarzenia u naszych wschodnich sąsiadów – portal Niepoprawni.pl będzie odtąd systematycznie informował o sytuacji w Rosji i w krajach dawnego sowieckiego imperium.

[/quote]

I bardzo dobrze - troszkę informacji się przyda w erze Palikota.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#10956

wyaresztują, zinfiltrują... część wsadzą, resztę rozgonią. Mają doświadczenie. Poza tym nie wierzę, by we władzach Tygrysa nie znalazło się kilku czekistów o spracowanych dłoniach i zmęczonych oczach. Ale cóż, każdy ruch mogący potencjalnie rozsadzić "więzienie narodów" warto śledzić i nagłaśniać - może z któregoś coś się wykluje... 

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#10964

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Przemoc rzadko jest odpowiedzią, ale kiedy jest, jest jedyną odpowiedzią.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#10968

Pozwoliłem sobie wysłać link do Pana artykułu pod ich internetowy adres. Co z tym zrobią, zobaczymy.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#10973