Wałęsa został mianowany mędrcem!

Obrazek użytkownika Jacek Maziarski
Kraj

Donald Tusk walczył jak lew, by w zbliżającym się szczycie UE nie uczestniczył prezydent Lech Kaczyński – jedyny oficjalny przedstawiciel Polski, który rozumie, co jest stawką w europejskiej grze. O Tusku wiadomo tylko tyle, że nigdy nie odważy się sprzeciwić kanclerz Merkel ani prezydentowi Sarkozy’emu.

Ten sam Donald Tusk walczył jak lew, by do tzw. Rady Mędrców, która ma nakreślić „wizerunek i kontury Europy jutra” włączono Lecha Wałęsę – jak wiadomo mędrca patentowanego i dardanelskiego. Nie było to łatwe, bo członkowie „grupy mędrców" Unii Europejskiej nie chcieli, aby Lech Wałęsa zasiadał w tym gronie – podała TVN24. Wcale się temu nie dziwię – to trochę tak, jakby kilkunastu poważnych ludzi posadzić przy jednym stole z chorobliwie zarozumiałym półanalfabetą. Oczywisty obciach, nieprawdaż?

Członkowie Rady Mędrców szukali dyplomatycznego rozwiązania. W końcu wymyślili elegancką formułę odmowy: „brak kwalifikacji i brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego”.

Ciekawe jak brzmiałaby odmowa mniej elegancka? Zresztą także i w tej dyplomatycznej opinii przyszłej Rady Mędrców kryje się zbędny komplement. Wałęsa nie tylko nie zna żadnego języka obcego (tak samo jak Tusk), ale i polskiego. Wie o tym każdy, kto słuchał go choćby przez pięć minut.

Tusk jednak się uparł i przy czyjejś pomocy ( zapewne Angeli) , zdołał załatwić Wałęsie miejsce w Radzie Mędrców. Najpierw TVN24 podała, że po osobistej interwencji premiera Donalda Tuska sprawa ta została załatwiona pozytywnie dla byłego prezydenta, a w poniedziałek Onet podał wiadomość :UE wykorzysta mądrość Wałęsy

Lech Wałęsa znalazł się w 12-osobowej grupie refleksji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Przewodniczącym będzie były socjalistyczny premier Hiszpanii Felipe Gonzalez. Poza Lechem Wałęsą w grupie znajdą się m.in. były unijny komisarz ds. konkurencji Mario Monti (Włochy), polityk niemieckiej CDU Wolfgang Schuster i była szefowa francuskiej socjalistycznej centrali związkowej CFDT Nicole Notat, obecnie ekspertka w dziedzinie trwałego rozwoju. Poza nimi Gonzalez dobrał do grupy głównie profesorów uniwersyteckich specjalizujących się w dziedzinie stosunków międzynarodowych, demografii i integracji europejskiej.

Można sobie wyobrazić, jak z obecności Wałesy ucieszą się pozostali mędrcy - głównie profesorowie.

Niezbyt wysoko cenię instytucje UE i powinno mi być obojętne, kto w niej reprezentuje Polskę. I tak nasz przedstawiciel niczego nie załatwi, a sama Rada Mędrców jest tworem równie absurdalnym jak jej nazwa. Jest jednak dolna granica, której chyba nie powinniśmy przekraczać. Wysłanie Wałęsy do Rady Mędrców ośmiesza wszystkich Polaków, co rychło odbije się w komentarzach mediów.

Już wyobrażam sobie te tytuły prasowe „Wałęsa zgłosił swoją kandydaturę na prezydenta Europy". Wcale nie wymyśliłem tego gagu – kilkanaście lat temu Wałęsa rzeczywiście wysunął taką ofertę, a dokumentację można znaleźć choćby w archiwum „Gazety Wyborczej”.

Nie identyfikuję się z rządem Tuska, a jednak czuję się zażenowany tym sukcesem premiera. Wałęsa który ma symbolizować polską myśl polityczną? Tu już odchodzi chęć do żartów...

Ciekawe, jak poczuje się Tusk, kiedy jego kandydat doprowadzi do skandalu na międzynarodową skalę? A że doprowadzi , to akurat jest całkiem pewne.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

taka rada. Totalna żenada. Bez żadnych kompetencji, bez żadnych zdolności, w dodatku o niepewnej przeszłości, czyli pasuje jak ulał do eurolandu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#6330

... sytuacja w UE dojrzała do tego, że tam i BoLech Wałęsa może być obwołany mędrcem?

Król jest nagi - kto chce, to widzi a raczej: nie widzi ten który widzieć nie chce.

Powoli jednak coraz bardziej wychodzi nagość (a wkrótce może i golizna) królestwa UE - "naszego europejskiego domu".

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#6331

Wałęsa mędrcem !
To najlepsze co możemy zrobić UE.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#6345

pozdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#6346