Obecność obowiązkowa - "Maj na Foksal"

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

To już kolejne dni maratonu otwartych imprez kulturalnych, historycznych w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie na ul. Foksal 3/5.

(szczegóły: http://www.sdp.pl/node/9043)

W nadchodzące dni zapraszamy Państwa :

9 maja 2013 r. (czwartek)

======================

W I E C Z Ó R Z F I L M E M P O L S K I M

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich

zapraszają na pokaz dwóch wybitnych filmów młodego polskiego kina

9 maja, godz. 20.00 , Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5

„Lęk wysokości” – dramat psychologiczny, reż. Bartosz Konopka (2011 r.)

„Zero” – dramat obyczajowy, reż. Paweł Borowski (2009 r.)

„Lęk wysokości” – dramat psychologiczny, reż. Bartosz Konopka (2011 r.)

Fabularny debiut nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera "Królika po berlińsku" Bartosza Konopki to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu w Gdyni), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w "Rysie"). Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los? W rolach głównych Krzysztof Stroiński i Marcin Dorociński.

*„Zero” – dramat obyczajowy, reż. Paweł Borowski (2009 r.)

W wielkiej, bliżej nieokreślonej metropolii wstaje dzień. Na wysokim piętrze biurowca, w dużym gabinecie szefa międzynarodowej korporacji dzwoni telefon. Biznesmen chwilę wpatruje się w ekran komórki, aż w końcu odbiera. Dzwoni niechlujny tłuścioch jadący rozklekotanym vanem z dziwacznym towarzyszem. Pyta o decyzję. Chodzi o śledzenie pewnej osoby. Po chwili wahania biznesmen potwierdza zlecenie. Nie przeczuwa, że jednym "tak" uruchamia lawinę wydarzeń, która wpłynie na losy części mieszkańców miasta. (opisy filmów za stroną www.filmweb.pl)

10 maja 2013 r. (piątek)

======================

zaprasza na wieczór autorski

Wiesława Romanowskiego

"Bandera i Dzierżyński, dwa przypadki tej samej historii"

10 maja, godz. 18.00 , Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5 ·

- prezentacja książki Wiesława Romanowskiego "Bandera terrorysta z Galicji", Warszawa 2012 z udziałem prof. Antoniego Kamińskiego, socjologa i prof. Grzegorza Motyki, historyka ·

- prezentacja filmu dokumentalnego "Feliks znaczy szczęśliwy" TVP i Studio "Reporter"2009

SERDECZNIE ZAPRASZAMY, WSTĘP WOLNY

Wiesław Romanowski – dziennikarz, publicysta, autor książek: "Ukraina Przystanek Wolność" Kraków 2007, "Bandera terrorysta z Galicji" Warszawa 2012 i filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych, m.in. "Moskwa jak las" - wspólnie z Andrzejem Drawiczem, "Znak pokoju", "Sprawa Gongadze", "Feliks znaczy szczęśliwy" - biografia Feliksa Dzierżyńskiego. W latach 1998-2005 korespondent TVP w Kijowie.

Antoni Z. Kamiński - prof. zwyczajny nauk społecznych, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych w ISP PAN oraz wykładowca Collegium Civitas. Ostatnie publikacje książkowe; (współautor) "Korupcja rządów: państwa pokomunistyczne wobec globalizacji" (2004); (współautor i redaktor naukowy), "Polityka bez strategii: Bezpieczeństwo Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie globalnej" (2008). Wykładał w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Chinach, Japonii, Ukrainie, Białorusi.

Grzegorz Motyka - dr hab., prof. ISP PAN, historyk specjalizujący się w tematyce polsko-ukraińskiej. Absolwent KUL, wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN, od 2011 r. członek Rady IPN. Autor m.in. książek: „Tak było w Bieszczadach”; „Ukraińska partyzantka 1942–1960”; „W kręgu »Łun w Bieszczadach«. Szkice z najnowszej historii polskich Bieszczad”; „ Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła”; „Antypolska Akcja OUN-UPA 1943–1944. Fakty i interpretacje” (razem z Dariuszem Libionką); „Pany i rezuny. Współpraca AK-WiN i UPA 1945–1947” (razem z Rafałem Wnukiem).

11 maja 2013 r. (sobota)

======================

11 maja, godz. 10.00 , Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5

W sobotę 11 maja zapraszamy na kiermasz książki dziennikarskiej, w którym weźmie udział kilkanaście wydawnictw. Ponadto, do Państwa dyspozycji będą autorzy książek - znani dziennikarze. Szczegóły o "Dniu Książki" na Foksal - już wkrótce !!!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY, Na wszystkie spotkania WSTĘP WOLNY

Szczegóły na stronie: www.sdp.pl

Ocena wpisu: 
Brak głosów