Orzeł czy Rzeszka?

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Prestiżowy projekt rządu Niemiec, jakim jest działalność wystawiennicza Fundacji autorstwa Eriki Steinbach Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, spotkał się tym razem z fundamentalną krytyką ze strony monachijskiego historyka Martina Schulze Wessla. Zdaje się, że Fundacja będzie musiała skreślić trzeci człon nazwy.

 

O ile jeszcze wczoraj w komentarzu  Fundacja wypędzonych poszukuje polskich historyków pisałem o antypolskim projekcie, to teraz muszę dodać, że chodzi o projekt szowinistycznie antypolski. Naukowiec przestrzega, że wystawa wypędzonych stanowić będzie po prostu

 

kłamliwy przekaz

 

jakiego nie będzie w stanie skorygować tysiąc słów. Dlaczego? Koncepcja wystawy jest nienowa, przypomina Wessel. Jej autorzy planują „interaktywną projekcję, która ukazać ma w skali dziejów” etniczną homogenizację Europy”. Tym samym świadomie pomijają oni konkretne

 

uwarunkowania historyczne

 

a tymczasem „bez narodowo - socjalistycznego  reżimu przemocy nigdy nie doszłoby do masowych wypędzeń w Europie środkowej”. Tyle Wessel, dokładnie, jak Bogatko. Ale pójdźmy dalej: „Po tym następuje „chronologiczna ścieżka”, rozpoczynająca się wraz z I Wojną Światową,

 

niezwykle silnie

 

skoncentrowana  na roli ofiar niemieckich wypędzonych. Tendencyjna jest przy tym prezentacja historii mniejszości niemieckich w  nowych państwach  Europy środkowo-wschodniej po 1918 roku”. Naukowiec wykazuje, że planiści ekspozycji obarczają Polskę winą za rzekome

 

cierpienia Niemców

 

w Polce po 1918 roku. Ale idźmy dalej. Na łamach gazety Südeutsche Zeitung  (28.10.) naukowiec pisze: „O ile główne punkty przekazu, składające się na jednostronne  przedstawienie Międzywojnia pozostają w granicach długiej tradycji niemieckiej historiografii, to patrząc na przedstawienie II Wojny Światowej człowiekowi

 

odbiera mowę

 

i wprowadza go w osłupienie. Planiści wystawy przewidują cztery „przypadki studyjne” na okres II Wojny Światowej.  Pierwszy z czerech przypadków poświęcony jest wydarzeniom w Bydgoszczy w pierwszych dniach wojny”. Schulze Wessel opisuje to znane wydarzenie, wyrażając zdziwienie, że akurat

 

Bromberger Blutsonntag

 

rozpowszechniony przez nazistowską propagandę „to, że w reprezentacyjnej, stałej ekspozycji ma być pierwszym z czterech „studyjnych przypadków” z okresu II Wojny Światowej, jest nie do wiary! Wojna rozpoczyna się od niemieckich ofiar – taką wymowę na inscenizacja tej wystawy, mówi

 

profesor z Monachium

 

dziwiąc się co ona niedziela w Bydgoszczy ma wspólnego z wypędzaniem. Stawia on pytanie, „czy autorom wystawy nie chodzi przypadkiem nie tyle o prawdę, co o rewizję historii, tak, jak delegatowi  Związku Wypędzonych do Rady Fundacji, Hartmutowi Saengerowi, który niedawno mówił na temat

 

polskiej mobilizacji

 

przed II Wojną Światową, wiosną 1939 roku?”. Schulze Wessel pisze dalej: „Jest inna droga prezentacji ucieczek i wypędzenia”. Nie można w toku tej prezentacji zapomnieć o wypędzeniach z Wilna i ze Lwowa, zauważa Schulze – Wessel. A ja dodam: ani o wypędzeniach Polaków z ziem, przyłączonych do III Rzeszy.  

 

Pytanie, czy znajdą się polscy kolaboranci do pracy w tym szowinistycznym, antypolskim projekcie nabiera wagi.

 

http://www.youtube.com/watch?v=VNdk7xnPp2A

 

 

Post scriptum: a oto wybrane komentarze do mego tekstu Fundacja wypędzonych poszukuje polskich historyków, zamieszczone w www.onet.pl:

 

 

A dlaczego ten projekt jest antypolski? Po prostu nie wiem i dlatego pytam? Autor nic na ten temat nie pisze, a to chyba jest najważniejsze.

 

~Marzenna G., 2010-10-27 13:13         

 

Jeżeli pan Bogatko napisał, że jest to projekt antypolski, ...

Jeżeli pan Bogatko napisał, że jest to projekt antypolski, to jest on antypolski i basta! Przyczyny są objęte tajemnicą i nie podlegają dyskusji, a już w żadnym wypadku publicznej w internecie. Już samo zapytanie mowi o tym, że należysz do Nowego Oświecenia.

 

~Kazimierz Odyniec, 2010-10-27 13:28

 

Nic nie rozumiesz. Przekrecanie, insynuowanie, ...

Nic nie rozumiesz. Przekrecanie, insynuowanie, manipulowanie i zaklamanie nie jest akceptowalne dla ludzi SWIATLYCH. Oni chca znac fakty, zeby samemu ocenic. Stad moze to okreslenie Bogatki "nowe OSWIECENIE"?

 

~Josza, 2010-10-27 14:22

 

Post scriptum 2: ciekaw jestem czy Polska ma szefa dyplomacji, oraz, czy ma ambasadora w Berlinie.

 

Jeśli tak, to niech się biorą do roboty!
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Do roboty nicponie POtworne, do roboty gamonie!

Radziu "Szpaczku" nie ćwierkaj i nie podjadaj zielonych polskich czereśni, a bierz się z bezkorpusem swoich dyplomatołków do roboty.

Czy w Polsce są jeszcze nauczyciele do nauki polskiej młodzieży polskiej historii - chociaż tej najnowszej?

Czy ta edukacja kończy się już w domu przed zerówką?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#99085

Jan Bogatko

...bardzo dziękuję. Po miernym echu na mój wczorajszy kkomentarz obawiałem się, że wołam na puszczy.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99088

"My wam szyby za pomniki" - Ławro na koniec wystąpienia.

W języku dyplomacji to oznacza tak .
-Odjebcie się od naszych działań i słuchajcie polaczki co mam do powiedzenia.

Minister konstytucyjny -Radosław S.(l.47) stał i -
Biada Nam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#99102

Jan Bogatko

...dlatego też musimy narobić mnóstwo hałasu, zanim zdechły szczur zostanie podłożony,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99119

z Bronisławem Error Gajowym o zielone czereśnie z polskiego sadu i o nominację do kandydowania z kandydowania i z góry ustaloną nie można było nigdy liczyć.

To jest strachliwy kundel jakich mało.

Jak cokolwiek mówi przy Don Kasebe to łypie tymi strachliwymi ślipiami na ryja z wilczymi oczyma, bo się go boi jak każdy baran wilka.

On ma już swoje wiano rodowe w postaci dużo mądrzejszej od siebie żonki.
Jak jej tam Bllllluuummm

coś tam .....

nieważne.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#99135

Nie jest przypadkiem czasem?
-kolizja "szpaka" z radiowozem
- samozapłon auta "szpakowej"
Jakoś wszystko w czasie zbieżnym z zejściem wyższego urzędnika.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#99136

Nie wiem czy pani Erica zasługuje na miano wypędzoniej ale z całą pewnością zasługuje na miano przepędzonej ( i szkoda, że to nie ja miałem okazję ją przepędzać z terenów zajętych przez III Rzeszę, tak jak się przepędza ochwacone krowy małomleczne gdy wejdą w szkodę, co na dodatek dużo ryczą a mało mleka dają).
W ramach polskich podziękowań pani Erika z cała pewnością zasługuje również na dodanie do jej szacownego nazwiska niemego niemieckiego 'e'.Ponieważ znaczenie nazwiska Steinbach nie w pełni oddaje jej prawdziwy charakter. Po dodaniu niemego 'e' otrzymamy ładnie brzmiące Steinbache, co w dosłownym tłumaczeniu uznacza : Stein - kamień, Bache - maciora, locha.
A więc gdy pani Erica Kamiennamaciora a właściwie Świńskikamień znów wystawi swoje ryże raciczki po naszą polską ziemię, to trzeba jej chóralnie powiedzieć:
Verschwinde du Alte Sau !!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#99153

Jan Bogatko

...problemem nie jest mym zdaniem pani Steinbach. Problem polega na tym, że na inicjatywę rządu Niemiec Polska nie odpowiada ani słowem. Czy Pan sobie wyobraża, że Czesi milczą? Skądże! O Zydach nie wspominając.

Porwócę jeszcze do tego tematu, bo dla jednej z niemieckich stacji radiowych przeprowadziłem wywiad z prof. Schulze Wesslem. Powiedział wiele ciekawych rzeczy.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99157

I tu się Pan mylisz Panie Janie. Erica Steinbach(e) to spory problem. Ponieważ Frau Erica jest uosobieniem niemieckiego rdzenia rewizjonistycznego, niemieckiego DranG nach Osten. Członkowie BdV to w wiekszości alter Kaker aus Schlesien ale też i młodzi narodowcy, którym marzy sie gwałcenie Słowianek.
A gdy zabraknie Ericy, pojawi się Klara, Elisa albo Gudrun, która spędziła dzieciństwo in Ostpreussen i w zwiazku z tym będzie chciała tam wrócić jak po swoje.
Dlaczego polski rząd nie protestuje ? Dlaczego daje się szmatławić, szmatławcom ?
Bo Polski rząd nie jest polski Panie Janie, Bo Polacy wybrali sobie za premiera Niemca w drugim pokoleniu, któremu dziadek śpiewał Heilige Nacht i inne takie o .........Adolfie.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#99191

Jan Bogatko

...Erika Steinbach ma już swch następców, jak choćby ów delegat BdV do Rady Fundacji, o którym wspominam. Ale problem polega na tym, że ta Fundacja stała się prestiżowym projektem Berlina, a na to już musi - jeśli chce - odpowiedzieć Warszawa.

Kaczyński moim zdaniem potrafiłby to zrobić.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99195

Płonne złudzenia. Warszawa ma swoje muzeum Powstania Warszawskiego. To według Związku Wypędzonych Niemców taki sam projekt.

Pozdrawiam

P.S. Najpierw porządek w domu a jak przyjdzie czas to na podwórku a może i opłotkach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#99208

Jan Bogatko

...okazuje się że według nie wszystkich Niemców i to jest nowość. Trzeba wspierać takie działania, jak profesora Wessla z Monachium. Mamy sojuszników prawdy także i w Niemczech, ale trzeba to do diaska wykorzystać,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99212

zostaje przekuta w czyn..Po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego-do którego to podpisania-Lech Kaczyński został zmuszony-zachodnia Europa  doszła do wniosku,ze..z Polską można sobie zatańczyć..Steinbach-to..niebezpieczne działanie-na które..każdy niemiecki fałszerz historii-sobie pozwoli-jeśli spotyka się ono z..przyzwoleństwem polskiego premiera i "ministra-pacynki"MSZ-;nie reagujących  na poczynania Niemców-i w rezultacie..honorowanych  przez Merkel-medalem..z byle jakiej okazji..Miłość kwitnie-Donaldo!Podajesz nam Polskę na tacy!Niech cię..udekoruję;uhonoruję!!"Uhonoruję..Twą..antypolskość!Twoją..pogardę dla polskości-jako"nienormalności".Za chwilę..Merkel ze Steinbach pod pachą-uhonoruje..jakimś żelazem-dziadka z Wermahtu..Idą ku temu-malutkimi,ale..pewnie stawianymi kroczkami...Niemcy..idą dalej-wszak..z Polski-nie zatrzymywane przez nikogo..Wespół z Francją-wysmażyły nowe paragrafy w Traktacie Unijnym-surowymi sankcjami piętnującymi..nadmierny deficyt budżetowy!!NIEMCY!!W których USA(chyba..w nagrodę za wojnę i ..piece krematoryjne Europy,przez które Niemcy "wypędzili"1/3 Europy!)-w których USA wpompowały po wojnie miliardy dolarow Planu Marshalla!Francja,która..kolaborowała z Hitleren;która Hitlera..wpuściła bez problemu do Paryża!! Oni dziś..mają czelność piętnować Polaków-m.in.-za to,że 20 lat trwania w pozornej wolności;20 lat-po  pół wieku  bez nowoczesnych technologii gospodarczych-z ..komunistami,nad którymi szajka z Magdalenki i Mazowiecki-planowo i metodycznie otworzyła parasol ochronny-co zaskutkowało..rozkradzeniem majątku państwa-Niemcy i Francuzi..będą dziś piętnować Polaków..za nędzę!Za to,że..niemieccy wyjcy "sieg heil"mogli po wojnie w wieku emerytalnym-jeżdzić na wakacje na Hawaje;Karaiby-a polski robol.który odbudowywał Polskę;z potworną nędzą lat powojennych;z katowniami UB-eckimi,spływającymi obficie krwią najlepszych synów Narodu polskiego-żołnierzy AK-że ten polski dziad-emeryt-nie kupi sobie super doskonałych zeissowskich okularów i w nimbie bezczynności;z białymi ,rozświetlonymi płukanką włosami--nie pojedzie na wakacje..nigdzie..Polski emeryt-odejdzie od okienka aptecznego..z niezrealizowanymi receptami;a oczekiwać się od niego będzie..żeby jak najszybciej..zszedł i nie obciążal budżetu państwa swoją emeryturą-głodową i śmieszną,ale zawsze..( z pewnością..to miał na myśli Kaczyński-wspominając o wakacjach dla polskiego emeryta w Egipcie..Przez..kurze mózgi-intencja niezrozumiana-a słowa obrócone przeciw temu,który je wypowiedział..)Tak nas..zaczyna traktować Unia..Państwa,które budowały swoje powojenne gospodarki-z amerykańśkiej jałmużny..ofiarowywanej..w ściśle określonym celu i ze ściśle określonego powodu..Czy 20 lat..usiłowania dogonienia poziomu gospodarczego Zachodu-przez Polskę-wystarczy,by zniwelować ponad pół wieku wyniszczenia przez Rosjan-polskiej gospodarki;polskiej substancji intelektualnej?Inteligencji?Czy..architekci Hitlera,którzy przed wojną gromadzili zdjęcia i plany najznamienitszych pereł zabytków paryskiej architektury-z powodu,że Hitler był przekonany,że..Paryż nie podda się bez walki i ulegnie zniszczeniu-czy..ci architekci i Hitler nie dostali od Francuzów ..prezentu-w postaci totalnej uległości i kolaboracji w Vichy?Jak Francuzi mają czelność występowania z takimi..roszczeniami?Wespół z Niemcami-dzięki wywołaniu wojny przez których-Polska,miast rozwijać się po odzyskaniu niepodległości-zostałą rzucona,jak ochłap-Rosji radzieckiej i stalinizmowi?Widać-wykańczanie Polski przez Unię-jeszcze nie sięgnęło szczytu..Jeszcze trzeba..tych "polaczków"dobić..Za deficyt..Uczynić z biedaków-jeszcze biedniejszych..Bo..kombinatorzy;złodzieje i rządzący-tak bliscy merkelej piersi-oni"się wyżywią"co najmniej..Póki co..jak można ukarać Polskę za "nadmoerny deficyt"??Polscy europosłowie..mają tracić okresowo prawo do głosowania-na czas określony-chyba.. w zależności od ilości cyfr rosnącego deficytu..To oznacza ubezwłasnowolnienie Polski..czyli-będzie można z Nią-już uczynić ostatnie akty utaczania polskiej krwi..Z..Rosjanami-przyjeżdżającymi do Polski-na "weekend";nieoficjalnie i..jak "do siebie"-za sprawą polskich rządzących renegatów-Polski..już nie ma..
 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Patria Opressa

#99142

Jan Bogatko

... to prawda, że polska polityka zagraniczna skończyła się wraz ze śmiercią prez. Lecha Kaczyńskiego. Polska jest poza tym nieobecna na łamach prasy światowej - znikła do ogłoszeń o pracę i matrymonialnych.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99150

Wydaje mi się, że Polska nie ma ani szefa dyplomacji, ani ambasadora w Berlinie, bo chyba Polska nie ma polskiego rządu. A przynajmniej takiego, który myślałby po polsku. Dlatego Polska jest nieobecna w świecie. Jest tylko dostarczycielem taniej siły roboczej i w tym celu w przekaziorach klepie się bez przerwy o programach edukacji, że by u nas wyedukować młodych ludzi za nasze pieniądze, a oni później pojadą na Zachód dorabiać obce państwa. Że Polska zniknie z łamów prasy światowej? Tak, bo o to chodzi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#99228

Jan Bogatko

...obawiam si: że ma Pan(i) rację. Ale przecież po to piszemy te komentarze: to nie jest grochem o ścianę. Mam taką nadzieję,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99231

spuszczanie pary :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#99236

Jan Bogatko

...zauważyłem, że ktoś lubi Centrum Przeciw Wypędzeniom.

Ciekawe...

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99247

no nie ?? moje dioptrie coś nie teges????

synapsy-

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#99254

Szpilka też ma nadzieję, że to nie jest rzucanie grochem o ścianę. Inaczej by nie pisała.
Podrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#99252

Jan Bogatko

...dzisiaj będzie ciąg dalszy - rozmawiałem wczoraj z prof. Wesslem i to omówię w ramach rzucania grochem,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#99326