Dyskretny urok tytułu

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Jak Kowalski coś powie, to powiedział to Kowalski. Ale jak dr Kowalski, to są to słowa „intelektualisty*”.

Tytuły zdobią; jak się ich nie ma, to uzurpacja dozwolona. Tak narodził się „profesor” Bartoszewski, ”magister” Kwaśniewski, czy pani „doktor” Szczuka (amazonka). To wszystko autorytety. Tymczasem Bartoszewski nie ma magisterium, Kwaśniewski ma tylko absolutorium, a Szczuka to magisterka.

Uniwersytet Łódzki

wymienia natomiast Kazimierę Szczukę z tytułem doktora. Ale Szczuka doktorką nie jest (nawet nie omc*). Wraz z takimi luminarkami nauki, jak prof. Oleksy czy prof. Środa, „doktorka” Szczuka jest „naukowcą” w Radzie Programowej Gender Studies na UŁ. A może tam się doktoryzowała?

A kuku!

Jaka nauka, taki i doktorat. Ze to niby karalne? Ależ to tylko wykroczenie! Art. 61 § 1 k.w. karze zaledwie grzywną lub naganą przywłaszczanie sobie tytułu czy stopnia. Ale ten, kto spróbuje zwrócić uwagę na bezprawne używanie tytułu przez tak zwany autorytet, naraża się na ostracyzm i zarzut ciemnogrodu.

*intelektualista to dziś taki, kto umie w miarę czytać i pisać
*omc= o mało co

Post scriptum: był taki film po wojnie, tytułu, niestety, nie pamiętam, w którym delikwent na zwróconą mu uwagę, że ma na drzwiach szyldzik „inżynier Kowalski”, a inżynierem przecież nie jest, ze spokojem odparł: „to pseudonim z czasów okupacji”. „Dr” to dla Szczuki też zapewne pseudonim – z ruchu oporu przeciwko fashyzmowi.

A oto link do „dr” Szczuki na UŁ.

http://www.gender.uni.lodz.pl/aktualnosci.html

ps 2: sprawa Szczuki dowodzi, jak daleko czasem pada jabłko od jabłoni.

Brak głosów

Komentarze

Obok dyskretnego uroku tytułu funkcjonuje jeszcze dyskretny urok CV ;-). Oto biogram wybitnego polskiego menadżera, który jest podobno ostatnią deską ratunku(?) PLL LOT, zaczerpnięty z tygodnika WPROST:

Ukończył prestiżowy IEP Paris (Instytut Studiów Politycznych), kierunek ekonomia i finanse oraz liczne szkolenia biznesowe. Po studiach pracował w paryskiej firmie Arthur Andersen, specjalizując się w inwestycjach na rynkach zwanych emerging markets. W 2000 roku wrócił do Polski gdzie pracował nad stworzeniem pierwszego niezależnego internetowego domu maklerskiego w Polsce. Rok później objął stanowisko Dyrektora Generalnego Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. W 2003 roku został wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, gdzie nadzorował Departamenty Obsługi Inwestorów, Współpracy Regionalnej oraz Badań i Analiz. Prowadził negocjacje z firmami będącymi największymi inwestorami zagranicznymi w Polsce m.in. LG Philips, MAN, Whirlpool, Michelin. Następnie pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego i head huntera w firmie doradztwa personalnego Amrop Hever. Od 2007 roku był dyrektorem w międzynarodowej firmie doradczej Deloitte, gdzie rozwijał doradztwo biznesowe dla sektora publicznego oraz wspierał napływ inwestorów zagranicznych do Polski. W 2009 roku został prezesem zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT. Ze stanowiska tego zrezygnował we wrześniu 2010 roku. Sebastian Mikosz jest żonaty. Ma trzech synów. Biegle zna język francuski oraz angielski.

http://ludzie.wprost.pl/sylwetka/Sebastian-Mikosz/

I kto by się z tego imponującego CV domyślił, że prezes Mikosz posiada jedynie licencjat? Ale ma za to wiele innych zalet... ;-)))!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#353859

A ja jezdem pan brukarz. Doktor habilitowany Mistrz Brukarski w randze profesora ponadzwyczajnego. Doktoryzowałem się a następnie habilitowałem w temacie: Intelektualne kształtowanie przestrzeni za pomocą układania kamieni.

Znam biegle język kamieniarzy. W stopniu wystarczającym do swobodnego komunikowania się znam języki murarzy oraz betoniarzy.

Nadmiar wiedzy, wykształcenia i tytułów naukowych czasem przytłacza mnie bowiem nakłania do stałego obowiązku baczenia bym nie zgłupiał od mądrości swojej, gdyż... mogłoby to mieć wpływ quasi-surrealistyczny na krzywiznę powierzchni układanej drogi.

 

Vote up!
0
Vote down!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#353862

Jan Bogatko

...nie nauka,lecz chęć szczera, zrobi z ciebie menedżera,

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#353866

zaliczyłbym jeszcze magistra docenta Zenona Zambika (ksywa "Korniszon"), generała zresztą ("Rozmowy kontrolowane").

Vote up!
0
Vote down!
0
#353858

Jan Bogatko

...magister docent to brzmi dumnie,

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#353867

[quote]Post scriptum: był taki film po wojnie, tytułu, niestety, nie pamiętam, w którym delikwent na zwróconą mu uwagę, że ma na drzwiach szyldzik „inżynier Kowalski”, a inżynierem przecież nie jest, ze spokojem odparł: „to pseudonim z czasów okupacji”. „Dr” to dla Szczuki też zapewne pseudonim – z ruchu oporu przeciwko fashyzmowi.[/quote]

... żył sobie pewien elektryk, który miał nie mniej rezonu co wspomniany bohater.
Ponieważ uparcie posługiwał się przed swoim nazwiskiem skrótem inż., wkrótce zainteresowała się nim stosowna instytucja. Na pytania o bezprawne używanie fachowego tytułu, miał zdumiony odpowiedzieć - "jak to bezprawnie, ja jestem elektryk inżtalator !".
Z opinią wspomnianej instytucji chyba się pogodził, ponieważ przestał używać tego skrótu.

Czy to prawda - nie wiem, znam relację z "trzeciej ręki" ;)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#354011

Jan Bogatko

...w internecie można dzić nabyć "doktoraty" renomowanyach afrykańskich uczelni, a także równie wartościowe tytuły hrabiów czy baronów.

Szmbo chce się stać "elitą".

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#354075

To, że chce to nic nadzwyczajnego, najgorsze jest to, że się staje.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#354077

Jan Bogatko
...dr Goebbels uczył, że kłamstwo powtarzane...

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#354085