W.E.S.P. czy W.E.S.Z. - premier kłamie w przemówieniu programowym

Obrazek użytkownika foros
Kraj

Motto 1:

Zawsze tym charakteryzowały się nasze spotkania w kluczowych dla Polski momentach w ostatnich latach, że sobie i wszystkim Polakom mówiliśmy prawdę.

Donald Tusk

Motto 2 :

ludzie którzy mają odwage dzierżyć przywództwo w tym kluczowym momencie dla POlski musza miec przede wszystkim odwagę mówienia najgłębszej, najczystszej prawdy o tym co myślą, o tym co planują, o tym co zrobili do tej pory. Żadna fałszywa nuta nie może wkraść sie w nasze słowa, bo żaden Polak, na fałszywe nuty nie da się nabrać.

Donald Tusk

Motto 3 :

Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie mają dopiero prawo ubiegać sie o to aby rzadzić dalej.

Donald Tusk

Wszystkie cytaty pochodzą z ostatniego, programowego przemówienia premiera.

Z programowego przemówienia premiera Tuska dowiedzieliśmy się trzech ważnych rzeczy.

1. Substancjalna róznica między PO a PiS.

Skupia się ona w programie budowy orlików. Premier przyznał, że był to pomysł PiS. Jenak budowane wówczas boiska nie miały posiadać oświetlenia ani budynku socjalnego z prysznicami i szatniami.

Rzeczywiście program Blisko Boisko nie zakładał budowy budynków socjalnych, a oświetlenie było tylko opcjonalne.  Jednak koszt budowy takiego boiska w pisowskim programie waha się między 600 a 700 mln. Tymczasem budowa orlika to wg. min. Giersza koszt średnio od 1,1, do 1,3 mln, a były też takie które kosztowały 2 mln. Ponadto w pisowskim projekcie finansowanie było następujące: 30% samorząd, 40% rzad, 30% PZU. W projekcie PO udziałowcami są tylko gmina i rząd. 

Który z projektów  jest lepszy dla Polski, w okresie kryzysu? Dwa tanie ale funkcjonalne boiska, czy jedno ale z drogim kompleksem socjalnym? Widać, że projekt PiS jest bardziej do przyjęcia dla gmin uboższych. Moim zdaniem jest to też projekt lepszy, nawet gdyby wycofało się z niego PZU. Ponieważ szatnie zwykle i tak przy szkołach (salach gimnastycznych) istnieją. Problem jest z prysznicami, jednak czy nie lepiej, by prysznice budować przy salach gimnastycznych, niekoniecznie z orlikami?  I przede wszystkim dać szkołom pieniądze, aby wogóle można było korzystanie z pryszniców zfinansować.

 

2. Projekty cywilzacyjne.

Premier wymienił 3: orliki, świetliki i koperniki.

Jeśli chodzi o pierwszy to jego realizację omówiliśmy wyżej. Dodajmy, że zbudowano 1800 obiektów, czy jak mówił premier blisko 2 tys. obiektów.

Świetliki. Co to takiego? Zacytujmy z portalem polskalokalna.pl z listopada 2010:

Premier ogłasza kolejny rządowy program. Chodzi o tworzenie tzw. Świetlików, czyli centrów kultury, edukacji i pomocy prawnej, a także pomocy społecznej, które miałyby znajdować się w każdej gminie. (...) Minister Elżbieta Bieńkowska przyznaje, że na razie nie ma na niego ani złotówki. - Stoimi w płotkach. Być może nam się uda chociażby z tych pieniędzy krajowych, które mamy w tej chwili na wkład, chociaż kawałeczek uciąć. Chcielibyśmy w przyszłym roku chociaż kawałeczek, pilotażowy ruch ze Świetlikami zrobić. Ten ruch pilotażowy to - jak dodaje minister - kilkanaście, może kilkadziesiąt Świetlików w najbiedniejszych gminach. W każdym: sale do odrabiania lekcji, sale sportowe, kuchnia i gabinety psychologów czy prawników. Koszt jednego Świetlika to dwa miliony złotych. Początkowo premier zakładał, że zdoła dofinansować budowę aż tysiąca takich obiektów.

Ile świetlików zbudowano do dziś? Nie udało mi sie znaleźć tej informacji.  Podobnie nic nie znalazłem na temat koperników, czyli rzadowego programu budowy centrów naukowych.

Rozliczmy więc, zgodnie z wolą premiera, rząd: 1800 orlików, 0 świetlików, 1 kopernik. Pytanie, czy oprócz krzepy fizycznej jest jeszcze coś, czego rząd oczekuje od przyszłych obywateli?

Gdy patrzę, na progarm rozwoju cywilzacyjnego przedstawiony przez premiera to budzi on moje wątpliwości. 1. Czy orliki i świetliki to byty różne, czy też świetliki mają zastąpić orliki? 2.Orliki, świetliki, koperniki, wszystko ładnie pięknie, ale na ile jest to realne? Gminę typu Warszawa, stać będzie na 30 orlików, 20 świetlików i jednego kopernika, ale co na przykład z Kazimierzą Wielką w Świętokrzyskim z dochodem niecałe 1700 zł na mieszkańca, i to zapewne brutto? Kiedy oni zbudują sobie swojego orlika, świetlika i kopernika?  A może zamiast 3 świetnych cywilizacyjnie budynków lepiej byłoby umieścić i orlika i świetlika i kopernika w jednej, dofinansowanej i dobrze zaopatrzonej szkole, która w dodatku już stoi? Nie byłoby i taniej i efektywniej? Co jest lepsze? Zrównoważony rozwój czy slumsy sąsiadujące z nowoczesnymi centrami? To jest chyba zasadniczy wybór między PiS a PO. Przypominam, że 3 świat wybrał drugie rozwiązanie i nadal nie może dołączyć do pierwszego.

3. Polska na krawędzi.

Polska, Europa, świat, od kilku lat wędruje po krawędzi, z jednej strony tej krawędzi jest mocny fundament, ale jak to jest z krawędzią, z drugiej strony mamy przepaść. Naprawdę w Europie mówi sie w tych kategoriach. Liczymy dni, tygonie, miesiące. Czy jakiś kraj zbankrutuje, czy strefa Euro się rozpadnie. Czy Europa ma jeszcze perspektywy. Donald Tusk

Czyli jednak są jakieś niebezpieczeństwa przed naszym krajem? Zacytujmy Wprost:

2011-08-19 14:04 Nic nie wskazuje na to, aby Polskę czekała recesja - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Jego zdaniem, należy jedynie pytać, jak duży wzrost gospodarczy odnotujemy. Jak ocenił, w obliczu kryzysu na rynkach finansowych Polska jest przygotowana "jak dobry gospodarz przed ciężką zimą".

Dodajmy do tego słowa premiera z  informacji rządu o działaniach jakie zamierza podjąć w związku z dramatyczną sytuacją na rynkach finansowych, że Polska jest 5 wśród najszybciej rozwijających się krajów świata, i że jest na ewentualny kryzys doskonale przygotowana.  Gdzież tutaj widać widmo przepaści?

 

Na koniec smaczki.

1. PO mówi o swoich niepowodzeniach:

Przypomnijmy sobie słowa premiera:

ludzie którzy mają odwage dzierżyć przywództwo w tym kluczowym momencie dla POlski musza miec przede wszystkim odwagę mówienia najgłębszej, najczystszej prawdy o tym co myślą, o tym co planują, o tym co zrobili do tej pory. Żadna fałszywa nuta nie może wkraść sie w nasze słowa, bo żaden Polak, na fałszywe nuty nie da się nabrać. Dlatego postanowiliśmy przez te dni polskigo lata ad 2011 mówić dużo o tym co zrobiliśmy i o tym co nam sie nie udało przez te 4 lata.

Czy ktoś z Państwa potrafi wskazać wypowiedź polityka PO bądź rządu, w której podsumowuje on czego PO nie zrobiła przez 4 lata rządów? Może jakiś dokument partii? Ja nie potrafię. Przypominam sobie za to słowa Stefana Niesiołowskiego przed wyborami samorządowymi o tym, że wszystkie obietnice zostały spełnione.

 

2. Biała flaga

Słyszymy od naszego głównego konkurenta, ze mamy zwinąć białą flagę, bo to on jest specjalistą od białoczerwonej. D. Tusk

Czy słyszał ktoś kiedyś taką wypowiedź Kaczyńskiego? Moim zdaniem tyle w tym prawdy, co w relacji Kolendy Zalewskiej o "prawdziwych Polakach". Bo Kaczyński mówił wprawdzie o białej fladze, ale jako o symbolu ulegania przez Tuska wpływom lobbies, nie odnosił się przy tym do oceny narodowych uczuć PO.

 

3. Ucieczka przed debatami.

Chcieliśmy to powiedzieć w debatach. Główni oponenci od tej debaty uciekli D. Tusk

Nie chce mi się bobrować po internecie, ale tylko z ostatniego tygodnia znane są wypowiedzi Rostowskiego, że z Gilowską nie będzie rozmawiał i Sikorskiego, że z Waszczykowskim wtedy, gdy ten zostanie wyznaczony na ministra SZ.

 Trzeba zakończyć ten dziwny kontredans - odpowiedział na konferencji Tusk. - Prezes Kaczyński to nie piękna panna na wydaniu, żeby wszyscy za nim biegali i pytali, kiedy się można umówić. Ja nie będę w tej roli. Jeśli nie chce debatować, to jego problem. Temat uważam za skończony, nie będę się nikomu narzucał. Mam dużo roboty - powiedział premier.

 To kto tu nie chce rozmawiać?

 

4. Liczba zbudowanych przez PiS boisk

Premier Tusk powiedział w przemówieniu programowym, że PiS wybudował 28 boisk. Tymczasem portal Bankier:

Data: 2008-08-22 07:40  Rusza druga edycja wspólnego projektu PZU i Ministerstwa Sportu i Turystyki - „Blisko Boisko”. W tym roku z dofinansowania skorzysta 50 beneficjentów. Łącznie z boiskami wybudowanymi w pierwszej edycji programu na terenie całego kraju funkcjonować będzie już 150 ogólnodostępnych boisk.

To ile boisk wybudowano w pierwszej, pisowskiej edycji programu? 100 czy 28?

Przypomnijmy, że premier w tym samym przemówieniu mówił:

Zawsze tym charakteryzowały się nasze spotkania w kluczowych dla Polski momentach w ostatnich latach, że sobie i wszystkim Polakom mówiliśmy prawdę.

5 Barry Mandler, kolegą Ziobry z ECR

Z wypowiedzią tą wiąże się inna fraza z wystąpienia premiera:

My musimy stawiać czoło, choćby w parlamencie europejskim, temu klubowi, kolegom i koleżankom eurodeputowanych z PiSu, którzy podczas naszego spotkania w parlamencie europejskim mieli czelność wstać i powiedzieć, ze głównym problemem Europy to są Polacy w Holandii, których trzeba stamtąd wyrzucić. To kolega pana Ziobry siędzący obok niego wstawał i te słowa wypowiadał.

Eurodeputowany Barry Madlener rzeczywiście takie słowa powiedział. I rzeczywiście, siedzi on niedaleko posła Ziobry, co zauważyć można na załączonym obazku (pan przy tabliczce 783).

http://www.youtube.com/watch?v=ckjD6U_1nUw&feature=related

Jednak Barry nie jest z Ziobrą w jednym klubie. Można to sprawdzć choćby na stronie PE, Holender jest posłem niezależnym, a Ziobro członkiem klubu ECR. 

Doprawdy, nie chce mi się wierzyć, że premier, w przemówieniu programowym, gdzie tak często odowływał się do prawdy i pradomówności świadomie i z zimną krwią okłamał obywateli i członków PO. Stawiałbym raczej na zwykłe w tym rządzie bałaganiarstwo i niekompetencję. Po prostu nikomu nie chciało się sprawdzić informacji która fajnie brzmiała. Tyle, że spójrzmy, jaką rolę odgrywa ta fraza w przemówieniu premiera. Premier najpierw mówi, że będzie mówił tylko prawdę. Potem, że rząd buduje, i choć nie wszystko się udało będzie lepiej. Potem, że jeśli do władzy dojdzie opozycja to będzie znacznie gorzej. I tu rząd ma dwa argumenty:

1. domniemanie, że jak PiS dojdzie do włądzy to aresztuje budowy autostrad

2. właśnie tę cytowaną frazę, doprawioną sosem antyeurpejskości i antywolnościowości. Frazę dodajmy na nieprawdzie. 

Jakimż trzeba być odpowiedzialnym i kompetentnym specjalistą, by jeden z czołowych argumentów przemówienia oprzeć na widzimisię? Wcześniej poświęcając długie fragmenty prawdomówności i kompetencji?

Walka o wszystko wymaga nadzwyczajnych kompetencji, 

Donald Tusk

Jestem człowiekiem i życzliwym i dość łatwowiernym, zwykle przyjmuję, że to co ktoś mówi jest prawdą. Rrozumiem jednak ludzi bardziej ostroznych i doświadczonych życiowo, którzy są bardziej nieufni. W naszym współnym interesie jest zadać premierowi pytanie.

Czy Platforma Obywatelska to:

Wiara Energia Siła i Prawdomówność,

jak mówił premier. Czy też jest to

Wiara Energia Siła i Zakłamanie

jak zdaje się sugerować weryfikacja jego słów.

 

przemówienie premiera

 

Post Scriptum

Napisanie tego tekstu, łącznie z dwukrotnym wysłuchaniem półgodzinnego przemówienia, wyszukaniem materiałów w necie zajęło mi ok 3-4h. W tym czasie posilałem się, wziąłem kąpiel, bobrowałem po necie. Potem, po 1,5 h przerwy troszeczkę tekst przeredagowałem. Musiałem na nowo szukać linków. W sumie więc całość trwała ok 6 h. 

A jestem zwykłym amatorem, polityką się interesuję ale nie jestem profi, nie mam dostępu do baz danych ani wiedzących znajomych. Ile znalezienie podobnych informacji zajęłoby profesjonalnej redakcji? Kilka do kilkudziesięciu minut. Napisanie podobnego tekstu? Myślę, ze w najgorszym wypadku do 2h. 

PREMIER SKŁAMAŁ W PRZEMÓWIENIU PROGRAMOWYM

Czy to nie jest news na czołówkę?

Dlaczego takiej czołówki nie ma w TVN24, GW, Polsacie, TVP, Tokfm, RadiuZet? Dlaczego Jacek Żakowski, Monika Olejnik, Tomasz Lis nie pytaja o to polityków rządzącej partii?

Odpowiedż znamy. Udzielił jej Robert Mazurek cytując słowa Moniki Olejnik z 2007 r.:

rolą dziennikarza jest zawsze być w opozycji i „rozliczać tych, którzy rządzą, prawda?”

Monika Olejnik

Dalego jednak tego typu czołówki nie ma np. w Rzeczpospolitej tego nie potrafię powiedzieć. Być może nowy prawicowy tabloid wypełni tę lukę.

 

 

Brak głosów

Komentarze

A za słowa o koledze Ziobry pozwałbym tę marionetkę do sądu, to jest ostatnio bardzo modne

POZDRAWIAM

Vote up!
0
Vote down!
0
#182665

Czy pamietacie kiedy płemieł nie kłamał? Bo ja nie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#182694

Kawał solidnej roboty ! Dzięki. Zawsze w takiej sytuacji jest trochę głupio ograniczyć się do poklepywania po ramieniu że myśli się tak samo. Żeby się w części wykupić dorzucę do tej analizy zrobinej na serio - 2 wyjątkowo obrzydliwe niegodziwości. Otóż dowiedzieliśmy się od podłoustego że po zaaresztowaniu autostrad a nie sprawców miliardowych przekrętów bo w domyśle takich nie ma, PIS zatknie biało-czerwoną na kupie gruzu. Parafraza plugawego wojewódzkiego jest oczywista. Tylko że co ? Wojewódzki należy do PIS? Przecinane wstęgi nie miały by już być biało-czerwone ? Szyderstwo na pozór misternie wypocone szyte zdecydowanie zbyt grubą nicią ! Co do pozostawionej niejednej kupy gruzu na naszej zielonej wyspie to takie przeoczone przez « sztab » wyznanie.
Druga prawdziwa perła rzucona między spragnione jakiegoś elementu uwielbienia a może podziwu tłumy przyszła nagle ze strony krzywonosej Berty : « Pojawienie się waszego wodza ma być równoznaczne z komendą Powstań ! ». A ja myślę sobie że takie honory choć spowodowane wyraźnie wymuszoną spontanicznością należałyby się za coś wyjątkowego, dokonanego w imię racji stanu.... Kontynuowanie tego wątku było by lekkomślną profanacją. Stawiam kropkę. I oto zupełnie nieoczekiwanie w takiej samej fragmentarycznej relacji z nabożeństwa tym razem prawdziwej spadkobierczyni PRL jej « mordo ty » duchowy już przewodnik, sam własnoręcznie domagał się takich samych odruchów. A przecież mógł tę spontaniczność wywołać wyprzedzająco. Co za histeryczny upadek obyczajów !

Vote up!
0
Vote down!
0

Andrzej

#182695