Sekcje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

Obrazek użytkownika foros
Blog

 Wątpliwości wokół dokumentów z sekcji zwłok ofiar wzięły się najprawdopodobniej z różnic w procedurach polskich i rosyjskich. W nomenklaturze naszego wschodniego sąsiada taki protokół nosi nazwę „opinii eksperta” (tak przetłumaczyli polscy biegli tłumacze). Ale rosyjskie dokumenty odpowiadają na takie same pytania, jak polski protokół z sekcji zwłok i dlatego dla wojskowych prokuratorów są tożsame. - Dane zawarte w rosyjskiej „opinii eksperta” odpowiadają danym zawartym w polskim protokole z otwarcia zwłok czyli z tzw. sekcji zwłok. "Opinia eksperta" dostarcza pełnej informacji z oględzin i badania ciał ofiar katastrofy – mówi tvn24.pl płk Zbigniew Rzepa z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Zdaniem Rzepy rosyjscy eksperci byli skrupulatni w wyjaśnianiu powodów śmierci 88 pasażerów i 8 członków załogi Tu 154 M 101. - Rosjanie pobierali ponadto próbki do badań toksykologicznych, na zawartość alkoholu we krwi oraz do określenia grupy krwi – dodaje rzecznik prasowy NPW.

Protokołów z sekcji zwłok tragicznie zmarłych pasażerów TU 154 M 101 jest więcej niż pasażerów lotu 10 kwietnia. Bowiem rosyjscy eksperci poddawali badaniu każdy fragment ciała znaleziony na miejscu katastrofy. DNA z tych fragmentów potwierdziło, że pod Smoleńskiem zginęli wszyscy z listy pasażerów i załogi samolotu.
 
Informuje portal tvn24 w artykule: 96 ofiar katastrofy, 320 protokołów sekcji
 
 
Dokumenty ktore przyszły jako sekcje zwłok z Moskwy absolutnie nie trzymają standardów europejskich i takich, które zobowiązują przepisy o wypadkach lotniczych. Absolutnie to nie są sekcje typowym znaczeniu.
 
Jako przykład błędów podaje Melak czas zgonu niepoprawny czas zgonu 10.50 - 10.52. 
Przypomnijmy, że w opublikowanym przez Gazetę Polską protokole z narady prokuratorów z dn. 10 kwietnia podano czas katastrofy na 10.40. 
 
Przypomnijmy też, że w ostatniej rozmowie z M. Olejnik min. E. Kopacz twierdziła, że po przybyciu polskiej ekipy patologów, kryminologów i inn. ekspertów (w sumie 11 osób, sic!), Rosjanie twierdzili, że sekcje zwłok zostały już wykonane. Wg Kopacz (o ile pamiętam) polska ekipa przybyła do Rosji 11 kwietnia ok. południa. 320 "opinii ekspertów" miałoby więc być wykonane w nocy z 10 na 11 kwietnia. 
Na ile prawdopodobne są twierdzenia pani minister? Moim zdaniem prawdopodbieństwo jest nikłe. Pytnie brzmi, czy Ewa Kopacz mówi jak  było, czyli czy rzeczywiście Rosjanie coś takiego jej powiedzieli, czy też popełnia świadome oszustwo. W tej samej wypowiedzi p. Melak relacjonuje, że Ewa Kopacz
"wytłumaczyła się jakoby w Moskwie  nie mówiła o udziale polskich lekarzy w sekcjach zwłok, na to zaprotestowali ci którzy byli w Moskwie , którzy byli świadomi, mieli przecież uszy, które to wszystko słyszały."
 
Były więc sekcje czy nie były? Prokuratura nie ma wyjścia i musi uznać rosyjskie dokumenty, inaczej doszłoby do kompromitacji, i ekshumacji wszystkich zwłok (poza ciałem prezydenta). Jak jednak zareagują sądy?
 
Swoją drogą, trochę poza kwestią, warto też postawić inne pytanie: Czy gdyby Jarosław Kaczyński pozostał w Rosji to i innym ofiarom katastrofy sporządzonoby sekcje zwłok?

 

Brak głosów

Komentarze

A'propos sekcji zwłok Prezydenta - polecam tekst:

http://www.bibula.com/?p=28399

contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105059

czyli nawet ta jedna sekcja nie została wykonana poprawnie.
Dlaczego nie ryczą o tym media?
Po prostu my już żyjemy w matrixie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#105076

Tu już nie chodzi o to, że media milczą, ale o to, że rodziny ofiar, mając jednak okazję, niejednokrotnie, udzielać wywiadów, nie krzyczą, nie rządają sekcji zwłok na okoliczność zamachu, na zwykłą okoliczność sprawdzenia, czy zmarli krewni, są w trumnach??? Wszyscy chcą być tacy poprawni!!! Mam dość, nieustannego biadolenia, na tajemnicę rosyjskiego śledztwa. Tam układa się tylko możliwe scenariusze i dopasowywuje odpowiednio spreparowane dowody, tak, by pasowały do założonej wcześniej wersji??? Co mnie, nas w Polsce obchodzi, takie rosyjskie śledztwo??? Tak, wszyscy czekają aż w trumnie już nic do zbadania nie będzie. Ach, dość bo zaraz mnie serce boli z tej niemocy!!! Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#105081

chyba najtrafniej ocenił wszystko pan Melak;
Mówił on, że rodziny sądziły, że polscy urzędnicy są w Rosji by zadbać o interesy ofiar i ich rodzin, tymczasem okazało się, że oni byli tam po to, by zapewniać rodziny, że wszystko jest jak najlepiej,
a sądzę, że głównie po to, by zadbać by rodziny czegoś nie nabroiły.
Do tego samego sprowadzają się też działania polskiego państwa i niezależnych mediów, do dbania, by coś się nie "wysypało".

Vote up!
0
Vote down!
0
#105082

rodzin ofiar smoleńskich za to, że nie walczą o ekshumacje. Rozumiem, że to przykry moment i bolesny ale... wyjaśniłby wiele o ile nie wszystko, co wydarzyło się pod Smoleńskiem. Zamiast płaszczyć się w białych rękawiczkach przed płazami, prosząc o audiencję (list rodzin do Tuska, który w podły i chamski sposób go skomentował), zamiast zadawać pytania, które pozostaną bez odpowiedzi. Zamiast żyć w niepewności, czy aby swojego bliskiego pochowały...

Polecam mój wpis na Niepoprawnych w tej materii:

http://www.niepoprawni.pl/blog/1792/ach-co-byl-za-bal

Pozdrawiam.

contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105085

oglądała Pani Kropkę nad I z księdzem, który twierdził, że osobiście odprowadzał wszystkie zwłoki przed zamknięciem trumien?
Rzecz w tym, że informacje w kwestii tej katastrofy są cedzone, przekazywane tak, by znaczyły coś innego niż wypowiadane słowa itp.
Stawiałbym na to, że za jakiś czas bardzo trudno będzie dotrzeć do niektórych zapisów.

Vote up!
0
Vote down!
0
#105091

Tak, obejrzałam ten materiał.
Odprowadzić, a być obecnym przy lutowaniu to dwie różne sprawy. O tej drugiej ksiądz milczy... Też mogę sobie twierdzić, że ów ksiądz odprowadził zwłoki do drzwi pomieszczenia, w którym trumny lutowano i na podstawie powyższego będę jednako z nim wiarygodna.
Jeśli już tak odprowadzał, to dlaczego są przesłanki, że w trumnie Prezydenta pochowano szczątek ludzki z fragmentami generalskiego munduru? Dlaczego ksiądz tego nie sprostował. Przecież mógł bo ma informację z... pierwszej ręki, czyli swoją naocznie uzyskaną.
Pozdrawiam.
contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105097

gdybym miał strzelać rzekłbym, że władza stosuje taktykę wentyla:
czeka aż jakaś sprawa nabrzmiewa, ludzie się podpalą, zaczną padać coraz bardziej dziwne teorie, po czym gdy sprawa przekroczy/sięga punktu krytycznego wydaje oświadczenie, informację, która w złym świetle stawia tych najbardziej radykalnych, podrywając im autorytet.
Kwestia identyfikacji ofiar w trumnach była dyskutowana od dawna, władza milczała, a przecież ksiądz mógł wypowiedzieć się kilka tygodni temu.
Zresztą cóż ksiądz, to erzac. W tej kwestii powinniśmy uzyskać, już dawno, oficjalną informację. Stemplowaną pieczęcią z orłem.
Tego typu informacji jednak wogóle nie otrzymujemy. Poza kłamstwami Kopacz, za które jest ona nagradzana.
Tutaj po prostu państwo abdykowało.

Vote up!
0
Vote down!
0
#105110

Do momentu... A w samym momencie? To są dwie różne sprawy. Jeśli p.Kurtyka dochodzi swego - to znaczy, że mimo wszystko (jako lekarz) ma powody nie wierzyć rzetelności Rosjan.
Na marginesie - byłam obecna (całkowity przypadek -byłam tłumaczem w sprawie) w zakładzie medycyny sądowej przy składaniu zwłok do trumien. Do pomieszczenia, w którym lutowano trumny - nie dopuszczono nikogo poza prokuratorem.
Pozdrawiam.
contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105292

Czy słyszał pan, państwo, jak wielu podobno jest księzy, jako agentów wszystkich możliwych służb??? Więc proszę nie twierdzić, że wypowiedź księdza, jako pewnik, bo moim zdaniem, jedynym pewnikiem byłaby obeność rodzim, przy zamknięciu trumien, wraz z wynikiem sekcji zwłok na okoliczność, śmierci w niewiadomych okolicznościach???Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#105195

wcześniej czy później dojdzie do ekshumacji, (chyba że polskie państwo nadal stać będzie na stanowisku, że trumny są własnością Rosji i zgoda tego państwa będzie wymagana do ich otworzenia, a tak było zaraz po przybyciu ciał do Polski), przekonamy się.

Vote up!
0
Vote down!
0
#105296

Ten argument to mały pikuś i łatwy do obalenia, jeśli oczywiście wola tych rodzin, które zażądały ekshumacji pozostanie konsekwentnie podtrzymywana bo trumny mogą być własnością Republiki Bangladesz albo Marsjan, ale ciała w nich są obywateli polskich! Jak na razie, w takiej kwestii jurysdykcja rosyjska nie wybiega poza granice FR.
Obecne organy RP, wydające zezwolenie na ekshumację będą zwlekać do ostateczności. Przypomnę, że obowiązujący w Polsce przepisowy okres na ekshumacje to październik-kwiecień choć można uzyskać zgodę w innycm terminie w warunkach ekstraordynaryjnych, ale do tego potrzeba... woli. Przy "tym" tempie i "tej" woli obecnych organów można jedynie dywagować czy chodzi o sezon jesienno-zimowy 2010/2011, czy następny lub za 10 lat. Być może (i daj Boże) za rok odrestaurowane organy będą decydować i będą miały wolę, ale... niestety jest jak jest i niestety - dziś czas działa "na korzyść" tych, którzy nie życzą sobie by ktokolwiek poznał przyczynę śmierci 96 osób w katastrofie smoleńskiej.
Na szczęście ślady użycia np. bomby termobarycznej można odkryć w szczątkach ludzkich po wielu latach. Oczywiście jeśli w TYCH trumnach pochowano TE ofiary. A nie na przykład worek z piaskiem odpowiadający + - wadze danej osoby lub ciało NN menela z moskiewskiego metra...

Głównie to należy stwierdzić i potwierdzić. "Reszta" to już bułka z masłem.
I właśnie tych dwóch rzeczy boi się jak ognia Tusk i jego mafia bo to będzie ich koniec.
Sznury na stryczek moczą się w wielu polskich domach... contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105326

Niekoniecznie! Wystarczy włożyć co innego by ciężar mniej więcej się zgadzał, zalutować i powiedzieć "nie lzja atwarjat'". I po sprawie...
Być może ruskim nie przyszło do głowy, że będzie aż taki kłopot ze społeczeństwem polskim, że będzie aż tak bezczelnie dociekliwe i będzie miało gdzieś ruskie nakazy....
Pozdrawiam.

contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105512

Tuż po katastrofie minister zdrowia Ewa Kopacz przekonywała, że polscy patomorfolodzy uczestniczyli w oględzinach i sekcjach zwłok.

„Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”. Józef Beck

Vote up!
0
Vote down!
0

Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi (J.Piłsudski)

#105083

honor? co znaczy to słowo?
dziś króluje postpolityka

Vote up!
0
Vote down!
0
#105092

Założyła biały fartuch, zakasała rękawy i... oparła o bufet.
Pozdrawiam.
contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105099

'Mnogo obrażeń' i ksiądz co to każdego w Moskwie "odprowadził"..

WSIowi Funkcjonariusze i agenci na pierwszej linii medialnego frontu..

Vote up!
0
Vote down!
0
#105153

minister, która bawi się Sherlocka Holmesa miast przedstawić wyniki swojej pracy, duchowny; a gdzie jest stanowisko państwa w tej kwestii? Gdzie raport odpowiedzialnego za sprawę urzędnika państwowego?

Vote up!
0
Vote down!
0
#105298

Jeżeli powstaje problem stronniczości lub nierzetelności strona podejrzana winna doprowadzić do sytuacji gdzie nie poddany naciskom niezależny specjalista,lub kilku, lub przedstawiciele każdej ze stron plus trzecia strona niezaangażowana dokona sekcji wyda werdykt nad którym się pracuje , opiniuje i dokonuje uzgodnień. Tak jest w przypadku katastrof drogowych, budowlanych, lotniczych czy morskich. Metody sowieckie odbiegają rażąco od standartów świata cywilizowanego, lecz fakt ten nie powinien wpływać decydująco na podjete działania.
Na pewno: protokóły przesłuchań, sekcji ze względu na dublowanie czasu, fizyczną niemożność ich wykonania budzą słuszną wątpliwość co do ich wiarygodności.
Na pewno: strona rządowa nie zabiegała o wykonanie procedur zgodnie z standartami cywilizowanego świata, co więcej poprzez nie zgłoszenie votum separatum poszła ręka w rękę ze stroną rosyjską.
Rodzi to pytanie czyj interes reprezentują władze RP ; państwa na czele którego stoją czy państwa ościennego z mocy którego sprawują władzę nad tym kondominium?

Vote up!
0
Vote down!
0
#105188

Taka sprawa prozaiczna jak doping. Próbka A do badania, próbka B do laboratorium referencyjnego i próbka C na wszelki wypadek do zamrażarki. A rzecz dotyczy uczciwości w sporcie ,a nie ludzkiego życia. W Polsce głupie badanie zwierząt gdy wynik jest dodatni podlega sprawdzeniu w laboratorium Instytutu w Puławach, by nie zabić fałszywie dodatniego zwierzęcia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#105189

Ekshumacje to kwestia czasu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#105190

Patrząc na dotychczasowe działania i reakcje polskich organów obawiam się, że zrobią wszystko by do ekshumacji nie dopuścić bo będzie to własnoręczne podpisanie na siebie wyroku skazującego - za matactwa, za kłamstwa, za celowe falszowanie wyników badań dowodów, za celowe aczkolwiek nie zawsze podstawne zasłanianie się tajemnicą śledztwa itd.

Czy np.kłamiąca w żywe oczy Kopacz i kryjący ją gen.Parulski są czyści? Kryjący bo był razem z nią w Smoleńsku i w Moskwie, widział to o czym Kopacz publicznie kłamała ale nie zdementował publicznie jej bredni...

Mam również podejrzenia, że dokumenty rosyjskie nie zostały rzetelnie i jednoznacznie przetłumaczone na jęz.polski choć wiem, że wieloznaczne treści jest trudno przetłumaczyć, ale dla tłumacza - biegłego w prawie i procedurach śledczych, biegłego - w danym przypadku - w temacie inżynerii lotniczej nie jest trudnym wyłowienie kontekstu w nawet najbardziej zawiłym tekście.

Pozdrawiam.
contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#105200

Jan Bogatko

...to nie jest skandal rosyjski, dla nich to być może norma. To jest skandal polski.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#105214