Tallin – jedna z „najbardziej inteligentnych społeczności świata”

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Tallin po raz kolejny trafił do elity „21 najbardziej inteligentnych społeczności świata”. Taki ranking prowadzi nowojorski think tank ICF( Intelligent Community Forum). Z tych 21 wybiera się 7 najlepszych, gdzie Tallin trafił 3 razy w ostatnich latach i potem lidera.
W ostatnich latach najczęściej wygrywał Seul w Korei Południowej 2 razy, raz jego satelitarne miasto, też po jednym razie miasta z USA, Japonii, UK, Holandii, Szwecji, Kanady. Są tam miasta milionowe ale i 30 tysięczne. Tallin był w 7ce od 2007 do 2010. Polskiego miasta oczywiści nie było nawet wśród tych 21.

Mierzy się to dostępnością internetu, poziomem wykształcenia, skomputeryzowaniem studentów, samorządu, innowacyjnością, polityką wobec tworzenia start-upów, inkubatorami przedsiębiorczości, dostępnością kapitału początkowego, strategą rozwoju opartą o technologie informatyczne, ich promocją, szkoleniami itd. Internetową , szerokopasmową ekonomią społeczeństwa informatycznego generalnie.

Ale nie jest to suchy techniczny pomiar. Chodzi tu raczej o umiejętne, efektywne wykorzystanie tego warsztatu. O sukcesy które się dzięki temu odniosło i się odniesie. O czynnik lokalnej kultury, przywództwa, stworzone miejsca pracy, harmonijną współpracę administracji i biznesu tworzącą „mądre wspólnoty” społeczeństwa informacyjnego.

Jeśli chcielibyśmy się mierzyć z Estonią, to jesteśmy jak ci Etiopczycy z dzidami idący na włoskie karabiny maszynowe. Tak to determinuje naszą przyszłość. Oni przegonili Zachód którego my nie mamy szans dogonić nawet. Nie mówię o dochodach choć tu też są od nas lepsi, to będzie jedynie konsekwencja, wtórny efekt tego co im się udało dokonać. Teraz nie to ma znaczenie gdzie się jest, jakie bogactwa mineralne się ma. Tylko to jakie ma się łącza, narzędzia internetowe, wiedzę (itd. jw.)jednak podstawa to stosunek do innowacyjności, bo wtedy można być wszędzie, oferować swoje produkty, pomysły, usługi, pracę każdemu na świecie. To im będzie procentować przez dziesięciolecia.

Nie jest teraz tak, że wszystko załatwi wolnościowa polityka państwa, tu Estonia jest też w światowej czołówce rankingu wolności gospodarczej, na 13 miejscu w świecie ostatnio. Nie wystarczy obcięcie wydatków państwa, gdy spadają dochody i zadłużenie po kryzysie na poziomie 6% PKB, nie 60ciu jak u nas. To wystarczało 100 lat temu. Teraz państwo, samorząd musi skutecznie pomagać biznesowi, być na jego poziomie, bo to są tak samo ważne elementy jak sam biznes. Tworzą jeden wzajemnie się uzupełniający system. Wszystko musi być równie nowoczesne.

Nowoczesna jest Estonia, bo tam firmę zakłada się w 18 minut przez internet.
W ostatnich latach Estonia stworzyła ekosystem dla nowych biznesów. Dlatego ta była sowiecka republika tworzy więcej start-upów na głowę mieszkańca niż jakikolwiek inny europejski kraj,
Uzupełnieniem sukcesu estońskiego Skype są np. GrabCad, Transferwise, Fortum i inne.

Estonia jest 8ma co do innowacji w Europie, w firmach w latach 2008 - 10 a my jesteśmy na końcu za Rumunią.Itd, itp.

Tego nie dokonały żadne tamtejsze Tuski, czy Palikoty wycierające sobie świńskie ryje nowoczesnością. To zrobiła twarda, niepodległościowa, narodowa prawica. Wiem, współpracowałem z jedną z partii tworzących ich pierwszy rząd. Większość ministrów w nim to byli wtedy 28 – 30 latkowie. Sztandarową postacią ich reform jest Mart Laar. Trzeci raz już jego partia uczestniczy w koalicji rządowej, choć nigdy nie bała się bolesnych nawet dla wyborców zmian. Jest teraz ministrem obrony. Po internetowej wojnie z Rosją oni też są jednymi z najlepszych w tym temacie, mają nawet ochotniczą cyber-obronę narodową. I jest ich wszystkich tylko trochę ponad milion. I potrafili.

Może pora pokazać, że „Polak potrafi”. Potencjał społeczny mamy ogromny. Rządzący niestety problemu nie dość że nie rozumieją, to nawet nie widzą.

Photo by Toomas Tuul

Opisy laureatów z 2010 roku;

https://www.intelligentcommunity.org/clientuploads/PDFs/TopSevenIC-2010.pdf

https://www.intelligentcommunity.org/index.php?src=gendocs&ref=Smart21&category=Events&link=Smart21
http://estonianworld.com/business/tallinn-among-top-21-intelligent-communities-in-the-world/
Film:
http://www.youtube.com/watch?v=o6twSFrnZo4&feature=player_embedded#!
http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-krzysztofa-rybinskiego/44627-polska-innowacyjna-pustynia-daleko-za-rumunia-oczywiscie-polacy-sie-o-tym-nie-dowiedza-z-glownych-dziennikow

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Mądry Naród nie słuchał byłych komuchów i TW, postawił na młodych i nie umoczonych! 
__________________________________________________
Życie jest jak koszulka niemowlęcia: krótkie i zasrane. (klasyk) http://www.youtube.com/watch?v=-YGS9vhmFS0

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

_______________________________ Życie jest jak koszulka niemowlęcia: krótkie i zasrane. (klasyk)

http://www.youtube.com/watch?v=-YGS9vhmFS0

#322841

I ci młodzi na samym początku zrobili dekomunizację.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#322852

 Estonia ze swoją stolicą to modelowy przykład co mozna osiągnąć i to w jakim czasie , jeśli państwo jest mądrze zarządzane . 

Sukcesy Estonii w zarządzaniu, gospodarce, polityce zagranicznej oraz zmian mentalności jej obywateli moze być tylko wzorcem dla ekipy Tuska . Gdy Tusk piał o naszych sukcesach Estonia doganiała świat i go przegoniła. Za punkt wyjścia w polityce gospodarczej Estonia obrała realia ekonomiczne a nie marketing .Przede wszystkim rozpoczęli od zmiany pryncypiów władzy . Władzę otrzymała partia która miała jasny i klarowny program osiągnięcia wzrostu gospodarczego i słuzenia obywatelom a nie jak u nas do osiągania własnych grupowych interesów .

Zasada jaka panuje w Estonii jest by państwo było silne liczbą własnych obywateli , żeby nie opuszczali swojego kraju , przyszłość widzieli w ojczyźnie .

Popatrzmy na Polskę . Nasz kraj ubożeje. Wyjeżdżają młodzi , odważni pracują na dobrobyt innych narodów . A władza nie tylko bezmyślnie się temu przygląda, ale jakże często przyklaskuje temu zabójczemu dla kraju procederowi.

Szacuje się że z Polski wyjechało 2 miliony 200 tysięcy osób od momentu wstąpienia do UE.

W ciągu ostatnich 20 lat Estonia rozwijała się średnio w tempie 10- procentowego przyrostu PKB rocznie. A Polska - czy ktoś wie jaki jest roczny przyrost roczny PKB.

Estonia ma dług publiczny w wysokości ok.11 procent a deficyt sięga około 3 procent PKB. I to jest wynik lepszy od tego, który uzyskał  Luksemburg ( dług publiczny 16%). W Polsce zadłużenie państwa dochodzi do 55 procent wysokości jego budżetu a deficyt 7,5 %. 

źródło : prof. Piotr A. Wrzecioniarz Politechnika Wrocławska  

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!

#322882

Dobry tekst ale nie z tego roku - w tym roku ma dług 6%. No i trochę mniej niż 10% PKB, ale szybciej niż u nas.

W uzupełnieniu mój tekst sprzed 2,5 roku.

http://romanzaleski.salon24.pl/220087,m-laar-na-premiera

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#322893

Polski balans handlowy jest od wielu lat deficyowyt na wysokoscie 40 milliardow zlotych rocznie, to ze PKB jest na plusie jest tylko powodowane przez pieniadze i inwestycje robione przez polskich immigrantow co inwestowali w Polsce. To robi te 40 milliardow strat i te wszystkie miliardy co sa na plusie w PKB. To jest jeden z powodow czemu ten nie-rzad zlodzieji tak mile widzi jak Polacy wyjezdzaja zarabiac zagranica. Dodatkowych korzysci jest duzo, tam chodza do doktora, tam ucza dzieci, tam dostaja pozniej rente, tam dostaja rodzine, mozna pozniej latwo falszowac ich niby-glosy przy wyborach, sie nie wtracaja za duzo do polityki, nie robia konkurencji na stanowiska do kolegow. itp...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#322910