Giles Coren o „polskim antysemityzmie”

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

Tym razem nie w Timesie, tylko w największym polskim tygodniku w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku jego artykuł wywołał falę oburzenia. Interweniowała nawet polska ambasador. Istnieje jeszcze petycja na Facebooku w której o Corenie czytamy: Twierdzi on, iż jedną z rozrywek naszych przodków było zamykanie Żydów w synagogach a następnie ich podpalanie. Karze również nam, współczesnym "Polaczkom" (...), wynieść się [z Wielkiej Brytanii]. W odpowiedzi na pełne oburzenia komentarze Coren pisze również, iż Polacy wciąż nie mogą zaakceptować swojej odpowiedzialności za Holocaust.”
Po jego najnowszej wypowiedzi jestem zdziwiony i zniesmaczony. Zdziwiony tym że redaktor Timesa, w końcu gazety prezentującej wysoki poziom, może mieć tak mało wiedzieć na temat kraju swoich przodków. Zniesmaczony tym, że Cooltura nie dała żadnego komentarza redakcyjnego do artykułu w którym Coren nadal kłamie, tyle że w wersji złagodzonej. Natomiast tytuł artykułu „Giles Coren nie taki diabeł straszny” nie odpowiada jego zawartości.
Coren ma pretensje do Polaków bo” moi przodkowie byli zmuszeni uciec z Polski, ponieważ byli bici i mordowani” „moja rodzina została wygnana z Polski w roku 1903”. Coren nie wie, że państwo polskie odrodziło się po 123 latach, w 1918 roku, czyli 15 lat po wygnaniu jego rodziny?
Przodkowie Corena przyjechali, jak sadzę do Rzeczypospolitej, bo Polska była azylem dla prześladowanych Żydów z całej Europy ale wyjechali z Cesarstwa Rosyjskiego, bo to dokonało rozbiorów Polski. O tym, też nie słyszał, jak wynika z jego wypowiedzi.
W internecie łatwo jest znaleźć informacje:„W 1903 roku carska policja dostarczyła antysemitom nowych argumentów do wszczęcia kampanii nienawiści przeciwko Żydom. Opublikowano wówczas rzekome "Protokoły Mędrców Syjonu". W straszliwej rzezi w Kiszyniowie zginęło 47 Żydów, zniszczono 700 domów. W kolejnych pogromach na ziemiach rosyjskich zginęło ponad 500 Żydów. Pogromy w Rosji trwały nieprzerwanie do 1907 roku.„ Skanalizowanie niezadowolenia społeczeństwa jednak się nie powiodło, w 1905 wybuchła rewolucja a w 1917 kolejna.
Coren o tym nie wie, czy udaje że nie wie? Pisze że „Polacy zaprzeczają temu co zrobili w przeszłości”. Można dyskutować o tym czy w Cesarstwie Rosyjskim a następnie Związku Sowieckim bardziej prześladowani byli Polacy, czy Żydzi. Religia katolicka, czy żydowska. Język polski, czy jidisz.
Pogromy na ziemiach polskich, podobnie jak pozostałych cesarstwa rosyjskiego trwały w określonym czasie. Tworzone były najpierw przez carską Ochranę, potem w ZSRS i jego satelitach przez bolszewickie NKWD, będące jej przemalowanym rozwinięciem i kontynuacją. Wybuchały i znikały wtedy gdy było władzy na rękę.
Coren kolejny raz stawia ofiary w roli katów. Przykro, że „Cooltora” pozostawia to bez komentarza, ja nie potrafię. Historii Polski Coren mógł nie czytać, choć na jednym ze zdjęć ma ją w ręku, ale „Skrzypka na dachu” musiał oglądać. Rozmowę policjanta z Rebe Tewje, gdzie Rosjanin tłumaczy że musi zrobić pogrom, bo taki ma prikaz.
Na koniec tego kolejnego obraźliwego dla Polaków wywiadu, Coren w oryginalny sposób przeprasza za swój poprzedni tekst „język w którym napisałem był zbyt ostry, ale część z tego to prawda”. Powinien jeszcze przeprosić za obecny tekst a najlepiej ograniczyć wypowiedzi do tego na czym się naprawdę zna, czyli kuchni.
Trudno poważnie traktować takiego człowieka. Można by nie zwracać na niego uwagi, gdyby nie to że jest znany w Wielkiej Brytanii, jest trochę celebretą. Jego wypowiedzi przekazywane są przez poważne źródła informacji. A obarczanie winą nie tych którzy dokonali zbrodni, uwłacza pamięci jej ofiar.
Facebook: Campaign for historical truth
Badacz.org – Izrael

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

...jedyną obroną przed kłamliwym zarzutem współpracy Polaków w Holocauście jest pokazanie światu relnego udziału Zydów w Pożodze (1917-1956)której ofiarą padli Polacy, a którzy dotąd nie dostali żadnych odszkodowań z tego tytułu.

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#114143

Najlepszą obroną, jest mówienie prawdy i nacisk na to żeby inni ją też mówili.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#115488

tatar
Wywiad z Corenem zamieszczony w Cooltura jest oczywistą próbą wycofania się rakiem "intelektualisty od sałatek i beszamelu" z zupełnie skandalicznych,kłamliwych i świadczących albo o skrajnie złej woli lub o skrajnie ograniczonym wykształceniu -wypowiedzi sprzed dwóch lat. Facet jest typowym przykładem nadambitnego beztalencia , które się wkręciło do poważnej prasy "przez tatusia"(znany karykaturzysta).Ale za całą "karierę" musiało mu wystarczyć pisanie co tydzień o menu w knajpach londyńskich. Że niby to taki smakosz i znawca.Potknął się o własne nogi,kiedy w wyjątkowo chamskim wystąpieniu zaatakował redaktorki z (o ile pamiętam) The Times,bo mu jakoby zamieniły w jego nad wyraz subtelnym tekście "the coś tam" na "a coś tam".Lub na odwrót. Zmieszał kolegów z błotem w stylu zupełnie niedopuszczalnym. I chyba mu się kariera załamała. To nie ten ton z Anglikami. Tak to jeszcze można było"o Polaczkach" ale o fachowcach z własnej firmy-publicznie- no way. Nie wiem czemu ma służyć ten wywiad niby-ekspiacyjny w Coolturze. Powtarza podobnie niedopuszczalne uogólnienia o odpowiedzialności Polski za eksterminację Żydów (coś o tym,że "Polacy gołymi rękami potrafili zamordować kilkuset Żydów") i słynne odkrycie geograficzno -historyczne,że Wschodnie Karpaty w 1903 r. to była Polska.Mam takie przeczucie,że to może być powiązane z kampanią jasnogrodu w Londynie w okresie IX2009-I2010 w związku z wystawieniem sztuki niejakiego Słobodzianka(Nasza klasa).Zakupione zostały "recenzje", z których wynikało,że sztuka jest o Jedwabnem. Inwestycja się nie zwróciła,bo na blogach widzowie pisali,że ta sztuka "jest za długa" i "to właściwie o Polakach dla Polaków". Może więc ten występ Corena w Coolturze to próba ucieczki od beszamelu do "poważnej publicystyki" i dali mu szansę w niszowej do kwadratu Coolturze. Może "nasz jasnogród" chce "światowca" wykorzystać w dalszym urabianiu opinii antypolskiej. Bo np.stała się rzecz "strraszna": w dzisiejszym The Times pan Ben McIntyre popełnił felieton BARDZO PRO-POLSKI w związku z pochówkiem Szefa Kryptologów śp. Langera:"Poland's war contribution was extraordinary and disgracefully downplayed". Więc nie ma co się tłumaczyć chuliganowi dziennikarskiemu. Dał dowód na złą wolę jak i na tragicznie kiepskie wykształcenie. No i dlatego musi opisywać te sałatki i kotlety i jeszcze udawać,że jest to jego marzeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

tatar

#114384

Ale żeby "Cooltura" zeszła do poziomu Corena. Brak komentarza, sympatyczny tytuł i okładka na dodatek.
Zresztą fotografie i tekst w "Panoramie" na temat Marszu Niepodległości to też czysta dezinformacja.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#115486