Syria – decydująca faza

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

Wolna Armia Syryjska w ostatnich dniach niespodziewanie dla nikogo weszła do kilku dzielnic Damaszku, potem Aleppo, gdzie zajęli już pół tego ponad 2 milionowego miasta, uważanego dotąd za prorządowe.
Mówiło się o takiej ofensywie, ale w ciągu tygodni, nie dni. Nie zaatakowano szerokim frontem, ale zajęto w stolicy dzielnice starego miasta z labiryntem wąskich uliczek, kamiennych domów, znajdujących się o 2-3 km od kluczowych budynków. Pałacu prezydenckiego, parlamentu itd. Ponoć bojownicy przenikali tam już 10 dni przed akcją. Mając tylko lekką broń uważali, że „to wystarczy”. I prawie wystarczyło. Doszli pod pałac prezydenta i budynki rządowe, teraz się cofają. Po zamachu bombowym, w którym zginęło 4 kluczowych ludzi z „wewnętrznego kręgu” Assada a wielu zostało rannych wydawało się, że reżim przegrał. Jednak działa taktyka spalonej ziemi, stosowana przez wojska rządowe wyposażone w śmigłowce i odrzutowce ostrzeliwujące dzielnice mieszkalne rakietami, ogień ciężkiej artylerii i dział czołgowych zmieniają centra miast w ruiny, np. w Homs, które jest ostrzeliwane już ponad 3 tygodnie. (na fotografii zrujnowane centrum).
W 1982 roku, po nieudanym zamachu na ojca obecnego prezydenta, postąpiono podobnie, zabito w tym mieście 20 - 40 tyś ludzi. Teraz już ponad 7 tys. Powstańcy mają tylko AK47, granatniki, karabiny snajperskie. Słaba jest pomoc Arabów i Zachodu, jeśli nie wystarczyła na wyposażenie ich w choćby porządne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, jak choćby nasze „Gromy” wysłane do Gruzji przed wojną. To by już mocno ograniczyło straty i przechyliło szale na stronę powstańców, choć oni i tak ostatnio wygrywają. Jeśli przejmą Aleppo, a na to wygląda po zajęciu połowy, wygrają szybko.
Syryjczycy na Twitterze wołają o strefę zakazu lotów czy interwencję. Nic dziwnego, syryjska armia w Syrii zachowuje się gorzej niż armia okupacyjna. Piszą, że Zachód boi się jedynie, by broń chemiczna nie trafiła w ręce terrorystów a ich ma gdzieś. Sankcje są jak na razie niewielkie. Jedyne co by skutecznie pomogło ludności tego kraju, to strefa zakazu lotów, czy interwencja na wzór tej w Libii.

Assad i jego armia składająca się po masowych dezercjach prawie w 100% z mniejszości religijnej Alawitów, stanowiącej 1/10 ludności Syrii (skupionej głównie w nadmorskiej prowincji), bombarduje stolicę własnego kraju i inne miasta przy pomocy samolotów, rakiet z helikopterów, ognia czołgów. 60% ludności Syrii stanowią sunniccy Arabowie, 1/10 Kurdowie, którzy starając się być z boku głównego konfliktu, właśnie przejmują, raczej bez walki, tereny na styku Turcji i Iraku głównie przez nich zamieszkane. Tak więc reżim traci kolejne 10% powierzchni kraju. Stracił od soboty już 6 miast, nad którymi teraz powiewają kurdyjskie flagi. Reszta ludności to kilkanaście grup narodowo-religijnych porozrzucanych po kraju.
Alawici od setek lat prześladowana sekta, której wierzenia są mieszanką elementów kilku religii, islamu, chrześciaństwa, ... stanowi zdecydowaną większość żołnierzy armii syryjskiej i administracji. Dzieje się tak od czasów francuskiego panowania nad Syrią, opartego właśnie na Alawitach. Jednak Syrią rządzi partia Baas, do zeszłego roku jedyna legalna partia w tym kraju. Baasizm jest to mieszanka socjalizmu i panarabskiego nacjonalizmu. Kiedyś współpracująca z ZSRR, teraz z putinowską Rosją. Prawie cała broń jest stamtąd importowana. Nawet teraz w czasie walk dostarczana jest samolotami.

Assad rozpoczął ostatnio reformy gospodarcze, pojawiła się giełda w 2009, prywatne banki. Ale Syryjczycy chcieli więcej wolności. Skorumpowany reżim od 40 lat panujący niepodzielnie nie chciał się zbytnio zmieniać. Ponoć ponad połowa gospodarki jest w rękach panującego klanu i przyjaciół i znajomych królika. W PSLowsko/POwskim stylu. Przyjaciół, i wartości, i propagandę też mają podobne. Np. i oni, i ich lemingi określają powstańców jako „terrorystów”. Twierdzą, że nie ma żadnych bombardowań tylko „medialna histeria”, jest za to „likwidacja grup terrorystów”. Dziennie tych „terrorystów” ginie ponad 100, czasem 200, więcej cywilów, dzieci, niż ludzi z bronią w ręku.

W grudniu prezydent Assad zapewniał, "Nie zabijamy naszych ludzi" "Żaden rząd na świecie nie zabija swoich ludzi, chyba, że kieruje nim szaleniec. Większość tych, którzy zginęli, to zwolennicy rządu, a nie przeciwnicy" , "nie było rozkazu, by zabijać albo być brutalnym" a jeśli do tego dochodziło, to przez "błędy popełnione przez niektórych przedstawicieli władz", a protesty przez wiele miesięcy były tylko pokojowe, partyzantka zaczęła się całkiem niedawno. „Nigdy nie mówiliśmy, że jesteśmy krajem demokratycznym. Robimy postępy w reformach (...) to, by stać się w pełni rozwiniętą demokracją, wymaga dużo czasu, dużo dojrzałości". Syryjczycy wybrali jednak krótszą drogę.
Teraz Assad zapewnia, że nie użyje broni chemicznej przeciw tym „naszym ludziom” tylko zewnętrznemu atakowi, choć w Syrii i Izraelu są głosy, że użył na niewielką skalę. Bezpieczni mogą się czuć tylko ci z ponad 100 tys, w tym 27 generałów, 3 ambasadorów, którzy uciekli za granicę.
Izrael grozi masową inwazją, jeśli broń chemiczna przekazana zostanie terrorystom, to jedyny konkret. USA, UE, NATO nie mówi nic o interwencji, choć mogliby to zrobić bez problemu. Wielu Syryjczyków przypłaci to życiem. A im większy bałagan w Syrii, tym łatwiej broń chemiczna i biologiczna u terrorystów z niej wywędruje. Jakoś w wypadku Iraku, to było odwrotnie. Weszli bo tam była broń chemiczna, a i tak jej nie znaleźli.
Teraz to typowo monachijska polityka.
Assad już przegrał, pytanie jest tylko ile ofiar jeszcze jego dogorywanie za sobą pociągnie.

Na podstawie:

Damaszek http://t.co/7qmxEetD
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/9421710/Telegraph-view-Battle-for-Aleppo-is-crucial-for-Syrias-future.html film o upolowaniu jednego i złapaniu innego czołgu
http://www.polskatimes.pl/artykul/603803,syryjska-rewolucja-wskrzesila-upiory-sprzed-wielu-wiekow,3,id,t,sa.html
http://www.polityka.pl/historia/1524693,1,terror-w-syryjskiej-hamie---1982-r.read
http://www.polityka.pl/swiat/analizy/1514528,1,arabska-rewolucja-dociera-do-syrii.read
http://www.1917.net.pl/?q=node/7225
http://www.timesofisrael.com/likud-mk-says-israel-ready-to-accept-syrias-injured/

Brak głosów

Komentarze

 tak, polityka, 1917.net, telegraph to czolowka wiarygodnych zrodel informacji. Proponuje dodac bbc, euronews a z polskich gw, nie, trybune oraz fakty i mity.

Vote up!
0
Vote down!
0
#277379

Proponuję najpierw zajrzeć do linków, potem zabierać głos. Z 1917 net są cytaty Assada. Tam akurat czemu innemu miały służyć. Podstawowym źródłem informacji o wydarzeniach na świecie jest dla mnie niepodzielnie Twitter. Tam są wypowiedzi ludzi będących na miejscu, uczestniczących w wydarzeniach po jednej i drugiej stronie. Polecam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#277449

Wpływowy brytyjski think-thank Royal United Services Institute (RUSI) dał do zrozumienia, że brytyjscy sztabowcy pracują już nad planami ograniczonej operacji wojskowej w Syrii.

Do tej pory rządy zachodnie odżegnywały się od wszelkich takich sugestii, pomne na swoje doświadczenia z Iraku i komplikacje wyznaniowe w Syrii. Szef RUSI Michael Clarke powiedział BBC, że ewentualna interwencja miałaby co najmniej zabezpieczyć składy broni chemicznej. W chwili desperacji mógłby po nią sięgnąć reżim, a równie groźna jest ewentualność, że wpadnie w ręce opozycji.

Przeszkodą w takiej interwencji byłby sprzeciw Rosji, która swoim wetem w Radzie Bezpieczeństwa storpedowała już nawet sankcje wobec Syrii. Clarke sądzi jednak, że w pewnych okolicznościach dałoby się osiągnąć zgodę lub neutralne przyzwolenie Moskwy.

http://konflikty.wp.pl/kat,1020229,title,Brytyjscy-sztabowcy-juz-planuja-operacje-wojskowa-w-Syrii,wid,14794120,wiadomosc.html

Vote up!
0
Vote down!
0

mukuzani

#277446

Akurat veto Moskwy było dla wszystkich wielkim zaskoczeniem. Kto by się tego spodziewał, prawda.

W Syrii nie ma ropy, więc Zachód nie będzie za darmo karku nadstawiał. Gdyby powstańców wyposażono choćby w porządną ręczną broń przeciwlotniczą i przeciwczołgową, byłoby już pozamiatane.

Vote up!
0
Vote down!
0
#277452

Zaiste : nikt :)))

Vote up!
0
Vote down!
0

mukuzani

#277453

Niemiecki wywiad: "Al-Kaida" stoi za 90 procentami zamachów terrorystycznych w Syrii

Niemiecki wywiad: "Al-Kaida" stoi za 90 procentami zamachów w Syrii.

By John Rosenthal
http://en.ammonnews.net/article.aspx?articleNO=17300

tłum.
Niemiecki wywiad ocenia, że ​​"około 90 procent " ataków terrorystycznychmożna przypisać organizacjom, które są zbliżone do Al-Kaidy lub grup dżihadu" . Przeprowadzone w Syrii od końca grudnia do początku lipca, opisywane przez niemiecki dziennik Die Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Zostało to ujawnione przez rząd niemiecki w odpowiedzi na interpelację parlamentarną

W odpowiedzi na pytanie, rząd niemiecki przyznał, że otrzymał kilka raportów z niemieckiej służby zagranicznej wywiadu BND, w sprawie 25 maja masakry w syryjskim mieście Houla. Ale zauważył, że treść tych raportów miała pozostać utajniona "z powodu interesu narodowego". Podobnie jak wiele innych rządów zachodnich, Niemcy wydalili ambasadora Syrii w bezpośrednim następstwie masakry, czyniąc syryjski rząd odpowiedzialnym za przemoc.

Tymczasem, co najmniej trzy główne niemieckie gazety - Die Welt, FAZ, a na rynku masowy tabloid Bild - opublikowały raporty przypisujące odpowiedzialność za masakrę antyrządowym siłom rebelianckim lub traktując to jako scenariusz najbardziej prawdopodobny.

Pisząc w Bild, długoletni niemiecki korespondent wojenny Jurgen Todenhofer oskarżył rebeliantów "celowo zabijają cywili, a następnie przedstawiają ich jako ofiar rządu". Opisał to "masakra-marketingową strategię" jako "jeden z najbardziej obrzydliwych rzeczy, jakie kiedykolwiek wystąpiły w konflikcie zbrojnym".
W Die Welt Alfred Hackensberger zauważyŁ, że Taldo, sub-dzielnica Houla gdzie do masakry doszło, była pod kontrolą rebeliantów od grudnia 2011 roku i jest w otwartej równinie, więc mało prawdopodobne, że "setki żołnierzy i sympatyków Assada" mogły wejśc do wioski dla popełnienia zbrodni. (Skrócona wersja raportu Hackenberger firmy pojawił się również w Die Berliner Morgenpost). Hackensberger odwiedził Houla do prowadzenia dochodzeń w swoim sprawozdaniu.

On także zamieścił wywiady rzekomego naocznego świadka - zidentyfikowany po prostu pseudonimem "Jibril" - w klasztorze św Jakuba w Qara, Syria. W przeciwieństwie do wcześniejszego raportu w FAZ, który twierdził, że ofiary były w większości szyici i Alawis, Jibril powiedział Hackensberger, że wszystkie ofiary były sunnici "jak wszyscy tutaj". Według niego zostali zabici za odmowę wsparcia rebelii. Jibril dodał, że "wielu ludzi w Houla wiedziało, co naprawdę się wydarzyło", ale nie może powiedzieć w obawie o swoje życie. "Kto mówi coś", wyjaśnił, "może tylko powtarzać wersję buntowników. Wszystko inne jest pewna śmierć."

W czasie podróży w regionie Homs, Hackensberger słyszałem podobne historie o prowadzeniu rebeliantów. One - teraz były - mieszkaniec miasta Qusayr powiedział mu, że nie tylko chrześcijanie, jak sobie wygnani z miasta, ale że każdy, kto nie chciał zapisać swoje dzieci do "Wolnej armii syryjskiej" został zastrzelony. Źródło Hackensberger jest w posiadaniu zagranicznych islamistów odpowiedzialnych za zbrodnie. "Widziałem je na własne oczy", rzekł: "Pakistańczycy, Libijczycy, Tunezyjczycy, a także Libańczyków. Nazywają Osama bin Laden swoim szejkiem".

Mieszkaniec sunnicki z Homs powiedział Hackensberger że był świadkiem jak zbrojna grupa zatrzymała autobus: "Pasażerowie zostali podzieleni na dwie grupy:. Z jednej strony, sunnici, a z drugiej Alawis" Według źródła Hackenberger firmy, powstańcy następnie przystąpił do zabicia dziewięciu pasażerów Alawi.

Podczas gdy Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zorientowani jak najbardziej z zachodnich mocarstw wspierających bunt, Niemcy po cichu grają główną rolę za kulisami. Według nowego raportu w FAZ, niemiecki MSZ współpracuje z przedstawicielami syryjskiej opozycji do rozwoju "konkretnego planu" dla "transformacji ustrojowej" w Syrii po upadku Assada

http://blogmedia24.pl/node/59105

Proponuję zajrzeć do komentarzy :-), trochę inny obraz, już nie wojny domowej, rozróby w Syrii.

***************************************

 
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#277554

Co pan za glupstwa wypisujesz .

Nie ma p.pojecia o zajsciach w Syrii.Prosze przeczytac ostatni wpis z BLOGMEDIA 24.

Vote up!
0
Vote down!
0
#277566

Free Syria‏@RobotNickk
@RT_com "#Aleppo turns into battlefield " Thanks to Russian support and Russian weapons. Putin, how many Syrians do you want to die? #Syria
Arab Fury‏@Arab_Fury
There is going to be a massacre in Aleppo, hundreds will die. Jets or chemical weapons may be used. And the world just watch. #Syria #Aleppo
Rozalina Chomsky‏@rozalinachomsky
barbarian assad's butchers killed 35 civilians, including 6 kids & 4 women, in damascus today #syria #assad
Sguy from Aleppo ‏@syrianguy4
#Syria #Aleppo the #SFA arrested all the snipers who were on the roofs of the buildings in Al-Sekarry NBhood
Yazan.S‏@YazanAlAssad
Artillery fire again #Aleppo #Syria, #FSA prepare to be exterminated

Luke Harding‏@lukeharding1968
Didn't manage to reach #Aleppo today. Spoke to commander inside. He confirms regime shelling of Salaheddin and other rebel districts...

Lt. Muqawami‏@LtHussamov
Any news of bombing, shelling in #Aleppo are false. Only one helicopter is hovering to keep things under sight. #Syria

Abdullah Aldahhan‏@SyrianSmurf
200 martyrs in #Syria. 48 #Aleppo. 46 #Damascus. 30 #Daraa. 27 #Idlib. 21 #Homs. 14 #DeirEzzor. 6 #Hama. 4 #Raqqa. 2 #Latakia. 1 #Hasaka.

Vote up!
0
Vote down!
0
#277590