Nazi ojcowie, nazi matki*

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Film, którego połowa pierwszego odcinka poświęcona jest ratowaniu Żydów przez Niemców w latach 1941-42 czasu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” jest jakby zgubieniem proporcji.
Robiony pod tezę - źli nieliczni naziści i dobrzy, bardzo w większości niechętni temu co się dzieje, wkręceni w wojnę, zwykli, normalni ludzie – nic z tego. Żadne relacje tego nie potwierdzają ani ilość tych Żydów, co przeżyli. Też tego – dobrego Wehrmachtu i złego SS, Gestapo. Były jedynie gorsze. W łódzkim, w 1939, na 160 egzekucji 90% wykonała armia – też cywilów, kobiet i dzieci. Gdy np. w filmie mamy scenę zdecydowanego protestu oficera armii przeciw rozstrzeleniu dziewczynki. Tam w ogóle na każdą zbrodnię, a żadnej masowej nie pokazano, jest z 5 usprawiedliwień.

Poparcie dla Hitlera było powszechne, entuzjastyczne – tego w filmie nie ma. Potem, gdy Niemcy zaczęły przegrywać entuzjazm stygł ale jeszcze nie w 1942 roku. Dlatego nie pokazano np. aneksji Austrii, tych wiwatujących tłumów w filmie nie ma, nie pasowałyby pod tezę. Nie ma buty, poczucia wyższości, fanatyzmu, znęcania się nad bezbronnymi..
Pokazany jest protestujący przeciw rozstrzelaniu jeńca - politruka oficer armii, który nie wie jakie rozkazy mu wydano? Że wydano rozkaz o rozstrzeliwaniu wszystkich komisarzy, że Sowiety nie podpisały Konwencji Genewskiej (w Polsce im ta konwencja nie przeszkadzała), że może sobie każdy żołnierz bezkarnie zastrzelić każdego podczłowieka – Słowianina czy Żyda, można stosować odpowiedzialność zbiorową wobec cywili – np. 150ciu za jednego niemieckiego żołnierza. A praktycznie gwałcić, rabować – może wszystko.

Alianci trzymali i podsłuchiwali jeńców w 2 specjalnych więzieniach, dla zdobycia tajemnic wojskowych. Efektem podsłuchów było 150 tys stron maszynopisu. Wg nich standardowe zachowanie żołnierzy było takie, że w pierwszych dniach były opory, rozkaz to rozkaz a potem oni mieli z tego mordowania zabawę, im to sprawiało frajdę, było normą. To strzelanie do kobiet i dzieci, bezbronnych jeńców. Różnica traktowania jeńców wojennych ujawniała się dopiero w obozach, gdzie Polacy byli bezpieczni a w jednym z tych dla krasnoarmiejców zachowała się tabliczka zakazująca zjadania współwięźniów. Dla cywili w obozach koncentracyjnych nie było żadnej. Żadnego obozu na razie nie pokazano.

Prawdziwy obraz wojny jest potworny, zwłaszcza tego co robili Niemcy, Sowieci. Ale ani jedna ani druga strona nie próbuje wyciągnąć wniosków z tego co się stało, uczciwie tego przeanalizować. Dlaczego?
Sowieckich zbrodni też w pierwszym odcinku nie ma, ani radości z jaką początkowo ich ludność witała Niemców. Rosji starają się nie podpadać.

U mnie jako Polaka to budzi obawy. Przed zbrodniami popełnionymi w II Wojnie Światowej była podobna sytuacja. Pokazywano w Niemczech zakłamane filmy o Żydach. Budzące skojarzenia z karaluchami, tyfusem, podkreślającym chciwość, szkodliwość, zło – generalnie. Kreowano Niemców a właściwie jakichś mitycznych Aryjczyków, nadludzi, Żydom i Słowianom przypisując najgorsze cechy i niepopełnione grzechy. Tylko, że tego nie pokazywano wtedy w polskiej telewizji, choć mieliśmy już w 1938 eksperymentalną, w Warszawie, jako 4 kraj na świecie, czy w kinach.

W pierwszym odcinku ukrywa się zbrodnie Niemców, przypisuje nieistniejące, tak jak Żydom w hitlerowskiej propagandzie, Polakom w kolejnych odcinkach. Pokazuje nawet nie półprawdy o własnych grzechach. To samo wywyższenie jednych i poniżenie drugich. Opluwanie ofiar, oczyszczenie katów. To nie jest film rozliczeniowy ale rozgrzeszeniowy.

No i jak oni, czy raczej ich elita, mają się ustrzec w przyszłości podobnych błędów, jeśli nie próbują nawet uczciwie przeanalizować i wyciągnąć wniosków z poprzednich, tylko starają się je nadusprawiedliwiać, zakłamywać.

*© Irena Szafrańska tzn. pomysł

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

i to wieloznacznym:

Niedowierzanie - "nasi ojcowie, nasze matki" byli sadystycznymi SS-manami i głupimi, niemoralnymi szansonistkami?

Zwątpienie - "nasi ojcowie, nasze matki" mogli być aż tak głupi i zawierzyć Hitlerowi?

Wątpliwość - "nasi ojcowie, nasze matki" nie mogli zakładać obozów koncentracyjnych bo mieli w sobie nienawiści, a mieli głębokie dylematy egzystencjalne i pomagali jak mogli koledze Żydowi.

Zdziwienie - dlaczego bolszewicy nie lubili "naszych ojców, naszych matek" skoro oni byli tacy ludzcy jak w tym filmie? Tylko odczłowieczone bestie mogły nie lubić takich fajowych, dobrych i wrażliwych Aryjczyków zwłaszcza, że później jako enerdowcy albo Schredery przeróżne bardzo tych bolszewików polubili.

Tyle ciekawych pytań można zadać przy okazji tego dzieła post-hitlerowskiej propagandy.

Pozdrawiam

HdeS

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

HdeS

#364490

Zwątpienie - "nasi ojcowie, nasze matki" mogli być aż tak głupi i zawierzyć Hitlerowi?

No właśnie, Ty o to pytasz a oni nie.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364497

Kiedyś spotkałem się ze stwierdzeniem jakiegoś niemieckiego bodajże filozofa: gdy Niemcy przestaną poczuwać się do winy za zbrodnie III Rzeszy, to będzie to oznaczało początek powstawania IV Rzeszy.
Wybielanie Niemców przyspiesza od lat, zaczynają nawiązywać ściślejszą współpracę z Rosją, czyli zaczyna być jak dawniej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364503

Czy to w ogóle możliwe? Ich problem jest poważniejszy niż myślą.
http://wodumedia.com/world-war-ii-axis-invasions-and-the-fall-of-france/a-crowd-of-women-children-and-soldiers-of-the-german-wehrmacht-give-the-nazi-salute-on-june-19-1940-at-an-unknown-location-in-germany-ap-photo/#

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364541

Antypolskiego, oczywiście.
Zamiast to gówno BOJKOTOWAĆ, a draba, który to "dla nas" kopił = utopic w szambie, wy "omawiacie", krytykujecie..
Toż więcej owieczek to-to zobaczy - a strata polska

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364556

BOJKOT!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364558

Jakbym to zobaczył w ogólnopolskiej telewizyjnej reklamie to miałoby sens, na opozycyjnym portalu ze względu na zasięg i rodzaj czytelników jest mało logiczne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364582

Jasne, niech zostanie interpretacja którą przekazują autorzy filmu a my schowajmy się pod kanapę.

Tu są ludzie świadomi nie lemingi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364580

Jasne, niech zostanie interpretacja którą przekazują autorzy filmu a my schowajmy się pod kanapę.

Tu są ludzie świadomi nie lemingi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364581

Fajny opis tego co było w 2 odcinku o Polakach. Niemcy głównie cierpią z powodu okropieństw wojny i dzielnie walczą. Sommer: A tymczasem w niemieckim serialu wreszcie są Polacy...
Polak numer jeden strzela do uciekinierów (Polki i niemieckiego Żyda), którzy kradną mu ubranie. W sumie nie ma się co dziwić.
Polak numer dwa daje żryć, ale też od razu chce zakapować. Uciekinierów ratuje syn szmalcownika, który mówi, że tatuś zwykle wydaje Żydów, więc by ich uratować zabiera ich do lasu. Jak grupka wychodzi zbliżenie na wiszący w chałupie szmalcownika potężny krucyfiks.
Polscy partyzanci o wyglądzie bandziorów-pijanic nosem sprawdzają czy przypadkiem uciekinier nie jest Żydem. I tu nie zrozumiałem wątku - albo Żyd został wykryty przy pomocy bezbłędnego nosa polskiego antysemity albo jednak został uznany za Niemca. W każdym razie Żyd został przybity albo przywiązany do drzewa z napisem, że jest niemieckim konfidentem. Wygląda na to, że przeżył, ale upewnimy się w jutrzejszym odcinku. Może być jeszcze lepiej...

Polacy oczywiście bezproblemowo mają broń.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364626

Trigger

http://www.nordponte.blogspot.no/2013/06/nasze-matki-nasi-ojcowie-i-corka-ryana.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Trigger

#364641

bo na frontach, wiadomo, szaleli naziści, a bombardowani w miastach przez aliantów byli niewinni "nazi ojcowie i nazi matki". Był moment, że Churchill nalegał na bombardowanie Drezna i Lipska bombami gazowymi. Gdyby do tego  doszło, to kto wie, być może Żydzi płaciliby Niemcom odszkodowania do końca świata i dwa dni dłużej!

A w Polsce nie jesteśmy w stanie zrobić filmu takiego, żeby im w pięty poszło już na zawsze. I nie trzeba by niczego wymyślać.
 

A dlaczego nie jesteśmy w stanie go zrobić? Kto tam rządzi i decyduje?
Ci co ich nie ma, bo ich Polacy wymordowali?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#364650

"A w Polsce nie jesteśmy w stanie zrobić filmu takiego, żeby im w pięty poszło już na zawsze. I nie trzeba by niczego wymyślać"

Dokładnie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#365945