Orędzia noworoczne Klausa i Komorowskiego

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Prezydent Czech Vaclav Klaus mówił w swoim orędziu, o trudnych reformach które czekają Czechy w tym roku. Także o tym, że są one niezbędne aby „ nasze dzieci i wnuki nie doświadczyły takich problemów, jakie są udziałem pewnych krajów naszego kontynentu”. Mówił też, że te reformy, choć bolesne, musiałaby przeprowadzić każda władza.
Jak widać, obca jest mu idea „tu i teraz” Tuska. Czechy są w podobnej sytuacji gospodarczej jak Polska, jednak rządzą tam ludzie odpowiedzialni.
Klaus zakończył orędzie wezwaniem do tego, by nie czekać na to, że rok 2011 będzie się rokiem sukcesów, bo samo to się nie stanie. Dodał, że zależy to jedynie od samych Czechów.
Prezydent Komorowski przemawiał z Wisły (chodzi o miejscowość nie rzekę), mimo to, nie obeszło się bez lania wody.
Nawiązał do katastrofy w Smoleńsku i powodzi. Stwierdził, że „państwo zdało ten trudny egzamin” - moim zdaniem na ocenę niedostateczną. Sukces gospodarczy osiągnęliśmy dzięki „odważnej polityce rządu”. Co ciekawe, w tym czasie żadne rankingi światowe jej nie odnotowały. Ja uważam że jest to odwaga, zwłaszcza jeśli chodzi o finanse państwa, w stylu kamikadze. Wspomniał o rozmowach z ” Miedwiediewem i Obamą” oczywiście towarzysze radzieccy na pierwszym miejscu a obce mocarstwo na drugim. O budowaniu „mostów nie murów” tak pomiędzy narodami jak i w polityce wewnętrznej. Mając zapewne na myśli, te stałe do niedawna a obecnie okazjonalne barierki przed pałacem w którym urzęduje i inne swoje osiągnięcia w tym stylu.
„Poczucia dumy z rozwijającej się Rzeczypospolitej” nie odczuwam, raczej poczucie wstydu i trochę bezsilną złość. Majestat Rzeczypospolitej Polskiej, wygląda tak jak TU 154 z napisem „Republic of Poland”. Rozerwany na strzępy, przykryty brezentem i śniegiem, zmieszany z błotem i krwią ofiar, w rosyjskiej bazie wojskowej w Smoleńsku. W jej imieniu przemawia, wybrana niestety przez większość moich współrodaków, osoba za to współodpowiedzialna.
Komorowski zakończył przemówienie przywołaniem sukcesów Adama Małysza i Justyny Kowalczyk, z których możemy się cieszyć, tylko z tym się zgadzam. Można tylko przypomnieć, że choć sportowców w komitecie poparcia B. Komorowskiego, w wyborach prezydenckich były całe stado, to akurat tej dwójki zabrakło.
Mam nadzieję że w tym roku wybierzemy, mimo pacyfikacji niezależnych od rządu mediów, lepiej niż w poprzednim. To, czy odniesiemy w tym roku sukces, jak słusznie zauważył V. Klaus w odniesieniu do Czechów, zależy od naszych działań.
Niestety, Klaus nie jest polskim prezydentem. Na reformy nie mamy co liczyć.

Majestat - po łacinie maiestas, dosłownie najwyższa cześć. Za republiki rzymskiej najwyższa władza i godność całego narodu rzymskiego.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

...uwagi bardzo trafne, też zwróciłem uwagę na kolejność Miedwiediew, Obama. Teraz zaczyna się nagonka na Orbana,dziwnie, że Komorowski nie mówił nic o "zamachu na wolność mediów",może pyta wróżki,

Szczęśliwego Nowego Roku!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#120485

Nie słuchałem orędzia prezydenta Polski. Jestem uczulony na widok tego pana, a radia nie miałem pod ręką. Żałuję.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jerzy Zerbe

#120547

W sytuacji pacyfikacji krajowych mediów mogłoby to śmiesznie zabrzmieć.
Za to powiedział, że samolot nie powinien lądować, choć on nie lądował, tylko podchodził do lądowania. Ekspert kulinarno lotniczy.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#120614

w przeciwieństwie do kaszalociego hodowcy wykorzystującego "ostalnoj swoj um" jedynie do wtopowych wieści, z których cały świat się śmieje.

[quote]Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać. - Kartezjusz.[/quote]

Obibok na własny koszt

======================================================

Nunquam sapiens irascitur.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#120488

Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać. - Kartezjusz.
Fakt, w tym wypadku ani sprawny, ani dobrze używany.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#120592

Gorzej, gdy umysł szwankuje - nie ma czego sprawnie używać!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jerzy Zerbe

#120603

Jakoś dziwnym trafem umknęło naszemu rezydentowi bardzo ważne "osiągnięcie" jego rządu. Tak bardzo POprawili stan POlskiej gosPOdarki, że wpłaciliśmy w 2010 roku do UNII więcej kasy niż z niej dostaliśmy a jeśli do tego dodamy jeszcze kary jakie przyjdzie nam zapłacić za niewywiązanie się rządu z rozpoczętych inwestycji na które pobrał unijną kasę (np. na autostrady) to "sukces" jest naprawdę wyjątkowy. Żeby dopełnić obrazu geniusza kuglarskich sztuczek dodam, że już w swojej noworocznej (01.01.2011r.)wypowiedzi odkrył na nowo starą lansowaną tezę iż główną przyczyną tragedii smoleńskiej była decyzja załogi samolotu o lądowaniu na lotnisku Siewiernyj w trudnych warunkach atmosferycznych.
niezależny Poznań

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

niezależny Poznań

#120496

Te sukcesy nas wykończą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#120595

Z latwoscia przychodzi Panu Prezydentowi powolywanie sie na czyjes sukcesy...

Gdyby nie zaangazowani poliycy Smolensk juz dawno"odszedl by w zapomnienie"-slowami doradzy Nalecza, straty powodziowe rzeczywiscie byly by wieksze(tu caly pseudo sukces na rece ochotnikow,wolontariuszy).
Gdyby rzad byl aktywniejszy w tematyce rzadzenia zapewne braklo by cyfr na tablicy swietlnej Pana Balcerowicza, gdyby nie kryzys juz dawno byli bysmy w strefie EuroL...Sukcesy mozna mnozyc;)

Mamy nowych przyjaciol, prawdopodobnie 2 raporty w sprawie Smolenska,zime 1000 lecia nie rozniaca sie niczym od zim poprzednich, mroz wewnatrz wagonow PKP,bigos,specjalistow od PhotoShopa dla zon prominentow,Mira,Rycha i zbycha znow w polityce-bo juz im przeszlo.

Podium goni podium.

Dalbym komus w pysk...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

LP

#120526

"Dalbym komus w pysk..."

Ja też, podejrzewam że chodzi nam o te same osoby.

Szczęśliwego Nowego Roku!

PS.
Spełnienia marzeń.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#120597

gdzie można znaleźć tekst orędzia Klausa?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jerzy Zerbe

#120548

Niewiem, słuchałem go w pierwszym programie czeskiej telewizji.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#120599

Dla mnie Klaus to prawdziwy mąż stanu. Nasze kundelki do pięt mu nie dorastają!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jerzy Zerbe

#120604