Tydzień według Dyplomacji vol. 6

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Mijający tydzień upłynął pod znakiem zamachów terrorystycznych w Rosji, w metrze moskiewskim i Dagestanie. Z tej ostatniej rosyjskiej republiki płyną kolejne wieści o aktach terroru, tym razem wysadzeniu w powietrze pociągu towarowego. W Inguszetii, którą od Dagestanu oddziela Czeczenia, znaleziono bomby przy cmentarzu. W cotygodniowym przeglądzie najciekawszych publikacji dotyczących spraw międzynarodowych powrócimy jeszcze do Rosji, jednak zwrócę Waszą uwagę także na inne wydarzenia. Przypomnę, że na bieżąco możecie śledzić politykę międzynarodową za pośrednictwem Dyplomacji na Facebooku .

1. Brytyjskie BBC informuje o bojkocie tegorocznych wyborów parlamentarnych w Myanmarze (Birmie) przez główną partię opozycyjną, której liderką jest laureatka pokojowego Nobla - Aung San Suu Kyi. Rządząca w kraju junta wojskowa przyjęła prawo wyborcze, zgodnie z którym Suu Kyi musiałaby zrezygnować z szefowania partii. W efekcie Narodowa Liga na Rzecz Demokracji nie weźmie udziału w wyborach, na co zapewne liczyli wojskowi. Czy bojkot to dobra decyzja? Przykład sunnitów w Iraku pokazał, że niekoniecznie.

2. Profesor Stephen Walt, na swoim blogu na portalu magazynu Foreign Policy, odnosi się do przemówienia prezydenta Baracka Obamy do amerykańskich żołnierzy w afgańskiej bazie w Bagram, dokąd dość niespodziewanie udał się Obama. Jaka jest definicja zwycięstwa według Obamy i jak rozumie ją Walt?

3. Na łamach amerykańskiego New York Timesa kilku ekspertów zastanawia się, czy zamachy w moskiewskim metrze pomogą Putinowi . Tymczasem na stronach internetowych Radia Wolna Europa można przeczytać o narastającym niezadowoleniu z putinowskiej wojny z terrorem, która zaczęła się jeszcze za czasów jego pierwszego premierostwa. Warto zwrócić także uwagę na rosyjskie problemy na Kaukazie , które trwają w najlepsze od dłuższego czasu, a Moskwa nie umie sobie z nimi poradzić - portal Global Security za Voice of America .

4. Brytyjski Economist analizuje trudne relacje pomiędzy brytyjskimi Konserwatystami a kontynentalną Europą , w szczególności brukselskimi politykami i urzędnikami. Obie strony sobie nie ufają, ale przede wszystkim brakuje im zrozumienia. Majowe wybory na 99 procent wymiotą Gordona Browna i jego Partię Pracy, przywracając Torysów do władzy w Londynie. Może warto zacząć myśleć konstruktywnie i pragmatycznie, zamiast chować się za tarczą urazów i nieporozumień?

5. Na stronach internetowych amerykańskiego think-tanku Council on Foreign Relations znajdziemy interesującą dyskusję na temat polityki zagranicznej Turcji, która doznała w ostatnim czasie istotnej korekty. Ankara przestawia się z Zachodu na Wschód, odczuwając nie tylko własną siłę, ale także biorąc aktywny udział w kształtowaniu układu sił w regionie. Ciekawą analizę głównych problemów tureckiej dyplomacji przedstawił na swoim blogu Kącik Dyplomatyczny Patryk Gorgol.

6. Tematem drugiej edycji Agory Dyplomacji była ocena prezydentury Dmitrija Miedwiediewa na półmetku jego rządów. Komentatorzy pisali o tym, czy bilans Miedwiediewa wychodzi na plus czy na minus, a także o relacjach obecnego prezydenta z jego poprzednikiem, dziś premierem, Władimirem Putinem. Zachęcam do lektury oraz komentowania!

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku . Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja . Zachęcam także do dołączenia do społeczności Dyplomacji na Facebooku , do której należy już ponad 230 osób. Bądź zawsze na bieżąco z polityką międzynarodową, komentujcie, dyskutuj, polecaj interesujące artykuły - dołącz do Dyplomacji na Facebooku!

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

Ocena wpisu: 
Brak głosów