Polak Węgier dwa bratanki , lengyel magyar két jóbarát

Obrazek użytkownika jwp
Ogłoszenie
Szanowni Państwo, w ramach Letniego Festiwalu Muzyki i Tańca w Krakowie odbędą się w Krakowie występy artystów z wielu krajów a w tym artystów węgierskich ( choćby Roby'ego Lakatosa )  i zespołów muzycznych czy śpiewaczych.
 
Jak piszą organizatorzy:
     Artyści będą widoczni w centrum miasta. Chóry zaprezentują się w Bazylice Mariackiej oraz w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a towarzyszyć im będzie krakowski chór Hejnał. Orkiestry dęte i mażoretki będą defilować w okolicach Rynku Głównego i Plant, po czym wraz z zespołami tanecznymi wystąpią na Placu Szczepańskim w ramach Lata Leniwców. To wszystko już pierwszego dnia festiwalu, czyli w piątek 9 sierpnia w godzinach popołudniowych.
     W sobotę wykonawcy będą wędrować po Krakowie. Część z nich ponownie wystąpi na Placu Szczepańskim, inni przeniosą się do Parku Decjusza na muzyczny piknik przy Galerii Bronisława Chromego, gdzie słuchacze przy dźwiękach muzyki będą mogli podziwiać prace Profesora, a także skosztować wyśmienitych wyrobów serwowanych w niedawno otwartej kawiarni Sjesta. Będzie ich można także zobaczyć na Kazimierzu w Starej Zajezdni, gdzie uświetnią Dzień Świętego Wawrzyńca.
 
Serdecznie zapraszamy, o szczegółach programu piszemy na stronach Krakowa Niezależnego:
 

]]>http://www.krakowniezalezny.pl/lutoslawki-retuned]]> (W hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu)
 
Pozdrawiam

Mirosław Boruta

 

]]>]]>Letni Festiwal Muzyki i Tańca 2013

Aranka Małkiewicz
Aleksander Małkiewicz

Od 9 do 11 sierpnia 2013 odbywać się będzie Letni Festiwal Muzyki i Tańca w Krakowie. Festiwal od kilku lat odbywa się w ważnych europejskich ośrodkach kultury, m.in. Budapeszcie, Pradze, Paryżu, Dubrowniku, Salzburgu oraz Madrycie. W tym roku Kraków stanie się sceną dla artystów z różnych stron Europy. Gościć będziemy zespoły muzyczne z Węgier oraz grupy taneczne z Anglii, Bułgarii i Turcji. Artyści będą widoczni w centrum miasta. Chóry zaprezentują się w Bazylice Mariackiej oraz w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a towarzyszyć im będzie krakowski chór Hejnał. Orkiestry dęte i mażoretki będą defilować w okolicach Rynku Głównego i Plant, po czym wraz z zespołami tanecznymi wystąpią na Placu Szczepańskim w ramach Lata Leniwców. To wszystko już pierwszego dnia festiwalu, czyli w piątek 9 sierpnia w godzinach popołudniowych. W sobotę wykonawcy będą wędrować po Krakowie. Część z nich ponownie wystąpi na Placu Szczepańskim, inni przeniosą się do Parku Decjusza na muzyczny piknik przy Galerii Bronisława Chromego, gdzie słuchacze przy dźwiękach muzyki będą mogli podziwiać prace Profesora, a także skosztować wyśmienitych wyrobów serwowanych w niedawno otwartej kawiarni Sjesta. Będzie ich można także zobaczyć na Kazimierzu w Starej Zajezdni, gdzie uświetnią Dzień Świętego Wawrzyńca. Tutaj słuchacze będą mogli spróbować produkowanego na miejscu piwa Spiż, którego warzeniem zajmują się uznani mistrzowie piwowarscy. W przypadającym w niedzielę trzecim dniu festiwalu, również w Starej Zajezdni, odbędzie się gala finałowa, podczas której zobaczymy i usłyszymy wszystkich artystów.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod nr 608 345 890 lub 600 419 444 oraz pisząc na adres: biuro@cracoviaandante.pl

Na wszystkie imprezy wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Główny organizator: Muzsa Fesztivál (Węgry)
Współorganizator: Cracovia Andante
Partnerzy: Collegium Vini – Towarzystwo Spowalniania Czasu; Kawiarnia Sjesta – Galeria B. Chromego; Stara Zajezdnia – De Silva
Patroni medialni: RMF Classic, Kraków Niezależny, Polska Muza, Gość Niedzielny.

 

]]>]]>„Lutosławki – Retuned”

 

Czwartek, 8 sierpnia 2013 r., godz. 19.30

Stara Zajezdnia, ul. Św. Wawrzyńca 12, Kraków

Wykonawcy: Szymon Klima – klarnet, Piotr Wyleżoł – fortepian, Adam Kowalewski – kontrabas
Gościnnie: Roby Lakatos – skrzypce

Muzyka jest wielowymiarowa – w momencie, gdy zdaje się mówić jedno, jednocześnie przekazuje coś innego – czasem w sprzeczności ze sobą” – Witold Lutosławski

To zdanie Witolda Lutosławskiego, stało się inspirującym mottem dla Szymona Klimy, Joachima Mencla i Adama Kowalewskiego, którzy przygotowali wyjątkowy projekt „LUTOSŁAWSKI-RETUNED”, będący prekursorską, klasyczno-jazzową interpretacją dzieł, przygotowaną specjalnie na Rok Lutosławskiego, obchodzony w setną rocznicę urodzin Kompozytora. W czwartkowym koncercie na fortepianie zagra w miejsce Joachima Mencla inny znakomity pianista krakowski Piotr Wyleżoł.

Na program koncertu składają się „Preludia taneczne”, w oryginale napisane przez Lutosławskiego na klarnet z fortepianem, które tutaj, dzięki interpretacji muzyków, reprezentujących na co dzień odmienne środowiska twórcze (muzyka klasyczna, jazz, gospel) zyskują nowe, niepowtarzalne brzmienie i oryginalną interpretację nieklasyczną. Warto przy tym zauważyć, iż w linii klarnetu zostaje w całości tekst oryginalnie napisany przez Lutosławskiego, jednakże w wykonaniu Trio wzbogacony jest licznymi improwizacjami jazzowymi. Program koncertu współtworzą także utwory Lutosławskiego, komponowane pod pseudonimem Derwid (piosenki, tańce, liryczne ballady i folk), które również w interpretacji Klima – Wyleżoł – Kowalewski zyskują nowatorskie brzmienie i kojarzą się słuchaczom w zasadzie ze standardami jazzowymi, dość wyraźnie rysując ekspresyjność Lutosławskiego. Do udziału w tej części programu polscy muzycy zaprosili słynnego skrzypka Roby Lakatosa z którym wykonają popularne w latach 60-tych piosenki napisane przez Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid. Poniżej zapowiedź koncertu:

]]>]]>

Organizator: Cracovia Andante ]]>www.cracoviaandante.com.pl]]>
Informacja i rezerwacja biletów: tel. 608345890 e-mail: biuro@cracoviaandante.pl

Letni Festiwal Muzyki i Tańca (8-11 sierpnia) – Serdecznie zapraszamy!

Mirosław Boruta

Temat węgierski podejmujemy na stronach Krakowa Niezależnego często i chętnie. Ma to związek z drogą, którą obrał nowy premier Węgier – Victor Orban i nowy węgierski parlament. Drogą odbudowy państwa a przede wszystkim odbudowy dumy narodowej, bo tego europejskie lewactwo tak bardzo nam zazdrości i „chce odebrać” poprzez liczne projekty quasi-kulturowe i quasi-modernizacyjne.

Nowa konstytucja Węgier i wypływające stąd kolejne prowęgierskie posunięcia nowej, budapesztańskiej ekipy rządowej, przy wsparciu większości narodu, są naszym ideałem. Marzymy o polskim rządzie i polskim parlamencie tak, aby zmieniać państwo i wspólnotę narodową w pożądanym przez Polaków (a nie peoli) kierunku…

Pod linkiem: ]]>http://www.krakowniezalezny.pl/tag/wegry-magyarorszag]]> piszemy m.in. o tegorocznej Narodowej Pielgrzymce Węgrów do Częstochowy i Krakowa, piszemy także o wyjazdach na Węgry organizowanych przez Kluby Gazety Polskiej.

Teraz natomiast mamy zaszczyt objąć patronatem medialnym festiwal muzyczny, który odbędzie się w Naszym Mieście od 8 do 11 sierpnia, a w którego programie aż skrzy się od węgierskich akcentów. Szczegóły na zamieszczonych poniżej plakatach:

]]>letnifestwiallutoslawski]]>]]>Beznazwy-1]]>Życzymy Państwu wspaniałej zabawy i polecamy naszych węgierskich przyjaciół nie tylko opiece Bożej, ale także opiece zaprzyjaźnionych z Nimi Krakowian, szczególnie z Klubów Gazety Polskiej ;-)

Lengyel, Magyar – ket jo barat, egyutt harcol, s issza borat!

(Od Redakcji): O Festiwalu piszą także u nas pp. Aranka i Aleksander Małkiewiczowie:
]]>http://www.krakowniezalezny.pl/letni-festiwal-muzyki-i-tanca-2013]]>

Polecamy także informację o koncercie „Lutosławki – Retuned” (8 sierpnia, 19:30):
]]>http://www.krakowniezalezny.pl/lutoslawki-retuned]]>

Brak głosów