III RP im. ppłk. dypl. Zygmunta Berlinga

Obrazek użytkownika AdamDee
Historia

Aleksander Ścios:

"[...]istnieje historyczna i prawna ciągłość pomiędzy Związkiem Sowieckim, a obecną, rzekomo demokratyczną Rosją, zaś ukrywanie prawdy o zbrodni ludobójstwa jest dla władz Federacji Rosyjskiej kwestią dotyczącą bezpieczeństwa państwa."

Istnieje również historyczna i prawna ciągłość po stronie polskiej - kontynuacja kolaboracji z naszym sąsiadem ze wschodu w "trosce" o Polskę.

W poniedziałek 22.11. TVP1 przypomniało znakomity spektakl Sceny Faktu zatytułowany "Willa szczęścia". Scenariusz został oparty na wspomnieniach rotmistrza Narcyza Łopianowskiego „Rozmowy z NKWD 1940-1941”.
Rzecz dotyczy losów "rotmistrza Narcyza Łopianowskiego i grupy polskich oficerów przebywających w sowieckiej niewoli, którym w końcu 1940 r. Rosjanie zaproponowali współpracę w celu utworzenia polskiego wojska, mającego walczyć z Niemcami u boku Armii Czerwonej."

"Rotmistrz Łopianowski, osadzony w obozie Kozielsk II, był naocznym świadkiem i uczestnikiem mało znanego epizodu II wojny światowej – negocjacji między najwyższymi władzami NKWD a wyciągniętymi z [więzień] obozów jenieckich polskimi oficerami.
W październiku 1940 r. (osiem miesięcy przed wybuchem wojny niemiecko-radzieckiej) niespodziewanie przewieziony do Moskwy, przesłuchiwany na Łubiance przez samego Berię, wraz z kilkunastoma innymi oficerami był przetrzymywany w luksusowej willi w podmoskiewskiej Małachówce, gdzie próbowano nakłonić go do udziału w realizacji planu powołania polskich oddziałów.

Rozmowy te prowadził podpułkownik Zygmunt Berling, późniejszy generał, inspirowany przez pułkownika NKWD Jegorowa."

Cytat za:
http://www.tvp.pl/kultura/teatr/teatr-telewizji/archiwum/willa-szczescia/592098

Znakomita rola Szymona Bobrowskiego odtwarzającego postać Berlinga zwala z nóg. W szczególności w Polsce AD2010 - Polsce posmoleńskiej, Polsce platformianej, tuskowo-komorowskiej.
Bobrowski zagrał Berlinga, a zarazem zagrał również postać, którą można by poskładać z dzisiejszych głównych bohaterów naszej sceny politycznej.
W zasadzie już życiorys Berlinga to postać jakby żywcem wzięta z najbardziej ponurych odmętów III RP. Ambitny karierowicz, złodziej, a finalnie dezerter i zdrajca działający w interesie najbardziej wrogiego Polsce mocarstwa. Jednocześnie tłumaczący swoją postawę w trakcie wydarzeń w Małachówce jako wywodzącą się z najszczerszego patriotyzmu i troski o losy Polski.

Wyraziście zarysowana postać Berlinga, subtelnie oddany nastrój troskliwej opresji sowieckiego gospodarza i postaw polskich oficerów stanowiących element wyrafinowanej gry - ich dylematy, słabości i presję grupy. Znakomicie przedstawiona postać rotmistrza Łopianowskiego, którego zagrał świetny Marcin Perchuć.

"Willa szczęścia" to rzecz o Polsce platformianej. Jeszcze nie widziałem tak celnej paraleli na to w jaki sposób rozgrywano nas wtedy i rozgrywa się nas teraz.
Naszymi własnymi rękami.

Zupełnie jak teraz.

Brak głosów

Komentarze

Wyrazy uznania dla wrażliwości i spostrzegawczości autora tego świetnego felietonu.
Wydawać by się mogło że po obejrzeniu spektaklu " Willa szczęścia " cała rzesza telewidzów wykrzyczy zauważoną dziwną analogię dzisiejszej rzeczywistości , w tle tej historycznej przedstawionej w spektaklu.
Zwłaszcza dzisiaj kiedy "nasz" obecny prezydent posiłkuje się opiniami dziś już 86-letniego byłego berlingowca i zaprasza go razem z niedawnymi towarzyszami z najbliższego otoczenia , na posiedzenie BBN w pałacu prezydenckim.
Relatywizowanie tego faktu przez media , zarówno publiczne jak i komercyjne , tłumaczące że kluczem zaproszeń było sprawowanie funkcji prezydenta czy premiera , to czysta kpina z pojęcia homo-sapiens.
Dzisiejsza władza urządziła nam "Willę szczęścia" w wymiarze makro , ale kiedy się w tym połapie zwykły Kowalski?

Vote up!
0
Vote down!
0

aster

#108996

[quote=asterpat][...]Wydawać by się mogło że po obejrzeniu spektaklu " Willa szczęścia " cała rzesza telewidzów wykrzyczy zauważoną dziwną analogię dzisiejszej rzeczywistości , w tle tej historycznej przedstawionej w spektaklu.[/quote]
Oglądałem ten spektakl pierwszy raz choć premiera była 21 kwietnia 2008 roku. Oglądałem i nie mogłem się nadziwić, że w TVP istnieje jeszcze ktoś, kto jest w stanie sprawić ponowną emisję właśnie teraz, w Polsce posmoleńskiej.
Może przeceniam znaczenie takich drobiazgów ale zgadzam się całkowicie - spektakl wręcz krzyczał analogiami.

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#109020

Krzysztof J. Wojtas
Miałbym silne opory przed tak jednoznacznym "ustawianiem" tej postaci; napisałem niedawno uwagę, o roli polskich sprzedawczyków służących carowi (jako królowi polskiemu) w czasie Powstania Styczniowego.
Nasuwają się pewne analogie.

A tak przy okazji. Czy pokusiłby się Pan (albo ktoś inny, a obeznany z tematem), o napisanie notki tyczącej pozbawieniaBerlinga dowództwa?

Jeden z moich kolegow, niestety ś.p., miał okazję rozmawiać z Berlingiem - miał willę na półwyspie Zalewu Solińskiego w Bieszczadach. Było to na jakiś rok przed śmiercią tego generała i było mu już obojętne.

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#109000

Sam Berling frapuje mnie raczej średnio. Interesująca jest jego postać w kontekście tego co się widzi w chwili obecnej, wystarczy tylko uruchomić TV...

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#109030

Krzysztof J. Wojtas
Jeśli bedziemy patrzeć nie dalej niz telewizor - to czarno widzę.

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#109032

Tylko po co taplać się w życiorysach takich popaprańców jak Berling jeśli nie w konkretnym kontekście ?

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#109036

Krzysztof J. Wojtas
Mam więc pytanie - czy celem Polski ma być wojna z Rosją?

W innych dyskusjach wskazywałem, że Zachód będzie dążył do sojuszu z Rosją celem wspólnego przeciwstawienia sie Chinom.
I to widać. nawet Białorusi gotowi byli zapłacić (Sikorski był razem z kimś tam w Mińsku i oferowali 3 mld EU), z zerwanie z Chinami. Także Rosji przestał sie podobać Łukaszenka.

Czemu zatem miałaby służyć wojna z Rosją/ Na tym tle Zachód bedzie tylko negocjował lepsze warunki dla siebie - a my za to zapłacimy. Bo już zostaliśmy sprzedani przez Brukselę - tera mamy im tylko d... podetrzeć.

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#109043

Pytanie powinno brzmieć - czy celem Rosji ma być wojna z Polską ?
Jeśli tak to będzie wojna.
Jeśli nie to nie będzie wojny.

Osobiście obstawiam to drugie bo Rosja ma tutaj tak lojalnych sojuszników, którzy robią co się Kremlowi podoba, że po co miałaby być Rosji potrzebna kompromitacja podobna do tej z Gruzji ?

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#109046

 Aż dziw że to puścili.

Oglądałem z córką gimnazjalistką.Ona sama powiedziała że to tak jak teraz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#109084