Filozofia faulu

Obrazek użytkownika Zebe
Sport

Celowo czekałem z komentarzem do końca Mistrzostw Europy w „handballu”, bo nie chciałem uchodzić za krytykanta, który uprawia krytykanctwo na przekór „sukcesom”.

Wypowiedz trenera Wenty, po przegranym meczu półfinałowym ,jest dla mnie osobiście , nie do przyjęcia. Obwinianie sędziów z powodu paru pomyłek, jest niedorzecznością. Nikt nam kłód pod nogi nie rzucał. Trener Wenta miał prawo „na gorąco” wygłaszać takie opinie, ale dziennikarze powinni zachować umiar i nie rozpoczynać „tańca czarownic”.
Czy mieliśmy się poczuć lepiej? Czy mieliśmy zostać wyimaginowanymi Mistrzami Europy ? Czy powinniśmy być beatyfikowani za krzywdy, które nam wyrządzono ? Rzekomo ?

Wolne żarty. Nie byliśmy aż tak dobrzy.

Piszę ten tekst, bo w młodości grałem w piłkę ręczną. Nie profesjonalnie, ale w szkole średniej, gdzie zespół w którym grałem,  zdobył tytuł Wicemistrza Województwa Śląskiego w rozgrywkach szkół ponadpodstawowych.

Piłka ręczna jest sportem brutalnym w porównaniu z innymi dyscyplinami „sportów halowych”. Nawet hokej na lodzie jest „łagodniejszą” grą.
Problem polega na tym, że my, tak naprawdę, interesujemy się jakąś dyscypliną sportu ( poza piłką nożną ), jak zaczynamy wygrywać.

Interesujemy się, nie rozumiejąc do końca specyfiki tej gry ( nie piszę o fanach tych dyscyplin ).
Ogólnie, to patrzymy na faule z perspektywy piłki nożnej, na której to wszyscy się „znamy”.

Komentatorzy sportowi mają , niestety, też mgliste pojęcie o piłce ręcznej.
Ja nie słyszałem wytłumaczenia telewidzom pojęć „obrona w kole” lub „obrona w strefie”. Nie usłyszałem też wytłumaczenia linii  „dziewięciu metrów”. Komentatorzy nie rozróżniali wagi faulu na linii oraz faulu w wyskoku. Nie mieli wreszcie pojęcia o strategii obrony ani też o blokadzie rzutu, myląc ją z nieprzyznanym przewinieniem !