Działania zwiazane z 75-tą rocznicą w Wielkopolsce.
Materiały publikowane na stronie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego i blogu bezprzesady.com dotyczące działań rocznicowych:
Prelekcje w szkołach i pokaz filmu dokumentalnego: w 75-tym roku od zbrodni Ludobójstwa.
Nasze Stowarzyszenie rozpoczyna akcję informacyjno-edukacyjną podczas której będziemy chcieli zapoznać szeroką grupę młodzieży szkolnej z tematem zbrodni dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich (głównie spod znaku OUN-UPA). Cykl prelekcji będzie miał też na celu przybliżenie heroicznej postawy ukraińskich bohaterów narodowych ratujących życie Polakom poprzez schronienie czy też ostrzeżenie, jak i inne formy pomocy. Ludzie ci byli narażeni na zemstę ze strony nacjonalistów ukraińskich. Tak zresztą się działo. Część z nich zginęła zamordowana przez zbrodniarzy z pod znaku tryzuba i band UPA.
Pierwsze spotkanie w czerwcu miało miejsce na ulicy Fredry 13 w tamtejszym zespole szkół średnich. Jako prezes stowarzyszenia zaproszony na lekcję wychowawczą miałem okazję zaprezentować film dokumentalny „Zapomnij o Kresach” którego byłem pomysłodawcą i inicjatorem, odpowiedziałem na pytania zadane przez młodzież, ale też mówiłem o sprawiedliwych Ukraińcach, naszej akcji której celem jest propagowanie informacji na ich temat. Wspiera mnie w tym wiele osób, nie tylko z grona członków naszego stowarzyszenia, ale też i z całej Polski.
Ponadto naświetliłem młodzieży zagrożenia i problemy związane z odradzaniem się neo-nazizmu na terenach Ukrainy, a także ostrzegłem przed radykalizowaniem postaw prowadzącym do negacji innych grup narodowościowych czy też wyznaniowych. Wspomniałem o negatywnym zjawisku nacjonalizmu – które jest zagrożeniem dzisiejszego świata, ubierane w różne formułki mające tłumaczyć rzekomą miłość do własnego narodu, zachowania te powodują negacjonizm w stosunku do innych narodów, czy to sąsiadujących, czy też takich, których przedstawiciele przebywają w danym kraju.
Z uwagi na duże zainteresowanie i interakcję młodzieży spotkania te będą kontynuowane.
Zapraszam do pomocy w ich organizowaniu szczególnie w roku rocznicy Ludobójstwa.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe
Cykl spotkań rocznicowych – 75-ta rocznica Ludobójstwa.
Dzisiejszego dnia odwiedziłem na zaproszenie szkoły w Środzie Wielkopolskiej. Cztery szkoły, łącznie kilkuset młodych ludzi, którzy mogli obejrzeć film, dowiedzieć się o rocznicy, o naszej idei bohaterów Sprawiedliwych Ukraińców. Tych, którzy powinni zająć miejsce gloryfikowanych w tej chwili na Ukrainie bandytów spod znaku OUN-UPA. Mówiłem o tym, jak można stawiać na piedestał NEGATYWNYCH „bohaterów”; morderców i bandytów, tłumacząc się ze innych się nie ma – co zresztą jest nieprawdą.
Prawdziwymi bohaterami bowiem, byli wspaniali ukraińscy synowie i córy tej ziemi, którzy mimo zagrożenia podejmowali ryzyko, ostrzeżenia czy też przechowania przed zbrojnymi bandami nacjonalistów ukraińskich – swoich polskich braci.
To była główna wymowa tych spotkań.
Także najwyższa wartość: prawda o zbrodni i jedyna prawdziwa szansa pojednania budowana na jej głoszeniu.
Burmistrz Środy Wielkopolskiej jest w Ogólnopolskim Komitecie Honorowym Obchodów 75-rocznicy Ludobójstwa na Kresach. Zrozumienie jak ważne jest propagowanie tej prawdy jest wzorcowe z jego strony. Oby więcej było takich miast w Polsce. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć porozumienie i bezpieczeństwo wspólnej egzystencji z naszymi braćmi zza wschodniej granicy: wypleniając kłamstwo i fałsz o nieprawdziwych bohaterach – zbrodniarzach z OUN-UPA i innych nacjonalistycznych organizacji odpowiedzialnych za śmierć setek tysięcy ofiar: polskich, ukraińskich, żydowskich, ormiańskich, rosyjskich, czeskich, olenderskich, niemieckich również.
4 spotkania w Środzie Wlkp.
1 spotkanie:
(tutaj po spotkaniu podeszły do mnie dwie nauczycielki, dając świadectwo o prawdzie: rodzina jednej z nich pochodziła z Kresów, jej babcia mówiła o straszliwych zbrodniach i okrucieństwie nacjonalistów ukraińskich, drugiej mąż pochodzi z województwa podkarpackiego – jak powiedziała pamięć o zbrodniach jest tam ciągle żywa)
2 spotkanie:
(po tym spotkaniu miałem okazję spróbować na stołówce szkolnej doskonałych pierogów z serem, w końcu kresowej potrawy)
3 spotkanie:
(zgromadzona młodzież w Zespole Szkół Akademickich bardzo uważnie wysłuchała mojej prelekcji, co więcej była świadoma historii o której opowiadam; na moje pytanie o skrót UPA usłyszałem odpowiedź, co więcej dowiedziałem się że niedawno był w gościnie generał Mirosław Hermaszewski, kresowiak pochodzący z wsi Lipniki na Wołyniu – cudem ocalały z rzezi, jego ojciec zginął zamordowany przez banderowców)
4 spotkanie:
(tutaj też spore zaskoczenie, nauczycielka historii [foto powyżej] ma korzenie kresowe, ze Stanisławowa, również doskonale zorientowana w tym, czym ta zbrodnia była, jej rodzina straciła wszystko uciekając z Kresów, informacje na temat zbrodni przekazywane z pokolenia na pokolenie są żywe w tej rodzinie).
Akcje edukacyjne będą podejmowane do końca roku rocznicowego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1482 odsłony
Komentarze
To powinno wyjść z Ministerstwa Edukacji
14 Czerwca, 2018 - 17:51
By młodzi ludzie zostali uświadomieni
Pełni wiedzy nie słuchali by tych narracji
Które wlewają im do głowy nawiedzeni
Pozdrawiam
"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"
"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"