Prelekcja przed 11 listopada

Obrazek użytkownika Piotr Szelągowski
Kraj

Zaproszono mnie do Zespołu Szkół Łączności abym powiedział co nieco o żołnierzach wyklętych. Postanowiłem skoncentrować się przede wszystkim... na manipulacji. Dla porównania przyniosłem kilka tomików tzw. "Tygrysa", opowiadających o działaniach band UPA i band...NSZ i innych organizacji niepodległościowych. W tym zestawieniu wskazałem na użycie słowo "banda". Tak jak w pierwszym przypadku - UPA i jej działania na terenach Bieszczad doskonale ilustruje słowo "banda" tak w drugim- nie jest niczym innym jak manipulacją, socjotechniką mającą - w latach okupacji Sowietów i rodzimych kolaboranckich działaczy organizacji komunistycznych - za cel nic innego jak tylko przekonać szerokie warstwy społeczne o tym że ci którzy w tak tragiczny sposób sprzeciwili się tej okupacji mają być traktowani nie inaczej  jak: bandyci.

To co przyniosło nam niepodległość 11 listopada 1918 roku, która to data była swoistym ukoronowaniem długoletniej walki o ten cel, upamiętniona i honorowana wraz z głównymi postaciami teko sukcesu politycznego - w przypadku żołnierzy działających w latach 1945 - i w dalej (do 1963 roku), nie było mowy o ustanowieniu jakiejkolwiek daty pamięci, a ich samych traktowano też i czasami jako współwinnych okupacji, wciskając im kolaborowanie i współpracę z nazistowskim okupantem.

Wszystko byle tylko zszargać ich imię a pamięć o nich splugawić. Aby nie byli wzorem dla rodzących się pokoleń. Manipulacja.

Taka sama manipulacja zachodzi dziś w wielu krajach. Niektóre aspekty manipulacji socjotechnicznej moa wydawać się pozytywne, jeżeli maja budować moralne i etyczne postawy i wartościować zachowania. Jednak nadal budzi pewną wstrzemięźliwość sposób ich budowania. Manipulacja.

Są też przykłady bardzo negatywne, takie które mają za cel wybielić zbrodniarzy, zmniejszyć ich odpowiedzialność czy wręcz zatrzeć kłamliwie prawdziwe ich zbrodnie. Tutaj takim przykładem jest Ukraina i gloryfikacja nacjonalistów ukraińskich, kolaborantów z nazistami i zbrodniarzy wojennych nigdy nie osądzonych.

Na tej dodatkowej lekcji próbowałem powiedzieć młodym ludziom jedno: aby umieli dostrzegać prawdę czytając różne informacje w internecie, prasie, książkach - mediach. Aby potrafili za pomocą krzyżowej metody sprawdzającej analizować to co próbuje się im przekazać, mając w tym swój cel.

Krótko mówiąc: aby wystrzegali się manipulacji...i umieli ją rozpoznać. Potrafili poświecić odpowiednio dużo czasu na analizę i myślenie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)

Komentarze

pracowite w ogłupianiu.

Pozazdrościć wykonanej pracy, zwłaszcza w sytuacji, gdy naokoło w mediach historia i pamięć są z samego założenia zakłamywane.

Vote up!
6
Vote down!
0

Apoloniusz

#1552516

Przemilczanie istotnych informacji, wyrywanie zdan z kontekstu, tworzenie wlasnego swiata... itd...

Manipulowano za Komuny, manipulowano w i po 1989 r. manipulowala koalicja PO-PSL  i manipuluje PiS...

Szkoda, ze PiS "wszedl w buty" poprzednikow w manipulacji - bo ma (jeszcze wiecej mial 2 lata temu...) tyle zadatkow na poprawe i dobre rzady, ze wcale nie musial uciekac sie do manipulacji - a przyznanie sie do bledow i ich poprawa wcale nie musi powodowac utrate popularnosci. Przeciwnie: uczciwe stawianie spraw powoduje wzrost zaufania...

Wiec po co manipuluja (i politycy, i media)? Z przyzwyczajenia?

Vote up!
4
Vote down!
-1

mikolaj

#1552593

Najsmutniejsze jest to co robią w sprawie nacjonalistów ukraińskich i ich działań wrogich Polsce.

Czy mają tak kiepski biały wywiad że tego nie dostrzegają?

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#1552834

Polityka, która osłabia siłę moralną, tęgość charakteru, poczucie odrębności, uczciwość obywatelską – taka polityka chociażby największymi zdobyczami pochlubić się mogła, jest w ostatecznym rezultacie dla narodu zgubna.

~ Jan Ludwik Popławski, Wybór pism.

PS

http://demotywatory.pl/1705431/Manipulacja

http://demotywatory.pl/4804313/Sztuka-manipulacji-opanowana-do-perfekcji

Vote up!
3
Vote down!
0

casium

#1552625