Jutro we Wschowie.

Obrazek użytkownika Piotr Szelągowski
Kraj

Jutro we Wschowie, dzięki organizacji i zaproszeniu Pana Kotwickiego, pokaz filmu i krótka prelekcja. Film "Zapomnij o Kresach", powstał dzięki wydatnej pomocy dr Rafała Sierchuły, zainspirowany przeze mnie chęcią zarejestrowania przeżyć tych, którzy ocaleli - z Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA.
Reżyseria Jana Łukasika doskonale oddaje w ciągu dwudziestu minut jego trwania traumę tych przecież kilku i kilkunastoletnich dzieci - wtedy.
Nie zapominajmy nie tylko o tym, co się tam stało, ale też i o wieku ocalonych.
Jak bardzo zmieniło to ich, jak zniszczyło dzieciństwo...
To najbardziej mnie przeraża i zasmuca.
Szczególny akcent w filmie kładziony jest (na czym mi bardzo mocno zależało) na Sprawiedliwych Ukraińców, tych którzy mimo wszystko, mimo zagrożenia życia - pomogli, ostrzegli czy też nawet otaczali opieką polskie rodziny ochraniając je.
Nie możemy o nich zapomnieć.
To jedyna świetlista - błyszcząca w tym mroku okrucieństwa wysepka nadziei dla nas i dla nich.
Jedyny most na którym możemy budować trwały dialog.
Miłość brata - drugiego człowieka.
Piotr Szelągowski

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)

Komentarze

Witam i pozdrawiam Piotr. Dokładnie tak budujemy mosty dla Pana Starosty! Ludobójstwo banderowskie, które dokonało się na Wołyniu i Kresach, było w swiom przebiegu tak diaboliczne, że wydawało się że w tamtych dniach i miesiącach, wszystkie mocopędne diabły, zlatywały się na tę zalaną krwią ziemię naszych przodków, jak na sabat, by następnie rękoma banderowców gwałcić i mordować. Nieprzenikniona, wielka ciemność ludzkiej podłości, ogarnęła ludzkie serca i całe lokalne społeczności i tylko gdzieniegdzie świeciły jeszcze mocnym, wyrazistym, jakby na przekór wszystkiemu, gwiazdy serc dobrych i prawych i to byli właśnie Owi Sprawiedliwi Ukraińcy.

To Oni nie zaparli się Chrystusa w swoim braciach i siostrach, to Oni do końca okazali człowieczeństwo i na morzu szalejącej nienawiści, rozpętanej przez demoniczny banderyzm, pozostali do końca ludzmi i dziećmi Bożymi. Wieczna Im chwała i cześć! Polska Wam tego nigdy nie zapomni, a Chrystus Pan już Wam to wynagrodził niegasnącym wieńcem wdzięczności ocalonych i żyjącach w prawdzie.

Vote up!
5
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1533703

to właśnie do Wschowy został po tzw. wyzwoleniu ekspatriowany z Równego mój pradziadek Stelmasiewicz, i tam też zmarł.

Vote up!
2
Vote down!
-1

Ewaryst Fedorowicz

#1533732

Owi Sprawiedliwi Ukraińcy w Komarnie ostrzegli również mojego dziadka śp. Michała, że grozi mu śmierć z rąk banderowców z UPA, dziadek nie uwierzył stwierdzając, że żadnemu Ukraińcowi nie wyrządził krzywdy więc mu nic nie zrobią. A okazało się, że za to tylko, że był Polakiem banderowcy zarąbali Go siekierami! Po Jego śmierci prawi Ukraińscy sąsiedzi po kryjomu pomagali babci jak tylko mogli dzieląc się żywnością.

Musimy pamiętać o okrutnym ludobójstwie dokonanym przez bandziorów z UPA i OUN oraz Ukraińców na Polakach, ale musimy też pamietać o Ukraińcach, którzy narażając swoje życie pomagali Polakom. Podobnie jak Polacy pomagali Żydom ponosząc niejednokrotnie śmierć z rąk Niemieckich żołdaków. Przydałby się godne upamiętnienie Sprawiedliwych Ukraińców.

Vote up!
2
Vote down!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1533772