Krótko o władzach związków zawodowych

Obrazek użytkownika Zolmar
Kraj

Minęło kilka dni po podpisaniu umów pomiędzy władzami związków zawodowych a rządem. I jedni i drudzy przedstawiają się jako zwycięzcy. A zwykli górnicy? A Polska?

Władze związków zapewniły spokój władzy w roku wyborczym, sobie chwilowe przedłużenie agonii ale nie rozwiązały problemów, które prowadzą do tej agonii i które wrócą wkrótce ze zdwojoną siłą.

Przez chwilę górników, tak jak w roku 1980 robotników, zaczęły wspierać (pomimo medialnej nagonki rządowej na górników z "7 tysięcznymni zarobkami") różne grupy zawodowe drobni przedsiębiorcy, pielęgniarki, taksówkarze, kolejarze, kibice, inteligenci. Zaczęła się odtwarzać solidarność społeczeństwa.

Była szansa na rozwiązanie całościowego problemu (i wcale nie przy użyciu przemocy jak usiłują dorobić twarz buntowi górników przeciwnicy protestów) jakim jest dla polskiej gospodarki (i nie tylko) obecna władza państwowa od 7 lat praktycznie władająca każdym możłiwym narzędziem władzy, nawet organami kontroli władzy. Mówiąc krótko dyktatorska.

Czy teraz, po załatwieniu pozytywnie (czy napewno?) przez górników  spraw ważnych tylko dla siebie, wspierające górników spółeczeństwo z zewnątrz przy następnym buncie ponownie poprze solidarnie górników?

Czy obecne władze związków zawodowych to jeszcze Niezależna "Solidarność" czy już CRZZ?

 

 

 

grafika: http://wmsolidarnosc.blogspot.com/2013_10_01_archive.html 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:11)

Komentarze

Ustawa o związkach zawodowych jak i ludzie będący dziś na ich świeczniku są do natychmiastowej wymiany.

Związki muszą wyjść poza zakłady pracy i należy je finansować jedynie ze składek.

Najlepszym przykładem solidnie i właściwie działajacych zwiazków są...związki zawodowo-branżowe w Niemczech.

Proszę sznownych internautów o zainteresowanie się udziałem przewodniczącego Dudy w tej spółce: DEKOM sp. z oo

Pozdrawiam.

 

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1461671

W umowie z rządem NIE ZAŁATWIONO NIC co powoduje wysokie straty kopalń (np. ruski wegiel, a aż się prosi ogłosić na niego embargo np. w odwecie za embargo za żywność, lub znaleźć taki parametr, który węgiel polski spełnia a ruski  nie i zablokować import jako szkodliwy).

Moim zdaniem jako punkt pierwszy powinien byc postulat wcześniejszych wyborów ;)))

NIE ZAŁATWIONO wysokości odpraw prezesów i uzależnienia ich od warunków zwolnienia. Sam się zwalnia brak odprawy, zwalniany jest za np. złe wyniki kopalni brak odprawy bo w imię czego nagradzać go za zaniedbania w podobny sposób jak w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego.

NIE ZAŁATWIONO uzależnienia pensji prezesów, wiceprezesów i reszty kadry od wysokości zysków kopalni ani powrotu do ustawy kominowej). W końcu te 2 mld złotych rocznie na ich pensje wpływa na koszty utrzymania kopalni i zadłużenie.

 

W umowie z rządem ZAŁATWIONO przedłużenie czasu odpraw dla kadry z 3-6 miesięcy do 12 miesięcy a dołowym górnikom bez zmian.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

„Naród, który nie ma siły i woli powiedzieć łotrom, że łotry, nie wart być narodem." Aleksander Fredro

#1461674

Spółka "Dekom". Jak powstała "Solidarność" w 1980 roku to dostała jakąś część majątku po CRZZ (organ związków zawodowych za PRL), część OPZZ. Następnie w stanie wojennym "Solidarność" została zdelegalizowana i utaciła ten majątek plus pieniądze ze składek jakie miała na swoich kontach. Po 1989 roku starała się odzyskać ten majątek. Poniżej zamieściłam parę cytatów, które udało mi się znaleźć. Spółka "Dekom" należy do Solidarności, a do jej władz są delegowane osoby ze związku. Może jest tam ich więcej, nie wiem.

 

Jeśli chodzi o działalność gospodarczą Związku, to prowadzona jest wyłącznie przez podmioty gospodarcze utworzone przez Komisję Krajową. Najstarszą spółką założoną przez Komisje Krajową jest Fundusz Gospodarczy. Znaczną część majątku odzyskanego przez rewindykację zagospodarowuje działalność spółki Dekom - spółki prawa handlowego.
http://www.solidarnosc.org.pl/en/aktualnosci-zagranica/item/702-sprawozdanie-przewodniczacego-nszz-solidarnosc-mariana-krzaklewskiego-na-xiv-kzd
 
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W 1981 r., 13 grudnia, zawieszono działalność związków zawodowych i niektórych organizacji społecznych, a następnie - niewątpliwie z pogwałceniem podstawowych zasad własności - pozbawiono je majątku. Cel był jasny - delegalizacja ˝Solidarności˝, zdławienie i pozbawienie środków opozycji. Tak samo jasny był cel przekazania większości tego majątku w ręce stworzonej na nowo i posłusznej wobec ówczesnego reżimu centrali związkowej. W 1985 r. protokolarnie przekazano OPZZ majątek zabrany ˝Solidarności˝ po wprowadzeniu stanu wojennego, a także nieruchomości i gotówkę po Zrzeszeniu Związków Zawodowych i jego centrali, CRZZ.[…]
Na podstawie tych aktów prawnych wówczas komisja do spraw zarządu majątkiem związków zawodowych przekazała protokolarnie OPZZ - przypomnę, że był czerwiec 1985 r. - majątek o łącznej wartości 3 102 806 291 zł. Na tym oczywiście nie skończyło się wyposażanie nowych związków. Trwało ono przez następne lata, przejęto w ten sposób majątek wielu związków branżowych, a od roku 1988 objęto dzierżawą blisko 600 obiektów Funduszu Wczasów Pracowniczych. Praktycznie do dziś nie ma realnej wyceny, nie wiadomo, jaki to majątek wówczas przejęto i jakim majątkiem obracano. Na marginesie warto dodać, że praktyka tego typu nie zniknęła, wbrew pozorom, wraz z wiosną 1989 r. Nie tak dawno byliśmy wszak świadkami bezprecedensowego przekazania na własność OPZZ pozostałego majątku Funduszu Wczasów Pracowniczych czy też swoistego dofinansowania OPZZ przez ministra pracy; obie te decyzje zostały zresztą zakwestionowane.[…]
Po roku 1989 rozpoczęto proces rewindykacji majątku zabranego ˝Solidarności˝. Praktycznie wówczas bez jakiejkolwiek decyzji pozostał majątek CRZZ przekazany w gotówce, majątek Funduszu Wczasów Pracowniczych, a także majątek branżowy. Warto przy okazji tej dyskusji podkreślić, iż sprawy te w dalszym ciągu czekają na rozwiązanie.
http://orka2.sejm.gov.pl/Debata3.nsf/main/38AA548F
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIE dla prywatyzacji Polskich Lasów Państwowych

#1461810

Mnie takie rozwiązanie nie zaskoczyło. Pisałam w różnych komentarzach i w notkach co nas w tym roku czeka. Nawet mema z Wałęsą w tym kontekście przypomniałam, dodając podpis: "Negocjator" którego Kopara wysyła na Śląsk.

Bolki usadowiły się gdzie trzeba - i ruch związkowy wydaje się być "spacyfikowany". Teraz POgłowie przeciwstawi sobie różne grupy które pewnie także się upomną o swoje. Czeka nas rok strajków i marszy-  wygrywanych przez POgłowie, a Śląsk był pokazówką jak to będzie przebiegać .

... a w cieniu ... padną lasy i kopalnie, bo to jest cel główny :(

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Ula

 

#1461675

że podpisane porozumienie ma zapewnic spokój w roku wyborczym. Zadba o to nie rząd ale właśnie związek zawodowy S, jak to napisano w porozumieniu. Śmiech na sali! Związek zawodowy ma zapewnić pokój społeczny! Za jaką cenę, panie Duda? Za jaką cenę? Proszę powiedzieć ludziom, niech wiedzą wszystko.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Szpilka

#1461722