Trzy typy mentalności inteligencji polskiej

Obrazek użytkownika wawel24
Idee

Jeszcze przed ostatnim powstaniem psychika inteligencji polskiej była wcale jednolita; w okresie popowstaniowym uległa ona głębokiemu rozbiciu. Wytworzyły się odłamy inteligencji tak mało wspólnego mające między sobą, jakby należały do różnych narodów. Ścierały się między sobą trzy jej typy: zachodni, wyrosły na tradycjach polskich i wpływach europejskich; wschodni, wychowany przez rewolucję rosyjską i jej literaturę; wreszcie żydowsko-polski, reprezentowany przez spolszczonych Żydów i zżydzonych Polaków. Ostatnie dwa w postępowaniu i nawet w ideach często zbliżały się do siebie, ile że w rewolucji rosyjskiej pierwiastek żydowski coraz silniejszą odgrywał rolę. Różnice między tymi trzema typami były o wiele głębsze, niż te, które wytworzył podział narodu pomiędzy trzy państwa.

 

]]>Podstawy trzech typów mentalności - idee, fantomy i idole]]>

]]>Prof.Jaroszyński: "To nie jeden naród, który się podzielił, tylko to są obcy..."]]>

3
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.9 (11 głosów)

Komentarze

Relacja z wystąpienia dr Jana Przybyła dotyczącego oporu ogromnej rzeszy Polaków przed przyjęciem prawdy o własnej kondycji moralnej. Zdaniem prelegenta, bardzo wielu naszych rodaków cechuje polityczna niedojrzałość i niechęć do pracy nad sobą.

Polacy nie chcą wolności...bo wolności trzeba bronić. Polacy chcą bezpieczeństwa i i pełnej michy.

Gdyby nie podrożała kiełbasa...nie byłoby 56r,70 i 81 .

https://www.youtube.com/watch?v=kFESEADL9lY

Vote up!
3
Vote down!
-2

Verita

#1596336

Chrystus Pan dwakroć rozmnożył pokarm dla tych, którzy Go słuchali i postępowali za Nim.

Potrzeba "bezpieczeństwa i pełnej michy" - jest potrzebą egzystencjalną. Ten, kto to neguje - wykazuje się brakiem wiedzy i doświadczenia społecznego i politycznego.

Nie widzę powodu, aby na tej podstawie lekceważyć Polaków. Jest to dobry moment, aby - wykazując troskę o "bezpieczeństwo i michę" - zacząć naukę stawania się wolnym.

Vote up!
3
Vote down!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1596338