K.J.Wojtas - Polityka wschodnia: Ukraina - dziwka Międzymorza

Obrazek użytkownika SpiritoLibero
Idee

Chciałbym przedstawić bardzo interesujący tekst Krzysztofa Wojtasa. Interesujący dlatego, że w nawale tekstów o Ukrainie ten wyróżnia się zupełnie inną optyką ujęcia tematu.

Teoretycznie powinienem dać to jako polecankę ale wiem, że umknął by uwadze wielu czytelnikom. Tym bardziej, że ortodoksyjni "niepoprawni" brzydzą się portalem neon24.pl albo z innych przyczyn nie mogą tam komentować. Tu będą mieli możliwość przedstawić swoje merytoryczne uwagi, pro i kontra.

Zapraszam do lektury.

 

Bulwersujące może być to tytułowe stwierdzenie. Jednak, czy nie oddaje charakteru Ukrainy?

 

Z punktu widzenia cywilizacji, a taką perspektywę staram się tu przedstawiać, rola spełniana przez różne państwa może prowadzić do specyficznych porównań. Czy zatem tytułowe określenie Ukrainy ma uzasadnienie?

Proszę zauważyć, że Ukraina ZAWSZE była bardzo atrakcyjnym rejonem i przez to wchodziła w różnorakie układy z sąsiadami, a może lepiej to ujmując, z możnymi ówczesnego świata.

Najpierw, u zarania przedstawianych nam dziejów, (moje uwagi nie mają charakteru opracowania historycznego – są dość luźnymi konstatacjami), była terenem gromadzenia się drużyn Wikingów w ich dążeniu do znalezienia drogi ku złupieniu Bizancjum. Rzekomy wpływ organizacji spowodował utworzenie struktury o charakterze państwowej – tą drogą powstała Ruś Kijowska.

Dalszy „kontakt” to mongolski kataklizm, który zniszczył państwo na podobieństwo gwałtu. Po ustąpieniu Mongołów i ich następców – Tatarów, tereny przejęła Litwa, by z czasem pozbyć się nie przynoszącej korzyści utrzymanki na rzecz Polski.

Tu mamy czas, gdy zaistniała próba nadania samodzielności Ukrainie. Jednak odejście od zasad Rzeczypospolitej na rzecz wspólnoty katolickiej, doprowadziło do konfliktu ideowo-religijnego ukoronowanego powstaniem Chmielnickiego, co osłabiło Polskę, a nie przyczyniło się do budowy tożsamości Ukrainy. Ta „skierowała swe oczy” na innego sąsiada, który wydawał się bliższy z racji religijnych – Moskwie, ale to nie dało jej podmiotowości, a przeciwnie - zwiększyło podporzadkowanie.

Dalsze losy są przeplatanką zależności – nawet Szwecja (bo skąd Szwedzi pod Połtawą), starała się „korzystać z wdzięków” Ukrainy. Wzrost potęgi Niemiec, czy Austrii – to zawsze sięganie po Ukrainę. Obecnie to samo czynią USA, a Turcja też chciałaby jakiś „deal” z Ukrainą mieć. Są także chińskie zainteresowania, ale Chiny to pragmatyczny kraj, mający inne spojrzenie na kwestie korzyści długotrwałej współpracy i mimo wstępnego zainteresowania wolą, aby Jedwabny Szlak nie przebiegał przez Ukrainę, mimo korzystnego położenia.

 

Tak więc wszyscy byli łasi na „wdzięki” Ukrainy, ale chyba nikt z „aszprachantów” zbytnich korzyści nie osiągnął. I tu ciekawe skojarzenie. Ukraina jest skłonna „ulec” partnerowi pod wpływem siły, ale nie jest zdolna do współpracy. Sowiecka Rosja „przećwiczyła” Ukrainę „hołodomorem”, który doprowadził do śmierci głodowej przynajmniej kilku milionów Ukraińców, a później - współpraca i dalej istniejące sentymenty są utrzymane.

Że obecnie prowadzona jest wojna z Rosją?  To nie jest prawdziwa wojna, a jedynie „prezentowanie swoich racji” – można je nazwać fochami utrzymanki. Póki USA będą dawać jakieś korzyści – te fochy będą prezentowane na forum publicznym.

I drugi aspekt. Polska dawała szanse na budowanie przez Ukrainę własnej samodzielności, co wiąże się też z oczekiwaniem pewnej odpowiedzialności. Takie podejście wywołuje u Ukraińców uczucie okazywania swej wyższości, co okazywała Ukraina w formie najbardziej wyrafinowanego okrucieństwa. To można tłumaczyć jedynie „kompleksem poniżanej dziwki” względem partnera, na którym może odegrać się za poniżenie. Przejawy – zarówno na poziomie państwowym (Batoh), jak i na indywidualnym – bestialstwo morderców Polaków na Kresach (bo nie tylko na Wołyniu).

 

Przedstawiając ten punkt widzenia warto zastanowić się nad kształtem naszych stosunków z Ukrainą przy realizacji idei Międzymorza.

Nie tak dawno pisałem, że bardzo duże szkody na tym polu poczynił śp. Lech Kaczyński, który poświęcał polskie interesy  dla budowania, rzekomo możliwych do wypracowania, stosunków partnerskich. Podobnie obecny prezydent, który zaoferował „ukraińskiej dziwce” miliard EU „na drobne wydatki”.

To nie ta droga, gdyż polska oferta korzyści nigdy nie osiągnie poziomu innych „aszprachantów”; przede wszystkim zaś dawanie prezentów dziwce nigdy nie spowoduje jej „ustatkowania”. Przeciwnie – będzie okazją do zwiększania roszczeń i przekonaniem, że nawet jej podłe działania będą pominięte i zapomniane.

 

Co pozostaje? Ano to, co sugerowałem zaraz po rozpoczęciu konfliktu ze zbuntowanymi republikami: pełny dystans względem władz Ukrainy i ich poczynań. Więcej. Ukraina jest państwem o nieustabilizowanej sytuacji, a do tego brak tradycji wspólnoty. W efekcie wyraźnie można wyróżnić trzy obszary odmienności kulturowej.

 Część wschodnia – zbuntowane republiki, to w znacznym stopniu tereny bliskie Rosji. Byłoby korzystnie (korzystniej), aby stworzyły odrębną państwowość, po dołączeniu pozostałej części będącej obecnie pod kontrolą Kijowa, albo też utworzyły federację z resztą Ukrainy.

Jeśli to nie nastąpi – tereny „zbuntowane” wchłonie z czasem Rosja, co ją wzmocni, a tym samym stworzy w przyszłości problemy.

Część środkowa – jądro Ukrainy, także powinno stanowić odrębną państwowość.

Część zachodnia, najbiedniejsza i najbardziej szowinistyczna – to także odrębność. I tu, z punktu widzenia Polski występować będzie problem, gdyż mimo sąsiedztwa powinniśmy względem tej struktury zachować jak największy dystans. Można się przy tym spodziewać, że Ukraina Zachodnia musi przejść swoiste katarsis; najpierw władzę przejmą tam banderowcy i stworzą reżim, który doprowadzi do terroru względem własnej ludności. Dopiero reakcja odrzucająca tę formę władzy może doprowadzić do społecznej przebudowy i wykorzenienie banderyzmu. Dopiero wtedy, na wyraźne życzenie współpracy za strony tej republiki, po deklaracji przestrzegania polskich zasad współżycia i po potępieniu całkowitym banderyzmu – otworzy się droga do współpracy.

Czy to długotrwały proces? Nie bardzo, licząc dotychczasowy czas przemian. Najwyżej dekada do dwóch.

Warto dostrzec, że Ukraińcy nie wytworzyli idei własnej państwowości. I nie dlatego, że są to ludzie mało zdolni. Po prostu czas nie dał im szans na wytworzenie własnych elit. W efekcie potrafią zrobić bardzo wiele w ramach istniejących struktur, ale nie są w stanie sami takich struktur stworzyć. Można im w tym pomóc, ale tylko na ich własne życzenie i pod warunkiem, że nie są to potomkowie banderowców. A na razie – innych opcji brak.

 

Czy zatem możliwa jest budowa Międzymorza bez Ukrainy?

Dostęp do Morza Czarnego – może być przez Rumunię. Też kłopotliwa sytuacja, ale mimo wszystko łatwiejsza w realizacji. Druga opcja: przez Białoruś i Ukrainę Właściwą. Część zachodnia powinna być izolowana.

 

I odniesienie do stanowiska Endecji i kresowych „resentymentów”.

Polskie „sięganie” na Kresy, to nie może być forma podobna do zakusów innych „lubieżników”. Jeśli chcemy doprowadzić do długotrwałej współpracy – potrzeba stanowiska traktującego Kresy (ziemie ukrainne) jako partnera – samodzielny byt o własnej odrębności kulturowej. Nie jako teren powiększania naszej przestrzeni kulturowej (na wzór Lebensraumu). Nasz model życia może być tylko wzorem z którego inni, w tym i Ukraina, może skorzystać. Dążenie do „odzyskania” Kresów, co często pojawia się wśród niektórych środowisk, jest bezdennie głupim pomysłem „ściętej głowy”.

Tworząc odrębność cywilizacyjną (Cywilizacja Polska) powinniśmy stworzyć struktury i warunki współżycia dostosowane do okoliczności, a nasiąknięte personalizmem. I to jest naszym zadaniem. Dopiero jeśli będzie to model atrakcyjny dla sąsiadów – będą mogli go wykorzystać dostosowując do swoich warunków. Wtedy można mówić o ekspansji polskości, gdyż Polacy, prezentując wzorcowy model kultury, będą mile widziani.

Tymczasem obecnie – jak ma się żądanie do powrotu na Kresy, gdy to z Polski uciekło na Zachód ponad 2 miliony wykształconych ludzi, gdyż tu nie znaleźli warunków godnego życia? Czy te warunki są atrakcyjną ofertą dla ludności pogranicza? Nawet jeśli teraz przyjeżdżają do na Ukraińcy do pracy, to obserwują otoczenie. Czy polskie struktury, pomijając wojnę na Ukrainie, są lepsze niż ukraińskie?

Czy u nich gorzej działa szkolnictwo, służba zdrowia itd.? Owszem, na niższym poziomie, ale oni uważają, że to z braku pieniędzy.

W sumie: czeka nas długa i trudna droga. A zacząć trzeba od siebie.

Twoja ocena: Brak Średnia: 2.5 (10 głosów)

Komentarze

bzdury i gdybanki oszołoma, który dla kontrowersji i przymilania się kacapskiemu audytorium oburzająco nazywa inny kraj "dziwką"- a i to bezpodstawnie nawet w myśl swoich rojeń.

dzięki, że NP mogą być kojarzone z nazywaniem Ukrainy "dziwką". ciekawe, czym przy tym byłaby Rosja? sodomitą szatana?

widać każdy powód dobry, by napiętnować cała Ukrainę za opór przeciw Rosji. nazibolszewizm.

 

P.S. przypomnę, że ruska propaganda nazywa Polskę prostytutką. do Ukrainy tez podobnie nawiązywali. cóż za przypadek...

 

 

Vote up!
7
Vote down!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1541377

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika SpiritoLibero został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

nie nadymaj się tak bo pękniesz.

A wiesz jak Polskę nazywają na zachodzie? Ameri Cani.

Przetłumacz sobie.

Twoje ruskie fobie mnie bawią i śmieszą, za każdym razem udowadniasz, że nie jesteś Polakiem (przynajmniej mentalnie). Polak nie boi się nikogo, ani żyda ani Ruska ani Niemca. Wiem, że ty tego nie ogarniasz więc nie będę tłumaczył bo szkoda czasu na ciebie.

PS. Targalski z vel jakimś tam organizują Azow 2, mam nadzieję, że się zaciągniesz i pójdziesz odbijać Krym i Donbas :)))))

Vote up!
3
Vote down!
-7

SpiritoLibero

#1541388

nie interesują mnie projekcje opcji rosyjskiej ani ich opinia nt mojej polskości.

zastanów sie może nad własną, bo moczarowco-grunwaldowcy z ruską propagandą to słaby wzorzec.

P.S. znów musiałeś wrzucić "żyda", inaczej przecież sie nie da. kim byłbyś bez tego?

Vote up!
7
Vote down!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1541391

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika SpiritoLibero został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Twoja miałkość umysłowa poraża.

Nie odniosłeś się do żadnej tezy K.Wojtasa tylko znowu wycieczki osobiste ad personam. Myślałem, że takich głupich żydów już nie ma...

Vote up!
3
Vote down!
-7

SpiritoLibero

#1541403

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

(...)Dopiero wtedy, na wyraźne życzenie współpracy za strony tej republiki, po deklaracji przestrzegania polskich zasad współżycia i po potępieniu całkowitym banderyzmu – otworzy się droga do współpracy.(...)
Na zasadzie, że my dyktujemy warunki trochę pojedziemy, ale dość szybko wyhodujemy tak kolejnego Banderę i znowu awarot.

A co do Cywilizacji Polskiej to trzeba zauważyć, że taki twór istnieje:
- zesłańcy popowstaniowi słyną jako budowniczowie Syberii, w tym kultury tamtejszych ludów
- w związku z powyższym zdarzyła się taka ciekawostka jak Ałbazin
- z kolei w Ameryce Południowej nasi misjonarze wydatnie przyczyniają się do rozwoju chrześcijaństwa, a i pamięć po JP II jest tam żywa
Tylko trzeba o tym sobie przypomnieć i ożywić... zbudować różne muzea, stowarzyszenie, zrobić wyprawy archeologiczne (kolejny powód do chluby dla Polaków) itp. No i rozegrać coś na Szlaku Jedwabnym...

Vote up!
4
Vote down!
-6

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1541380

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika SpiritoLibero został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

//Tylko trzeba o tym sobie przypomnieć i ożywić.//

Oczywiście, że tak i o tym właśnie pisze Wojtas. Tylko na takich warunkach możemy przytulić Ukrainę innej opcji nie ma. Tam był porządek jak rządził Jarema Wiśniowiecki, bat albo palik. Chcą być traktowani jak cywilizowani ludzie to muszą się ucywilizować. Tyle.

Vote up!
3
Vote down!
-7

SpiritoLibero

#1541389

oczywiście bratnio-słowiańska rosja nie musi za to fajnie dopasowywać innych pod siebie i udowadniać, jak to nie ma cywilizacji i że nie da sie współpracować.

skoro rosja jest jeszcze gorsza a filozof wojtas uzna ją za odmienną cywilizację, to niechże wyprowadzi wniosek, by sie od niej odciąć, najlepiej murem, w końcu wpływy obcych i mieszanki są złe :-D

za to z taką chęcią przytulania, cywilizowania, polonizowania ukrainy- nie pozostaje nic innego, jak szerzyc wpływ i współpracować :-D

tyle warte są takie ruskie bajdy

Vote up!
6
Vote down!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1541396

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika SpiritoLibero został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Piłeś nie pisz. Nie piszesz to możesz wypić. Trudno zrozumieć twój bełkot.

Tak jest zawsze jak brak argumentów, zostają tylko wyzwiska, inwektywy i osobiste wycieczki.

Wróć jutro.

PS. A ta notka jest akurat na topie na Salonie24, a salon nie słynie raczej z niepoprawności politycznej :)

Vote up!
3
Vote down!
-7

SpiritoLibero

#1541398

mówię, że to bzdury ale nie dziwi, że nie rozumiesz.

wyzwiska etc. to sam uprawiasz. nie bądź bezczelny.

niedawno miałeś karę za wyzwiska. potem znów wciskanie wszędzie żydów, sugerowanie że ktoś jest żydem albo banderowcem bo nie zgadza się na ruskie bajdy czy chamstwo.

a dziś usilnie sugerujesz, że jestem "żydkiem", bo ośmieliłem się przeciwstawić ruskiej propagandzie.

i dalej nie dostałem "faktów", tylko właśnie uniki i ww. wycieczki personalne.

 

taki właśnie jesteś więc tak właśnie napisałeś w istocie sam o sobie

 

problem z piciem też przenosisz z siebie na innych, czyż nie? za chlanie i agresję nawet Opara nie chciał takiego pomocnika. mieszkania i kieszonkowego też nie ja wyżebrałem jak menel, datków też nie przyjmowałem, by potem opluwać darczyńców, spółdzielnię też nie ja okradłem.

I ty człowieku zarzucasz innym, że piją? ogarnij się i weź za jakąś robotę. a co przeszkadza zmądrzeć i co każe nienawidzieć innych, to już sprawa psychiatrów.

Vote up!
8
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1541407

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika SpiritoLibero został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Wiesz gdzie ty mnie możesz? :)))))))))))))

Tyle ci tylko zostało, że sobie popierdzisz pod zmienionym nickiem. I to też już niedługo :))))

Myślisz, że jak się przebrałeś za "kontrika" to z ludzi głupków zrobisz? Za stary lis jestem (i inni też :)

Vote up!
3
Vote down!
-7

SpiritoLibero

#1541410

Czy Wojtas to ten nieuleczalny smutas, któremu na twarzy uśmiech nie zagości dopóki Polska nie porzuci katolicyzmu i nie wpadnie w otwarte ramiona Rosji - najtroskliwszej opiekunki narodów słowiańskich?!  

Vote up!
7
Vote down!
-2

jan patmo

#1541417

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika SpiritoLibero został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

A kim ty jesteś, Anonimie, żeby oceniać człowieka z krwi i kości?

Zawstydź się!

Vote up!
3
Vote down!
-7

SpiritoLibero

#1541422

A cóż jeszcze robi w Polsce taki smutas, którego ojczyzną jest Rosja? Manatki w grabie i do siebie!   

Vote up!
6
Vote down!
-1

jan patmo

#1541439

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika SpiritoLibero został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

To było do "twoich"

Vote up!
2
Vote down!
-6

SpiritoLibero

#1541443

ojcowizna

 

nie smakuje

kacapska ojczyzna

nie ciągnie

syberyjska ojcowizna?!

 

PS W syberyjskiej dziczy to dopiero można się uwolnić od polskiego katolickiego bagażu! 

Vote up!
6
Vote down!
-1

jan patmo

#1541444

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika SpiritoLibero nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

wal się, za głupi jesteś, żebym z tobą gadał, sorki ale taka jest prawda, wierszokleto :))))

Z satyrkiem możesz konwersować.

Vote up!
3
Vote down!
-6

SpiritoLibero

#1541445

w dziczy

 

niechaj się smutas

aż tak nie smuci

w syberyjskiej dziczy

uśmiech mu wróci!

 

PS A wolny duch będzie nad nim czuwał z góry!

Vote up!
5
Vote down!
-1

jan patmo

#1541447

Po polsku to będzie: W trudnościach odwołuj się do rozumu.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1541457

Dziwny to kraj, z jednej strony czci Szuchewycza i Banderę. Jakow Kedmi były szef izraelskiego wywiadu publicznie stwierdził, że dopóki Ukraińcy nie rozbiorą ostatniego pomnika Bandery, nie dostaną od nikogo złamanego dolara, ani euro. Z tydzień po tej wypowiedzi Fundusz Walutowy, który miał właśnie przyznać kolejny miliard dolarów wstrzymał się z wydaniem tej decyzji.
Z drugiej strony do do osiemdziesięciotysięcznego Humania zjeżdża tak jak rok w rok z całego świata 35 tysięcy chasydów i rzesze panienek z pobliskiego Charkowa i Odessy, które czują się tu przez nich bardziej docenione niż w rodzinnych miastach. Siedzą wszyscy razem po kwaterach wino piją lulki palą i jak by to powiedział Mistrz Michalkiewicz wszyscy razem tańczą wesołego oberka. (Ap­tior est dul­ci men­sa me­rum­que ioco). Po tygodniu towarzystwo rozjechało się szczęśliwie a sprawujący nad nim opiekę funkcjonariusz izraelskiej policji dostał awans na majora.
No i jeszcze te ostatnie odkrycia naukowe, odkryto właśnie, ze Kozacy to nie kozacy, a Hazaki i pochodzą w prostej linii od Chazarów. Na uczelniach całego świata wre teraz praca, jak to im wytłumaczyć, żeby stress nie był zbyt duży. Komputery psychologów rozgrzewają się do czerwoności przy pisaniu na ten temat dysertacji doktorskich i habilitacji.
Na koniec rada:
Car­pe diem quam mi­nimum cre­dulo pos­te­ro.

Vote up!
5
Vote down!
0
#1541458

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika JSC nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

radę?

Vote up!
2
Vote down!
-3

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1541462

... to wypad z Polski i napieprzać się z kacapami za swojego banderę i innych bandytów z UPA i OUN,  jak nie macie szacunku do Polski.

Wy********ć, my Polacy takiej Ukrainy nie trawimy i nie chcemy.

Vote up!
5
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1541466

Dałem plusika :)

(oprócz Wildy są jeszcze chłopaki z Dymbca:)

Vote up!
2
Vote down!
-2

SpiritoLibero

#1541475