Literacki Nobel 2017

Obrazek użytkownika roland
Kultura

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury bywa szalenie upolityczniona. Zaryzykuję śmiałą tezę, iż możliwym scenariuszem politycznym jest chęć oddziałania na opinię publiczną w Polsce poprzez... przyznanie literackiego Nobla jednemu z polskich autorów nie pałającego sympatią do "Dobrej zmiany".

Na mojej liście są dwa nazwiska: Adam Zagajewski i Olga Tokarczuk. Pisarstwo Olgi Tokarczuk jest popularne i "gładkie" - także w sensie polit-poprawności, niemniej mam wrażenie, że na Nobla to za mało. Natomiast Adam Zagajewski jako poeta jest postacią wybitną i szczerze od lat życzyłem mu tej nagrody, tak jak życzę Polakom kolejnego literackiego noblisty. Niestety obawiam się tego, że Nobel może w zaistniałych okolicznościach spełniać rolę polityczną - być wsparciem dla opozycji totalnej i rozmaitych krzykaczy, próbą zmarginalizowania w UE polskiego rządu i jego koncepcji na Polskę i na Unię (bo przecież takowe są). Ten kontekst budzi mój niepokój. Dostarczenie autorytetu stronie opozycyjnej w chwili, kiedy inne się... - mówiąc eufemistycznie - "zbolkowały" też jest nie do pogardzenia dla przeciwników PiS.

Biedny Poeta, chce się zakrzyknąć, gdyby ten scenariusz się powiódł!

Wypowiedzi Zagajewskiego o sprawach publicznych pod rządami PiS zakrawają na objawy łagodnej paranoi. Dla poszukiwaczy objawów rzeczonej przypadłości link: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/adam-zagajewski-w-tagesspiegel-o-pis-ukradziono-nam-kraj/9fc2h6

A szykuje się gorąca jesień:

http://telewizjarepublika.pl/oto-plan-jesiennego-puczu-w-polsce-przeczytaj-koniecznie,52597.html

Byłoby mi przykro, gdyby element polityczny zaważył nad kryteriami artystycznymi. I tu jestem na rozdrożu, bo Zagajewski to wybitny polski poeta. I naprawdę Nobla mógłby dostać!

Cóż - i tak nic by nie przebiło pokojowego Nobla dla Jerzego Owsiaka, do którego zgłosiła go znana skądinąd posłanka .N Joanna Schmidt. Tego nie życzę nikomu.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)

Komentarze

..."Zagajewski to wybitny polski poeta" (...)

------------------------------------------------------------------

"Jak dla kogo" - można rzec sentencjonalnie (podobnie i z Tokar-CZUK - OLGA na dodatek).

Ale.. Tyson, mocno bił i był "mistrzem świata" - podobnie jak 7-krotny "mistrz kierownicy", Niemiec M. Schumacher (i wielu(e) innych, których litościwie pominę).

Jednak za autorytet, za wzorzec, za prawdziwych "mistrzów", NIGDY ich nie uznam - podobnie jak dwa "pancerne brojlery" czyli dwie siostrzyce Williams - faszerowane w dzieciństwie anabolikami) a "lejące" na kortach tenisowych wszystkie KOBIETY "jak leciało"..
Podobnie jak za "mistrza" nie uznam ONO co zwie się "Caster Semenya" i już 3-krotnie zdobyło tytuł "MISTRZA" świata wśród kobiet!

Do Zagajewskiego mam stosunek.. absolutnie ambiwalentny - ale..

Stawianie w jednym rzędzie Słowackich, Mickiewiczów, Sienkiewiczów, Reymontów, Sempolińskich, Wyspiańskich.. Paderewskich, Konopnickich - i Zagajewskich.. Tokarczuków, Jandów, Młynarskich (któremu już pomnik "rychtują") D.Masłowskich - itd.itp. - e tutti quanti.. to jednak "lekka" przesada..
Nie uważasz wacpan?

- "Znaj proporcjum, mocium panie"!  I być może.. Być może Zagajewskiemu bliżej jest do Nobla, ale nigdy do Fredry!

(Oczywiście to co piszę, nie ma nic do twojej osoby i z tobą nie ma nic wspólnego) :)

Ukłony..

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

cornik Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#1546663

Zostaję przy swoim zdaniu, to świetny poeta.

Każda epoka ma swoich współczesnych, których ceni, i ogólnie mówiąc "klasyków", tych na których się powołuje jako dawne wzory - nie mnie porównywać jednych z drugimi. Niemniej, jeśli corniku jesteś skłonny wymienić innych żyjących polskich poetów/pisarzy, którzy są warci Nobla - chętnie poznam Twoją opinię. Od siebie dodałbym Rymkiewicza. 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1546680

nie tylko literacki...(Szymborska, Miłosz) ale i pokojowy...to jedno wielkie "upolitycznienie" przez starszych i mądrzejszych naszych braci, podobnie zresztą jak Harward czy Hollywood. A co do pokojowej nagrody.... czy Owsiak czy Wałęsa...co za różnica?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1546674