Zadłużenie Polski po pierwszym miesiącu rządów PiS... spadło o 2,27 mld złotych!

Obrazek użytkownika piotrplominski
Gospodarka

Niespodziewany odczyt stanu zadłużenia Skarbu Państwa przygotowało wczoraj Ministerstwo Finansów. Okazało się, że po pierwszym, w pełni samodzielnym miesiącu rządów PiS, dług naszego kraju... spadł o 2,27 mld złotych! Nie zmienia to jednak faktu, że w całym 2015 roku zadłużenie wzrosło o aż 54,6 mld złotych.

Pozytywny wynik w zakresie spadku wysokości zadłużenia w grudniu ub.r. może być jednak tylko jednorazowy. Przypomnijmy bowiem, że w okresie dwóch pierwszych miesięcy nowego roku (brak jeszcze oficjalnych odczytów stanu zadłużenia za te miesiące) Ministerstwo Finansów kilkukrotnie organizowało aukcje polskiego długu. 7 stycznia sprzedało obligacji Skarbu Państwa za 4,56 mld zł, 28 stycznia za 8,07 mld zł. Kilka dni później - 4 lutego - Ministerstwo zorganizowało kolejną aukcję długu, na której sprzedało obligacji za 1,5 mld zł, a dwa tygodnie później (18 lutego) doszło do sprzedaży następnych pakietów obligacji za kwotę 6,0 mld zł. Licząc zatem od początku roku resort finansów sprzedał papierów dłużnych za łączną kwotę 20,13 mld zł! Oczywiście wcale nie musi być tak, że cała ta kwota przyczyni się do bezpośredniego wzrostu długu. Może być tak, że część z tych 20,13 mld zł będzie przeznaczona na zrolowanie starych długów, co w przypadku salda zadłużenia Skarbu Państwa nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Teoria o rolowaniu długu staje się bardziej prawdopodobna, gdy spojrzymy na statystyki zapadalności polskiego zadłużenia w tym roku. Okazuje się bowiem, że termin na spłatę w ciągu 2016 roku przypada dla ponad 91 mld zł. Wątpliwe jest, aby kwota ta miała być przez rząd Beaty Szydło pokryta z jakiejś cudownej nadwyżki budżetowej. Stąd zapewne w marcu i następnych miesiącach tego roku możemy się spodziewać kolejnych aukcji długu organizowanych przez Ministerstwo Finansów w celu pozyskania środków na spłatę starych długów.

 

Źródło: Zadłużenie Skarbu Państwa (MF.gov.pl)

Źródło: Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 54,6 mld zł (Bankier.pl)

Zródło: http://niewygodne.info.pl/artykul6/02863-Spadek-zadluzenia-Polski-po-pierwszym-miesiacu-rzadow-PiS.htm

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:8)

Komentarze

Bolek, Bolkiem, ale Ministerstwo Finansów wciąż zaciąga nowe długi! Wczoraj powiększyło zadłużenie o kolejne 6 miliardów złotych!
wpis z dnia 19/02/2016

foto KPRM (Flickr.com / CC 1.0)

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Ministerstwo Finansów, wczoraj na aukcji polskiego długu rząd sprzedał obligacje Skarbu Państwa za łączną kwotę 6 miliardów złotych. Była to już czwarta aukcja polskiego długu licząc od początku tego roku. Niestety, pokusa na dalsze zadłużenie będzie wysoka, bowiem - wbrew międzynarodowej nagonce na nasz kraj, jaka w ostatnich tygodniach miała miejsce - ilość podmiotów, które chciały zostać wierzycielami Polski była wczoraj całkiem spora.
                          

Według oficjalnych komunikatów MF popyt na polski dług wyniósł wczoraj niemal 12 mld zł (aż tyle pieniędzy inwestorzy byli chętni przeznaczyć na zakup obligacji emitowanych przez rząd). Ostatecznie zadłużenie naszego kraju powiększyło się "jedynie" o 6 mld zł (MF sprzedało obligacje typu PS0421 za 4 mld 335 mln zł i obligacje typu WZ0120 za 1 mld 665 mln zł). Wiem, że wczoraj w mediach królował Bolek i szafa Kiszczaka, nie mniej warto pamiętać o ciągle powiększającym się zadłużeniu naszego kraju. W tym roku była to już czwarta aukcja długu organizowana przez Ministerstwo Finansów. Wcześniejsze akcje odbyły się 7 stycznia (sprzedano obligacji za 4,56 mld zł), 28 stycznia (sprzedano obligacji za 8,07 mld zł) oraz 4 lutego (sprzedano wówczas obligacji za 1,5 mld zł). Licząc z wczorajszą aukcją, od początku roku MF powiększyło w ten sposób zadłużenie naszego kraju już o 20,13 mld zł

 

Źródło: MF sprzedało obligacje za 4,56 mld zł przy popycie 7,24 mld zł (Bankier.pl)
Źródło: MF sprzedało obligacje za 8,07 mld zł, popyt sięgnął 11,9 mld zł (PB.pl)
Źródło: MF sprzedało obligacje o wartości 1505 mln zł (PB.pl)
Źródło: MF sprzedało obligacje za 6 mld zł (Bankier.pl)

http://niewygodne.info.pl/artykul6/02838-Bolek-Bolkiem-ale-MF-wciaz-zaciaga-nowe-dlugi.htm

 

 

Prawa autorskie?

 

Wpis o dokładnie takiej samej treści jakpowyższy wpis Autora pojawił się na niewygodne info.pl z wczorajszą datą.Czy Autor tego bloga jest także autorem tamtego artykułu, czy go tylko przepisał nie podając źródła?

http://niewygodne.info.pl/artykul6/02863-Spadek-zadluzenia-Polski-po-pierwszym-miesiacu-rzadow-PiS.htm

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

Lotna

 

#1508277

Prawa autorskie nie zostały złamane ponieważ podałem zródło skąd pochodzi ten artykuł. Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Piotr Płomiński

#1508278

,,Prawa autorskie nie zostały złamane ponieważ podałem zródło skąd pochodzi ten artykuł."

Lepiej późno niż wcale.

Pozdrawiam

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

Lotna

 

#1508281

Prawa autorskie nie zostały złamane ponieważ podałem zródło skąd pochodzi ten artykuł. Pozdrawiam

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Piotr Płomiński

#1508279

 
 
 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1508354