GUS zrewidował dane dotyczące PKB i obalił jeden z mitów rządu PO-PSL!

Obrazek użytkownika piotrplominski
Gospodarka
Właśnie upadł jeden z mitów rządu PO-PSL. GUS dokonał rewizji danych statystycznych dotyczących wzrostu PKB za lata 2012/2013. Okazało się, że w tym okresie nie było żadnej "zielonej wyspy". Polskę, tak jak inne państwa w Europie, również dosięgła gospodarcza recesja. Donald Tusk najzwyczajniej w świecie robił nas w konia twierdząc, że nasz kraj pod sterami PO-PSL jest jedynym państwem UE, który nie doświadczył procesu kurczącej się gospodarki.
 
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował w poniedziałek rewizję danych danych statystycznych dotyczących wzrostu PKB za lata 2012/2013. Okazało się, że w IV kwartale 2012 r. polski PKB zmniejszył się o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału (wcześniej: wzrost o 0,1 proc.), a w I kwartale 2013 r. spadł o 0,1 proc. (wcześniej: wzrost o 0,3 proc.). Dwie z rzędu kwartale zniżki PKB ekonomiści definiują jako techniczną recesję.
 
W ten sposób prysł jeden z mitów, jakie towarzyszyły epoce rządów PO-PSL, na które były premier Tusk uwielbiał się powoływać. Polska straciła bowiem tytuł "zielonej wyspy", czyli jedynego kraju UE, który w ostatnich latach nieprzerwanie notował wzrost gospodarczy.
 
GUS jako oficjalny powód rewizji szacunków produktu krajowego brutto podaje "wdrożenie nowych międzynarodowych standardów metodycznych" oraz "innych zmian metodycznych". Nie bez znaczenia miało być również "wykorzystania danych ostatecznych dla roku 2013" oraz zastosowanie "procedury wyrównania sezonowego".
 
 
 
5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)