Ziemia z "Łączki" uświęcona krwią Żołnierzy Wyklętych. Dzierżoniów 03.09.2017.

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

[…] Stoją na łączce dziadkowie i patrzą

na dziecięce trumienki swych młodych ojców

mordowanych raz pierwszy

i drugi i trzeci [...]
Maria Dorota Pieńkowska, Kwatera „Ł”

3 września odbyła się w Dzierżoniowie podniosła uroczystość wmurowania w Pomnik Żołnierzy Wyklętych, urny z ziemią z „Łączki” uświęconej krwią pomordowanych żołnierzy Powstania Antykomunistycznego.

W tym dniu, w kościele pw. Maryi Matki Kościoła, odprawiona została msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych zamordowanych w dzierżoniowskim więzieniu. Przed kościołem dostępna była do zwiedzania wystawa dokumentująca prace poszukiwawcze i badawcze, przeprowadzone na Warszawskich Powązkach – kwatera "Ł" (Łączka) – miejscu pochówku wielu Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości obecni byli wolontariusze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którzy chętnie odpowiadali na pytania dotyczące przeprowadzonych prac na Warszawskich Powązkach.

Po mszy św. zgromadzeni mieszkańcy miasta prowadzeni przez bielawską orkiestrę dętą SART, kompanię honorową 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, oddział Związku Strzeleckiego oraz poczty sztandarowe przemaszerowali przed Pomnik Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości udział wzięli: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, z-ca burmistrza Dzierżoniowa Albert Blacharz, wójt gminy Łagiewnik Janusz Szpot, burmistrz Niemczy Grzegorz Kosowski, przewodniczący ORP Ireneusz Wagnerowski, władze terenowe PiS, pracownicy biur poselskich PiS, delegacje stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i powiatu dzierżoniowskiego.

Uroczystość prowadzona przez Jarosława Kresę, rozpoczęła się wciągnięciem na maszt flagi i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie rozpoczęły się oficjalne wystąpienia. Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej w swoim wystąpieniu przypomniał historię pomordowanych i pogrzebanych w bezimiennych grobach, skazanych przez komunistów na zapomnienie, Żołnierzy Wyklętych: "Łączka to miejsce, które miało być zapomniane, a stało się źródłem prawdy i siły".

- To, co się dzieje na Łączce, to przede wszystkim zwycięstwo prawdy, że miejsce, gdzie komuniści pogrzebali szczątki 300 zamordowanych na Rakowieckiej, miejsce, gdzie potem włożono wiele wysiłku, by je zamaskować, zasypać ziemia, gdzie w latach 80. wydzielono kwaterę zasłużonych dla władzy ludowej - dzisiaj wygląda inaczej. Cały ten obszar przebadaliśmy, odnaleźliśmy wszystkie szczątki. Dziś modlitwą i zadumą pożegnaliśmy te szczątki. Łączka to miejsce, które miało być zapomniane, a jest źródłem prawdy, źródłem siły. Ci, którzy mieli być na zawsze zapomniani, powrócili na naszych oczach. Państwo pamięta o Wyklętych, honoruje ich, a miało być inaczej, i teraz nikt nie chce pamiętać o tych, którzy skazali ich na zapomnienie - powiedział prof. Szwagrzyk. Mówił, że na dołach śmierci, do których wrzucano ofiary, zbudowano w latach 80. pomniki zasłużonym dla władzy ludowej. – Dzisiaj w tych miejscach znajdujemy ludzkie szczątki. Działań maskujących, które miały doprowadzić do całkowitego zapomnienia i zatarcia śladów, mamy na Łączce naprawdę dużo – powiedział. Obecnie nie ma już na Łączce pomników komunistycznych oprawców - dodał.

Występując Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak stwierdził, że bardzo ważna jest uroczystość w Dzierżoniowie. Takich miejsc - symboli - upamiętniających Żołnierzy Wyklętych jest na Dolnym Śląsku coraz więcej, dają nadzieję na utrwalenie w pamięci młodzieży etosu walki o wolność i suwerenność Polski, którą prowadzili żołnierze Powstania Antykomunistycznego.

Dyrektor biura PiS posła Michała Dworczyka, historyk Janusz Maniecki powiedział m.in., że najważniejsza jest kultywowanie pamięci o tych którzy zostali bestialsko pomordowani w komunistycznych katowniach. Jeżeli my o nich nie będziemy pamiętać, to przyszłe pokolenia zapomną również o naszej walce o wolność.

Po przemówieniach nastąpiło wmurowanie w podstawę pomnika i poświęcenie urny z ziemią uświęconą krwią Żołnierzy Wyklętych. Oficer 22. KBPG odczytał Apel Poległych (uroczyste odczytanie nazwisk żołnierzy poległych za ojczyznę w celu uczczenia ich pamięci). Po odczytaniu apelu żołnierze oddali salwę honorową, po czym nastąpiło złożenie przed pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)