Wrocław: zasłużeni otrzymali Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości polska odznaka okolicznościowa ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80 mm na 80 mm, mający na stronie przedniej (awersie) wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części napis: 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Na stronie odwrotnej (rewersie) w górnej części znajduje się cytat z kazania „O miłości Ojczyzny” autorstwa ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza: TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY?, a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich.

Kolejne osoby zasłużone dla regionu dolnośląskiego zostały odznaczone Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, które przyznał premier Mateusz Morawiecki. W urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, w jego imieniu wręczył je wojewoda Paweł Marek Hreniak. Wyróżnionych zostało 60 osób – są to przedstawiciele rożnych środowisk i obszarów, m.in. kultury i sztuki, nauki, mediów, a także działaczy samorządowych czy społecznych. To forma docenienia za rozsławianie dobrego imienia naszego kraju, aktywne włączanie się w budowanie wspólnoty i wzmacnianie suwerenności oraz tożsamości narodowej. Uroczystość odbyła się w dniu szczególnym dla Polaków, w 48.rocznicę Wydarzeń Grudniowych na Wybrzeżu. 17 grudnia 1970 roku wojsko otworzyło ogień do robotników zmierzających do pracy w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Według oficjalnych danych zginęło 18 osób, ale pełna liczba ofiar nie jest znana. Protest wywołały gigantyczne podwyżki, wprowadzone z dnia na dzień. - Nie było żadnych wydarzeń grudniowych. Wydarzeniem może być premiera filmu. To było morderstwo - mówi Aleksander Kozicki, kierownik Biura Oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Gdyni.

- Mamy piękne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. 8 maja uchwałą Rady Ministrów została ustanowiona taka odznaka honorowa, okolicznościowa, medal niepodległości, która jest przeznaczona osobom, które miały niezwykle istotne znaczenie dla odzyskiwania i utrwalania niepodległości - mówi Paweł Marek Hreniak, wojewoda dolnośląski.


- Takie odznaczenie sprawia satysfakcję. Dziękuję premierowi i wojewodzie, również tym, którzy pamiętają o tych zapomnianych działaczach, którzy dziś zostali odznaczeni. Walka w tamtych czasach "Solidarności" na pewno nie była tak trudna jak w czasie odzyskiwania niepodległości. To zupełnie jest nieporównywalne. Niemniej jednak to też były trudne czasy, było strzelanie do górników i morderstwa, były internowania, były rewizje, były zwolnienia z pracy i inne szykany - wspomina Janusz Maniecki, jeden z wyróżnionych.

Jednym z odznaczonych jest były wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1, popularnej Radiobudy, Kazimierz M. Janeczko. – To odznaczenie jest dla mnie czymś niezwykle ważnym, szczególnie, że dotyczy to tak wspaniałej rocznicy jaką obchodzimy – mówił. - To co się stało 100 lat temu z niedawnymi i dzisiejszymi czasami trudno porównywać, ale to co się stało w 1918 roku było wspaniałe. Ten medal to zaszczyt i honor, myślę, że dla wszystkich dzisiaj odznaczonych tym bardziej, że medale otrzymali ci, którzy od dziesiątków lat noszą w sercu biało-czerwoną Niepodległą a byli pomijani i niedoceniani. Ci którzy po 1989 roku nie splamili się współpracę z postkomunistami, którzy pracę dla dobra wspólnego przełożyli nad korzyści osobiste a ich życie upływa w służbie dla Polski – dodał.

Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Filipowicz, Rektor – Komendant Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki gen. Dariusz Skorupka, Zastępca Prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, pisarz Stanisław Srokowski oraz urodzony w Dzierżoniowie, absolwent Radiobudy Mariusz Drapikowski, wybitny artysta artysta specjalizujący się w złotnictwie, bursztynnik, twórca sztuki sakralnej.

Uroczystości w Sali Kolumnowej im. Jerzego Woźniaka w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim towarzyszyła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)

Komentarze

.....wielkiej polityki i wielkich świateł kamer telewizyjnych, gdyż nie było tych "wielkich tego świata", gdyby właśnie nie te mrowie "Tych mniejszych", zapracowanych od ranka po noc dla ojczyzny naszej. Piękna uroczystość i równie dobitny opis, ważny, bo oddający wyjątkowy klimat, tego patriotycznego spotkania we Wrocławiu. Dziękuję Kazimierzu, gratuluję Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który Ci się absolutnie należał  i serdecznie pozdrawiam, już niemal świątecznie

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1577331

Dziękuję Sławek za trafne i miłe słowa. Proszę przyjąć życzenia świąteczno-noworoczne.

Vote up!
2
Vote down!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1577338