OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY - 14.11.2023.

Obrazek użytkownika MoherJ
Historia

14 listopada 2023 roku w 51. rocznicę śmierci wachm. Emila Naganowskiego (Johanna), żołnierza 1. pułku piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie odbyła się uroczystość oznaczenia jego grobu insygnium „Ojczyzna swemu Obrońcy”. Wydarzenie odbyło się w ramach prowadzonego od kilku lat projektu „Ocalamy”, organizowanego wspólnie przez Oddział IPN we Wrocławiu wraz z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim.
Organizatorami tego wyjątkowego przedsięwzięcia byli: Jarosław Kresa - Wicewojewoda Dolnośląski oraz Wojciech Trębacz - naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.
Podczas spotkania na cmentarzu parafialnym odbył się przemarsz kompanii honorowej 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. W obecności członków rodziny, insygnium "Ojczyzna Swojemu Obrońcy" oznaczony został grób Emila Johanna (Naganowskiego), żołnierza 1. pułku piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Efektowny żołnierski nagrobek ufundowała GRH 58. pułku piechoty. Uroczystość, na którą przybyli potomkowie wachmistrza wraz z najbliższymi oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych była pełna zadumy i powagi. Zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia, złożono kwiaty i wieńce, zapalono znicze pamięci a żołnierze oddali salwę honorową. Wartę honorową przy grobie wystawili członkowie Związeku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Wrocław Psie Pole.
Przemysław Mandela z Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, przedstawił sylwetkę zmarłego 51 lat temu wachmistrza Emila Naganowskiego.

Emil Johann po 1945 roku Naganowski - ur. 18 kwietnia 1893 r. w Rzęśnie Polskiej k. Lwowa., gdzie ukończył szkołę powszechną. W 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich, służąc w I. Brygadzie, z którą przeszedł cały szlak bojowy do listopada 1915 roku, kiedy to został ranny w boju pod Kamieniuchą. Na wiosnę 1916 roku powrócił do służby, lecz został przeniesiony do II. Brygady Legionów. Brał udział w bitwie pod Rarańczą, w następstwie której został internowany w obozie w węgierskim Huszt. W odrodzonym Wojsku Polskim służył od 1 listopada 1918 roku. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach 6. Pułku Ułanów. Po wojnie pozostał żołnierzem zawodowym.
W uzasadnieniu odznaczenia Brązowym Krzyżem Zasługi z 1936 roku możemy zapoznać się z jego charakterystyką spisaną przez dowódcę 6. Pułku Ułanów Kaniowskich majora Gilewskiego:
Nadzwyczaj sumienny i pracowity podoficer, który jako starszy majster podkuwacz, dzięki swej pracowitości i sumienności - zasługuje na odznaczenie. Z wnioskiem dowódcy pułku zgodził się wówczas dowódca Podolskiej Brygady Kawalerii, generał Brygady Juliusz Kleeberg.
Emil Johann Naganowski był odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Medalem za Wojnę 1918-1921, Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.
Zmarł w 1972 roku w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku.

Cześć i chwała Obrońcy Ojczyzny.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)