76. rocznica egzekucji żołnierzy Armii Krajowej w Dzierżoniowie - 17.01.2023.

Obrazek użytkownika MoherJ
Historia

W rocznicę stracenia w dzierżoniowskim więzieniu żołnierzy podziemia antykomunistycznego odbyły się uroczystości upamiętniające trzech bohaterów, którzy w czasie gdy Polska znalazła się pod okupacją Związku Sowieckiego, trwali w obronie wolności, niepodległości i suwerenności naszego kraju. Byli to: śp. śp. Jerzy Kaszyński, Jerzy Pizło i Mieczysław Jeruzalski.

17 stycznia przypada 76. rocznica egzekucji żołnierzy Armii Krajowej, straconych w dzierżoniowskim więzieniu. - Egzekucje odbyły się w dwóch terminach. Jerzy Kaszyński razem z Jerzym Pizłą zostali straceni 17 stycznia 1947 r., po skazaniu 7 grudnia 1946 roku. Bardzo krótki był zatem okres dzielący ogłoszenie wyroku od jego wykonania. Mieczysław Jeruzalski natomiast został skazany 20 grudnia 1946 r., a stracony 19 lutego 1947 r., czyli miesiąc po egzekucji Kaszyńskiego i Pizły. Byli żołnierzami podziemia niepodległościowego, zarówno podczas II wojny światowej, kiedy walczyli z okupantem niemieckim, jak i później, gdy krajem zaczęły władać sterowane z Moskwy siły komunistyczne. Ich los jest smutną kartą historii naszego miasta.
Żołnierzy pochowano, jak się po latach okazało, na dzierżoniowskim cmentarzu. Ale mimo usilnych poszukiwań prowadzonych pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu, nie udało się dokładnie zlokalizować miejsca ich pochówku.
W miejscu symbolicznego pochówku, w intencji pomordowanych żołnierzy, odmówiliśmy modlitwę za zmarłych - Wieczne odpoczywanie racz dać Im Panie... - której przewodniczył Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa. Po czym złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliśmy znicze.

Jarosław Kresa przypomniał sylwetki trzech żołnierzy zamordowanych w Dzierżoniowie:

  • Jerzy Kaszyński (ur. 1915 r.) – żołnierz ZWZ – AK, porucznik, jeden z organizatorów partyzantki w Końskich, dowódca poakowskiej grupy w Wałbrzychu. 7.12.1946 r. skazany na karę śmierci w Dzierżoniowie, stracony 17.01.1947 r., Zamordowany pozostawił 21-letnią żonę i 3-miesięczną córeczkę. Jego ostatnim życzeniem przed egzekucją było spotkanie z żoną i córką. Komunistyczna władza nie zgodziła się jednak na spotkanie skazańca z najbliższymi. Wdowa nie otrzymała informacji o miejscu pochówku.
  • Jerzy Pizło (ur. w 1922 r.) – członek oddziału, którym dowodził Jerzy Kaszyński w Końskich i Wałbrzychu, w wieku 24 lat skazany i stracony w tych samych dniach co dowódca i pochowani byli razem.
  • Mieczysław Jeruzalski (ur. w 1926 r.) – członek AK w Bielsku Podlaskim a potem WiN-u w Wałbrzyskim, skazany 20.12.1946 r. na karę śmierci, mając 20 lat stracony 19.02.1947 r. w Dzierżoniowie, pochowany razem z poprzednikami. Była to typowa „zbrodnia sadowa”, bo stracono go w czasie obowiązywania ustawy amnestyjnej z 1947 r., a wyrok wykonano na ustne polecenie prokuratora wojskowego z Wrocławia.

    Wszyscy trzej żołnierze na sprawiedliwość musieli czekać długie lata. Dopiero w III Rzeczpospolitej zostali oficjalnie zrehabilitowani przez sądy.

Uroczystości inicjowane przez środowiska patriotyczne, bardzo dobrze wpisują się w nurt popularyzowania i utrwalania w świadomości społecznej przekazywania kolejnym pokoleniom bogatego dziedzictwa narodowego oraz w realizację programu zmiany polityki historycznej. Ta data na dobre zagościła w naszej dzierżoniowskiej rzeczywistości. Przypomina nie tylko o tych wspaniałych bohaterach, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny, dla wolności. Ma również ogromne znaczenie w kształtowaniu patriotyzmu w młodych ludziach. Uważam, że dla potomnych nazwiska trzech straconych w dzierżoniowskim więzieniu powinny znaleźć się na tablicy pamiątkowej umieszczonej na Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie. Nie wolno nam zapomnieć, że niemiecko rosyjskie braterstwo to zbrodnie, ludobójstwo i imperializm.

Cześć i chwała bohaterom!
Boże, błogosław wolnej i niepodległej Polsce!

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)

Komentarze

Na szczęście, sowieckim zbrodniarzom z Moskwy i utworzonym przez nich bandom patologicznych morderców z NKWD oraz ich wiernym poddanym z komunistycznego, zbrodniczego UB - mordującym Żołnierzy Wyklętych i polskich patriotów i chowającym Żołnierzy Wyklętych w nieoznakowanych dołach oraz zacierającym o nich pamięć - nie udało się zamodować pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Kilka lat temu ukazałą się książka "Żołnierze Wyklęci; Ci którzy nigdy nie ulegli" zawierająca ponad 100 krótkich biografii Żołnierzy Wyklętych i przypominająca bolszewicko-komunistyczne zbrodnie na Polakach.

Przez komunistycznych zbrodniarzy i bolszewickich politruków, którzy wydawali niemieckiemu Gestapo działaczy i żołnierzy AK - Żołnierze Wyklęci byli nazywani "faszystami".

Warto o tym pamiętać. Tym bardziej, że także sowiecki zbrodniarz z KGB oraz rosyjscy zbrodniarze mordujący kobiety i dzieci na Ukrainie - nazywają i Ukraińców i Polaków "faszystami".

Także nienawidzący polskiego patriotyzmu załgany cynik Tusk, przydupas sowieckiej agentki Merkel - który łącznie z mafijną PO wykonuje wszystkie antypolskie działania dyktowane im przez rosyjską agenturę w UE i w Niemczech stwierdził, że "rządzą w Polsce ludzie, którzy podzielają istotny pakiet wartości, który był pakietem wyznawanym przez faszystów czy bolszewików, komunistów".

Tak samo jak nazywają polskich patriotów mafiozi z PO, tacy jak zbolszewizowany narcyz i cynik Trzaskowski oraz lewacy i lewaccy degeneraci.

Vote up!
1
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1649753