Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. 08-11.07.2018.

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

- Czy nie czas, by w imię poznania Boga, który jest miłością, zakończyć także kolejny etap, który jest oparty na słowach "przebaczamy, ale nie zapomnimy"? Trzeba bowiem jasno i wyraźnie sprecyzować tę myśl, aby można było pójść dalej. Tak, nie zapomnimy faktów historycznych, by młodzi ludzie mogli z nich wyciągać wnioski i naukę - powiedział w homilii ks. płk January Wątroba, podczas mszy świętej odprawionej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie 11.07.2018 roku.

 

Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane...
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach...
(Lech Makowiecki Wołyń 1943).

Główne uroczystości odbyły się 11 lipca przy Pomniku Kresowym na cmentarzu komunalnym, gdzie po raz drugi w powojennej historii Polski obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. "Sejm - głosi uchwała - oddaje hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

Przewodniczący Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie pan Florian Kuriata wspomniał tamte tragiczne dni, między innymi powiedział - Nie może być zgody na to, aby władze ukraińskie zacierały i przeinaczały prawdę o rzezi Wołyńskiej chroniąc w ten sposób swoich obywateli przed prawdą historyczną twierdząc, że była to wojna Polsko-Ukraińska. To kłamstwo - było to okrutne, niespotykane w cywilizowanym świecie, ludobójstwo mające na celu fizyczne unicestwienie Polaków mieszkańców Kresów Wschodnich II RP. Zbrodnia Wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, mającą charakter ludobójstwa. Nie może być również zgody na forsowanie przez Kijów nieuczciwej historycznie narracji o symetrii win między Polakami a Ukraińcami.

Pani Krystyna Patrzykąt odczytała wiersz "Wołyń". W intencji pomordowanych pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Ambrożeja odmówiliśmy Anioł Pański. Następnie delegacje samorządu, stowarzyszeń, żołnierzy oraz mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów i zapali znicze pamięci. Odczytany został Apel Poległych. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.

"Akcja UPA z 11 i 12 lipca 1943 r. była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. To określenie ukrywało zamiar, jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków. Szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 roku. Zamordowano wówczas ok. 10-11 tys. Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. 16 lipca 1943 r. oddziały UPA we wsi i w majątku Pułhany (pow. Horochów) zamordowały około 120 Polaków, a w Kupowalcach (pow. Horochów) około 150. Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią a także gwałcono kobiety. Zbrodnie były dziełem Ukraińskiej Powstańczej Armii, wzmocnionej w marcu i kwietniu 1943 przez dezerterów z Ukraińskiej Policji Pomocniczej, wspomaganej przez ukraińskie chłopstwo zwane czernią, Samoobronni Kuszczowi Widdiły i Służbę Bezpeky OUN-B". Ukraińskie zbrodnie to także palone i niszczone kościoły, zrównane z ziemią polskie majątki i spalone wioski. Strona ukraińska do dziś nie dokonała rozrachunku z własną przeszłością.

Z rąk nacjonalistów ukraińskich ginęły także rodziny polsko-ukraińskie, Ukraińcy odmawiający wzięcia udziału w zbrodniczej akcji oraz ratujący Polaków. „Kresowa Księga Sprawiedliwych” (wyd. IPN) opracowana przez Romualda Niedzielkę podaje, że Ukraińcy uratowali 2527 Polaków. Za tę pomoc 384 Ukraińców zapłaciło życiem.

Pilnujmy pamięci. Niech łączy nas patriotyzm!

Tekst dedykuję pamięci mojego dziadka ciotecznego Michała bestialsko zamordowanego w Komarnie przez Ukraińskich "kolegów". Dobry Jezu, a nasz Panie, Daj im wieczne spoczywanie. Niech odpoczywają w pokoju...

Kazimierz M. Janeczko

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

Tak ks. płk January Wątroba trzeba koniecznie, by młodzi ludzie w Polsce i na Ukrainie i wszędzie tam w szerokim świecie, gdzie przeczytają, czy jeszcze usłyszą o Męczennikach Wołania i Kresów, trzeba by pobrali mądrą naukę. Głupoty bowiem nigdy nie brakowało i to pod każdą szerokością geograficzną. Dziś bowiem nieustannie niemal zarzuca się nas, iż Pan Bóg jest miłosierny, tak to prawda jest b. miłosierny, gdyby tak nie było, to by wypalił Wołyń, Podole i nie tylko z banderowców do białej ziemi. Jednakowoż nasz Pan i Bóg jest miłosierny i jest także b. sprawiedliwy i owo miłosierdzie zasiada właśnie na tronie sprawiedliwości! Ta pamięć o ludobójstwie, dokonanym przez zdziczałe, demoniczne bandy OUN-UPA to także owa Boża sprawiedliwość, nadto tylko jeden z Jej elementów, bo inny tylko, to choćby godny pochówek dla ofiar Rzezi Wołyńskiej, których to pochówków Ukraińcy robić nie chcą. Zatem niech ma Bóg w opiece każdego, kto choćby w myślach ważyłby się zdetronizować miłosierdzie z tronu, na którym dumnie, wiecznie zasiada, bo Bóg jest Królem na Niebieskich Przestworzach. Dziękuję Kazimierzu i serdecznie pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1568104

Należy mówić prawdę i pamiętać o Tych, którzy zostali zamordowani przez ukraińskich bandytów...

Vote up!
3
Vote down!
0

Yagon 12

#1568114