Dzierżoniów pamięta
Zwyciężyli! Zwyciężyli siłą ducha, siłą oręża, siłą niezłomności, mądrością, inteligencją, absolutną determinacją. To właśnie dlatego 15 sierpnia jest Świętem Wojska Polskiego, świętem zwycięstwa polskiego oręża, zwycięstwa polskiego narodu, polskiego ducha. Ten etos nasi żołnierze niosą w sobie do dzisiaj. Są w prostej linii spadkobiercami tamtych bohaterów, którzy pokonali Sowietów, którzy pogonili ich na wschód – powiedział prezydent Andrzej Duda.
104. rocznica Bitwy Warszawskiej - Cudu Nad Wisłą - Dzierżoniów pamięta - 15.08.2024.
Dziś – na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. – obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wygrana polskiego wojska pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego miała decydujące znaczenie dla losów wojny polsko–bolszewickiej – zadecydowała o zachowaniu niepodległości kraju i uchroniła Europę Zachodnią przed komunistyczną rewolucją.
– To było wielkie zwycięstwo, odniesione dzięki niezwykłemu bohaterstwu i oddaniu polskiego żołnierza; dzięki mądrości i doświadczeniu dowódców – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas defilady, która była kulminacją obchodów Święta Wojska Polskiego.
Dzisiejszy niezwykły dzień, w którym zbiegają się dwa Święta: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wojska Polskiego, rocznica Bitwy Warszawskiej. Oba nas określają, obu zawdzięczamy istnienie naszego państwa. One konstytuują polskość. Tworzą nasze miejsce w Europie i na świecie.
15 sierpnia, na terenie cmentarza parafialnego, o godz. 15.00 spotkali się radni i członkowie środowisk patriotycznych, aby uczcić żołnierzy, spoczywających na naszym cmentarzu. Są to legioniści którzy walczyli i zatrzymali rewolucję bolszewicką zmierzającą do serca Europy. Rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Wiceprzewodniczący RM, były wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, przypomniał sylwetki legionistów: Emila Naganowskiego (Johanna), Stanisława Jana Wójciaka oraz płk dypl. Waleriana Tewzadze. Po czym nastąpiło zapalenie zniczy, złożenie wiązanek, modlitwa za zmarłych i Ojczyznę.
Na zakończenie pan Antoni Ludwa przytoczył słowa kardynała Wyszyńskiego: Jeżeli przyjdą zniszczyć ten naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego narodu - jakże aktualne są dzisiaj te słowa Prymasa Tysiąclecia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Wrogowie wiedzą, co narodowi służy, a co mu szkodzi. A jeśli chcą mu szkodzić, niszczą to, co mu pomaga. Dlatego też najeźdźcy zawsze niszczyli Kościół i chcieli zatrzeć ślady moralności chrześcijańskiej w życiu Narodu. Dlatego starali się Naród upodlić i rozpić. Są to lekcje z niedawnej przeszłości. Obyśmy ich szybko nie zapomnieli, mogą się nam bowiem przydać! Wrogów naszego Narodu poznajemy po tym, jak się odnoszą do Boga i do moralności chrześcijańskiej. Umieją oni ocenić sens tej moralności dla nas. Wiedzą, że jest ona siłą i mocą Narodu, że najlepiej służy jego bytowi, całości i jedności. I dlatego chcąc zniszczyć Naród, niszczą jego wiarę i moralność chrześcijańską”.
Z wielką przykrością muszę stwierdzić, że w tym najważniejszym dla Polski dniu nasze miasto nie było udekorowane flagami, nie było uroczystości, pikników i koncertów. Na stronach informacyjnych UM, gminy i powiatu brak wspomnienia o święcie Wojska Polskiego. Jedynie krótka notatka znajduje się na stronie Muzeum Miejskiego. Nie jestem wyznawcą teorii spiskowych, ale można mieć wrażenie, że następuje realizacja resetu 2.0 i odpiłowywania katolików. Obym się mylił, jednak ktoś podjął taką, moim zdaniem fatalną decyzję. Od Bitwy Warszawskiej minęło już 104. lata i do dzisiaj nie mamy godnego upamiętnienia tej 18. decydującej bitwy w dziejach świata. Dlaczego? Proszę pomyśleć i sobie odpowiedzieć!
Módlmy się dziś za naród polski, aby nie zapomniał o swojej historii...
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 146 odsłon