Rotmistrz Witold Pilecki - zapomniany bohater obozu Auschwitz

Obrazek użytkownika MoherJ
Historia

Rotmistrz Witold Pilecki był dobrowolnym więźniem obozu w Oświęcimiu. Specjalnie dał się złapać, by dla polskiego podziemia zbierać informacje o obozie Auschwitz i zorganizować na jego terenie ruch oporu. Po ucieczce z obozu walczył zaś w powstaniu warszawskim, a po wojnie służył w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Na wyraźne polecenie przełożonych Pilecki wrócił jednak do kraju, aby tworzyć podziemny kanał przerzutowy na Zachód dla żołnierzy podziemia, którym groziła śmierć z rąk komunistycznej bezpieki. W 1947 roku aresztowano go pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu i przygotowywania zamachów na dygnitarzy MBP. Po trwającym niemal rok ciężkim śledztwie, w czasie którego był bestialsko torturowany, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd wojskowy i rozstrzelany 25 maja 1948 roku. Za czasów PRL „niemal udało się zniszczyć pamięć" o rotmistrzu. Jednak dzięki bezprecedensowej uchwale Senatu z 25.05.2018 r. rotmistrz Witold Pilecki został wprowadzony do panteonu naszych bohaterów narodowych i uznany za godny naśladowania wzór Polaka.

W Dzierżoniowie, dobrze rozwija się infrastruktura drogowa realizowana przez remont dróg i ulic oraz budowę nowych rond. Środowiska lokalne (Klub GP Dzierżoniów II, PiS, PO AK, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego oraz TMD) poparte przez mieszkańców miasta, dwukrotnie wystąpili do Rady Miasta, o nadanie kolejnym rondom im. Witolda Pileckiego. Niestety radni z Obywatelskiego(?) Bloku Samorządowego i Platformy Obywatelskiej (?), reprezentujący tylko część mieszkańców, dwukrotnie zignorowali nasze wnioski i odmówili spełnienia prośby. Jest mi wstyd, wielki wstyd za radnych, że nie potrafili zdobyć się na uhonorowanie tego Wielkiego Polaka, który oddał swoje życie między innymi również za to, że teraz w wolnej Polsce mogli zostać radnymi. Mam wrażenie, że w świadomości radnych zagnieździł się "czerwony cenzor" rodem z PRLu. Nazwisko Pileckiego wywołuje u nich alergię i każe im nadal realizować PRLowską politykę historyczną! Pragnę przypomnieć samorządowcom, że radnym, burmistrzem, wójtem czy innym dygnitarzem samorządowym „bywa się”, nie jest to funkcja dana raz na zawsze. Przy najbliższych wyborach mieszkańcy miasta ocenią was, mam nadzieję, że obiektywnie i pokażą wam czerwoną kartkę.

Z okazji zbliżających się świąt wszystkim odwiedzającym portal niepoprawni.pl składam życzenia: Życzę Wam radości z Bożego Narodzenia, która jest radością z Boga samego, który chce pojawić się w naszym życiu, aby przez nas promieniować na ludzi. Niech rodzące się światło rozświetli Wasze ciemności, niech zabłyśnie nadzieją na kolejny rok, który przed nami i niech spełnią się nasze oczekiwania na Dobrą Zmianę w Ojczyźnie.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (11 głosów)

Komentarze

http://niepoprawni.pl/blog/4459/jak-zginal-rotmistrz-pilecki

Vote up!
5
Vote down!
0
#1502592

Rotmistrz Witold Pilecki w moim prywatnym odczuciu, to wzór do naśladowania dla wszystkich pokoleń Polaków. Historia jest moją autentyczną pasją od 12 roku życia, kiedy już zapragnąłem w sercu studiować w przyszłości historię. Nie wiem ile książek w swoim życiu przeczytałem, pewnie będzie dużo, ale gdy sięgam pamięcią w nasze piękne, narodowe dzieje, to lotem błyskawicy ogarniam wielkich i małych na szerokich kartach naszych dziejów. I ten wspaniały ojciec rodziny, kawalerzysta, żołnierz Kapmanii Wrześniowej, konspirator od pierwszych dni okupacji, bohater Oświęcimia, mężny żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz II Korpusu Polskiego we Włoszech, gorący patriota, Wyklęty Twardziel, męczennik komunizmu jest jedną z najjaśniejszych i najpiękniejszych gwiazd w całej naszej galaktyce Słowian. Wieczna mu cześć i chwała.

Vote up!
5
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1502693

Cześć i chwała bohaterom takim jak rotmistrz Pilecki, a wrogom polski śmierć i zapomnienie po wieczne czasy.

Vote up!
3
Vote down!
0

Tomek N.

#1502747