Stanowisko Klubu Gazety Polskiej Dzierżoniów II wobec haniebnych ataków na JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

„A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem.” Dz 7, 57

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski jest atakowany za słowa o ekologizmie, jakie wypowiedział w wywiadzie dla Telewizji Republika. Arcybiskup powiedział parę słów prawdy: że ideologia ekologizmu jest sprzeczna z Pismem Świętym, ponieważ de facto obsadza „Matkę Ziemię” w roli bóstwa: "To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga. Bóg się tym światem zachwyca, człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Adam jest kimś kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje i nie znajduje wśród nich kogoś kto byłby partnerem dla jego życia, dlatego otrzymuje małżonkę. To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie. Faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga - stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka".
 
W obronie hierarchy stają Kluby Gazety Polskiej. Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II wyraża zdecydowane poparcie i solidarność wobec JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w pełni podzielamy stanowisko Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej zawarte w liście otwartym z 27 grudnia 2019 roku, którego treść zamieszczamy poniżej:
"Poznański Klub Gazety Polskiej wyraża pełne poparcie i solidarność wobec JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w szczególności wobec jego humanitarnego i racjonalnego podejścia do problemu lewicowej ideologii „ekologizmu”. Arcybiskup powołuje się na Biblię, w której świat jest doskonałym Bożym dziełem, a człowiek powołany jest do „czynienia sobie ziemi poddanej”. Arcybiskup wyraźnie podkreśla odpowiedzialność człowieka za to Boże dzieło i sprzeciwia się gwałtowi na naturze. Jego stanowisko zgodne jest więc z artykułami 31, 68, 74 i 86 Konstytucji RP mówiącymi o ochronie środowiska.
Arcybiskup krytykuje jednak agresywną ideologię, która pod pozorem dbałości o środowisko kwestionuje chrześcijańską wizję człowieka, sprowadzając go do roli szkodnika, którego należy eliminować. Nazywa ją „ekologizmem”, wskazuje na pokrewieństwo z myślą Engelsa i protestuje przeciw agresywnemu wtłaczaniu jej w życie, bez względu na koszty wszelkiej natury.
Godne ubolewania jest napastliwe skupianie się adwersarzy na paru zdaniach z szerszej wypowiedzi hierarchy i niedostrzeganie głęboko humanistycznego tonu całego wywiadu dla TV Republika. Przywołanie postaci jezuity o. Franza zamordowanego przez islamistów w Syrii za to, że nie chciał opuścić swoich wiernych, ukazuje przepaść między chrześcijańską koncepcją człowieka zdolnego do najwyższych poświęceń w imię Chrystusa, a „ekologistycznym” projektem człowieka - niszczyciela.
Odwaga i uczciwość, z jaką arcybiskup Marek Jędraszewski opisuje współczesne zagrożenia europejskiej duchowości godne są najwyższego uznania. Histeryczny jazgot w reakcji na jego postawę dowodzi, jak trafne i bolesne dla adeptów nowych ideologii są jego słowa".
W imieniu członków Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej im. gen. pil. Andrzeja Błasika
Maria Zawadzka przewodnicząca

Mobilizacja trwa także w internecie. Internauci zainaugurowali akcję "Murem za Jędraszewskim". Już teraz można ogłosić jej wielki sukces - efektem jest wiele wpisów, tysiące ich polubień i słowa otuchy, jakie płyną do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w komentarzach. Warto dodać, że do akcji dołączyli się także parlamentarzyści - pod hasztagiem ]]>#MuremZaJedraszewskim]]> tweetowali m.in. posłowie Anna Siarkowska i Anna Paluch oraz senator Marek Pęk.
"Wydaje mi się, że mamy wspaniałego hierarchę wreszcie. To jest bardzo cenny pasterz polskiego Kościoła katolickiego. Mądrość polega na tym, żeby właściwie diagnozy stawiać, ale też je umieć komunikować. (…) Arcybiskup Jędraszewski ma odwagę formułować diagnozy społeczne, cywilizacyjne, i je przedstawiać" - mówił Maciej Pawlicki, reżyser i publicysta. "Wydaje mi się, że to człowiek, którego nam bardzo brakowało. Mam wrażenie, że jest najcenniejszy dla polskiego Episkopatu. Stawia czoła tak, jak kiedyś prymas Wyszyński. Uznawał funkcję Kościoła jako tych, którzy nie tylko w sferze religijnej funkcjonują, ale także cywilizacyjnej" - dodaje.
W imieniu członków Klubu GP Dzierżoniów II
Janusz Maniecki przewodniczący

Źródło: niezalezna.pl, tekst wykorzystywany wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29.
Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)

Komentarze

Chwała Bogu, że są w Polsce tacy pasterze, jak abp Jędraszewski, którzy stoją na gruncie Wiary i zdrowego rozsądku

Vote up!
2
Vote down!
0
#1613278